Ezeket látta már?

Kutatási siker: új agyi útvonal a figyelemzavarok hátterében!

Betegségek
2014. december 19. 11:32
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ha legközelebb belép egy zsúfolt helyiségbe, vagy csak a parkban sétál gyermekeivel, tekintsen körbe egy kis időre… Mit fog látni? Az emberek nagy része okostelefonját böngészi, fel sem néz. A számtalan üzenet, e-mail, facebook poszt, státuszfrissítés és még sok-sok egyéb „hasznosnak tűnő” dolog elvonja, széttöredezi figyelmünket. Valójában csak az adott pillanatot nem éljük át életünkben. Agyunk folyamatos döntéshozatali kényszerben van, mit tartson fontosan, hová forduljon a figyelmünk, hogyan küszöböljük ki az érdektelen, haszontalan információkat?

Az amerikai Cold Spring Harbor Laboratory kutatóinak újabb eredményei szerint agyunkban az agykéreg, a mélyebben fekvő talamusz és a TRN (talamikus retikuláris magvak) rendszere között idegi hálózat, idegrendszeri kapcsolat áll fenn. Ez az útvonal alkalmas és képes arra, hogy kiküszöbölje, eltávolítása az agy számára nem lényeges, haszontalan információkat. A vizsgálatok egereken zajlottak.

tnr-rendszer-d00001E525a9ec9be1fd3

Forrás: Sajtóközlemény


A kutatók évtizedek óta feltételezik, hogy agyunk képes e probléma megoldására, de bizonyíték ezidáig nem adódott. A fent említett amerikai kutatócsoport az egerek agyában olyan ideghálózatot talált, amely ellenőrzése alatt tartja a figyelem és az érzékelés feldolgozásának folyamatait. A munka egyáltalán nem öncélú, hiszen figyelemzavarok esetén, vagy akár skizofrénia esetén is lehet jelentősége, hiszen ez utóbbi betegségnél nem kismértékű a figyelmet érintő károsodás is.

Értelmi működésünk központjában zajlik többek között az információfeldolgozás, annak értékelése, és a döntéshozatal. A külső és belső ingerületek egy idegrendszeri "gáton", az említett talamuszon kell áthaladjanak az agykéreg felé haladó útvonaluk során. A talamuszt körülvevő hálószerű fonat (TRN) értékeli a továbbhaladni kívánó információt, és csak azokat "engedi át", amelyek valójában fontosak. Korábbi módszerekkel, technikákkal ez a feltevés nem volt igazolható.

Mintegy harminc évvel az első hipotézis után sikerült olyan biológiai technológiát kialakítani (vírusok segítségével), amely állatkísérletekben igazolta, hogy ez a TRN-rendszer valóban működik, és szabályozza az agy/kéreg felé továbbhaladó információk mennyiségét.

A kísérlet lényege volt, hogy az itt található ún. ErB4 fehérje inaktiválásával az egerekben sokkal erősebbé vált az agykéreg és a TRN közötti kapcsolat. Korábban már voltak arra utaló vizsgálatok, hogy a figyelemzavarok és a skizofrénia esetén felmerül e fehérje szerepe is.

Mi lehet a fontos mindebből az orvoslás, és a betegek számára? Az elméleti kutatás sikere mellett ennek az útvonalnak a tisztázása révén lehetőség adódik az ErB4-gátlásával (vagy éppen serkentésével) olyan gyógyszereket fejleszteni a jövőben amelyek célzottan hathatnak a figyelemzavarokra, és talán a skizofréniára is.

Forrás:

http://www.medicalnewstoday.com/releases/287019.php

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés