Ezeket látta már?

Kutatási siker: azonosították a hasnyálmirigy működését szabályozó DNS-t

Betegségek
2014. január 15. 11:17
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az emberi genom hasnyálmirigy génjei működését szabályozó információját azonosították. Arra is rávilágítottak, hogy a mechanizmus rendellenessége összefügg a cukorbetegség és az anyagcsere más betegségeinek kialakulásával.

A kutatás sejtszinten segít megérteni, hogy egyes embereknél miért alakul ki a diabétesz - magyarázta Lorenzo Pasquali, a kutatás vezetője, a barcelonai August Pi i Sunyer Orvosbiológiai Kutatóintézet

hasnyalmirigy-d000011EA67bd2297175d

Forrás: Medipress


munkatársa.

A Nature Genetics tudományos folyóirat legutóbbi számában megjelent tanulmány szerint Pasquali és Jorge Ferrer, a londoni Imperial College kutatója azonosították a genomnak, vagyis a szervezet DNS-ben kódolt teljes örökítő információjának azokat a régióit, amelyek a hasnyálmirigy kialakulásához szükséges géneket működtetik.

A szervezet minden sejtje tartalmazza ugyanazt a genetikai információt, ugyanazokat a géneket, ám a hasnyálmirigy sejtjét a szívizom sejtjeitől például az különbözteti meg, hogy mely gének vannak "bekapcsolva" az adott szövetben, és ez a "bekapcsoló" információ a szabályozó régiókból érkezik - mondta el José Luis Gómez-Skármeta, a spanyol Fejlődésbiológiai Kutatóintézet tudósa az EFE spanyol hírügynökség kérdésére.

Ezeket a régiókat összekapcsolták a hozzájuk tartozó célgénekkel, amelyek "válaszolnak az utasításaikra" - folytatta Gómez Skármeta.

Végül Ferrer és Pasquali kapcsolatba hozták ezeket az utasításokat az emberi betegségekkel, és azt találták, hogy a hasnyálmirigy vagy az anyagcsere betegségeivel összefüggő sok mutáció a DNS olyan területén helyezkedik el, amely a szabályozó információt tartalmazza.

Ezek a mutációk megváltoztatják a "kapcsoló" mechanizmusát, így a gének sem működnek helyesen a hasnyálmirigyben, ez pedig cukorbetegséget vagy más problémákat okoz - tette hozzá a kutató.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# genetika # hasnyálmirigy betegségei # kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés