Ezeket látta már?

Így használja helyesen a légkondicionálót, hogy elkerülje a klímareumát

Betegségek
2024. június 18. 23:04
/ Fotó: BP Digital

Habár a klíma okozta náthát a legtöbben ismerik, ennél sokkal komolyabb problémát is okozhat a nem megfelelő használat.

Egyre kevesebb lakás vagy ház van, ahol ne lenne valamilyen klímaberendezés, hiszen a nyarak már Magyarországon is elviselhetetlenek ezek nélkül. Szeretünk a közel 40 fokból a kellemesen hűs otthonunkba menekülni, de a boltok, üzletek, bevásárlóközpontok is fel vannak szerelve légkondicionálóval. Észre sem vesszük, de, ahogy ki-be szaladgálunk a magas és alacsonyabb hőmérsékletek között, leizzadunk, majd meghűlünk.

Ha betartjuk az egészséges klímahasználat néhány szabályát, akkor nem kell tartanunk a légúti fertőzésektől, klímareumától, allergiás szemviszketéstől vagy a tüsszögéstől.

1. Aki csak meghűl, az még szerencsés

Az említett hőmérséklet ingadozás okozza a felhevült test hirtelen lehűlését, az izzadság valóságos ránk “fagyását”, amitől még a belső szerveink is sokkot kapnak, megfáznak és napokig tartó orrfolyás, tüsszögés, köhögés vagy krákogás következik.

Emiatt oda kell figyelni, hogy eredendően hova helyezzük, vagy szereljük fel a klímát. A falra szereltetett split klímák helyét érdemes úgy megválasztani, hogy a kiáramló levegő ne ránk jöjjön, valamilyen ember mentes területre áramoljon, például szemközti szekrénysorra, vagy sarokba, ahol nem tartózkodunk. Az okos klímák és a modern változatok számos olyan funkcióval rendelkeznek, amivel állítható, hogy hova fújják a levegőt, akár maguk alá is.

A mobil klímákat úgy helyezzük és mozgassuk a helyiségekben, hogy ne ránk nyomják a hűtést. Ezek között is vannak olyan berendezések, melyek akár időzíthetők is, és akkor hűtenek, amikor nem vagyunk a közelükben.

2. Veszélyes a klímareuma

Az egyszerű meghűléseken túl nagyobb problémát jelentenek a reumás panaszok kialakulása. Az érzékenyebb ízületű emberek dereka, nyaka, válla könnyedén begyullad a rá áramló hideg levegő miatt. A reumás panaszok pedig elég kellemetlenek, ráadásul sokkal hosszabb idő is kigyógyulni belőlük. A test valósággal lemerevedik, ha egész nap egy hideg irodában ülünk, vagy akár utazunk és a kocsi légkondija egy érzékeny részünkre fújja a hideget.

Mielőtt még kialakulna a probléma, ügyeljünk arra, hogy ne hűtsük túl a helyiségeket, autót. Nem az a kellemes, ha nulláról három másodperc alatt 10 fokkal sikerül lenyomni a meleget. Kifejezetten ártalmas! A kinti hőmérséklethez képest nem szabad 6-7 foknál alacsonyabbat beállítani! Ez már épp eléggé kellemes lesz, és nem fogunk utána hetekig szenvedni, vagy mozgásképtelenné válni. Törekedjünk a fokozatosságra, és ne essünk túlzásokba!

3. Támadnak a mikrobák

Az egészséges klímahasználat nemcsak a lehűléses panaszokra terjed ki, hanem figyelembe veszi, hogy ezek a berendezések bizony kedvelt élőhelyei az ártalmas mikroorganizmusoknak. A baktériumok (tüdőgyulladást okozó Legionella) mellett elsősorban a gombák számára jelenthet kánaánt egy nem megfelelően karbantartott vagy tisztíttatott klíma.

A fertőző gombaspórák komoly veszélyt jelentenek az idősekre, az allergiásokra, az asztmásokra és dohányosokra, de bárkinél okozhatnak panaszokat. A modern klímák rendelkeznek higiéniai funkciókkal, öntisztulnak, kiszárítják magukat, de ezek sem jelentenek 100 százalékos gombamentességet, ezért legalább egyszer évente javasolt szakemberrel kitisztíttatni mind a beltéri, mind a kültéri egységet. A praktikus mobil klímáknál is figyeljünk rá oda, hogy hosszabb igénybevétel után alkalmazzunk fertőtlenítő spray-t.

4. A huzat nem kedvez a szemnek

A légáramlással van kapcsolatban az az általános probléma, amit sokan tapasztalnak; vagyis kiszárad a szemük, viszket, könnyezik, sőt a fejük is megfájdul. Ezek az enyhébb tünetek a huzatnak köszönhetőek, ami egyszerűen kivédhető, ha a klíma ventilátor erősségét alacsonyabbra állítjuk. Vegyük lejjebb a fordulatszámot a távkapcsolóval!

5. Friss levegő?

A legtöbben azt hiszik, hogy a hűs levegő egyet jelent a frissel. Pedig ez nem igaz, a klímák a belső levegőnket keringetik újra meg újra. Az elhasznált levegő bágyadtságot, fejfájást, koncentráció zavart okoz, de akár egymástól fertőzést is elkaphatunk például egy irodában. Vagyis, ahhoz, hogy friss, oxigéndús levegő legyen a lakásban, bizony néha nem árt szellőztetni, akkor is ha nagyon meleg van. Utána pedig egy-kettőre lehűl a szoba ismét, de figyeljünk a fenti tanácsok betartására!

Hasznos tippek klímaberendezések használatához

A klímaberendezést célszerű úgy beállítani, hogy a benti hőmérsékelt 6-8, maximum 10°C-al legyen alacsonyabb a külső hőmérsékletnél, ez a saját egészségünk és a bolygó érdekében is kiemelten fontos. Figyeljünk arra, hogy a készülék a helyiség alsó felében ne okozzon erős légáramot. Érdemes oda irányítani, ahol nem tartózkodunk, így csökkenthető a beteg épület szindróma kialakulásának esélye.

A készülék beltéri egységének hőcserélőjét és porszűrőjét előírás szerint kell karbantartani, évenkénti tisztítás és szűrőcsere (amennyiben cserélhető szűrővel rendelkezik) szükséges. A fertőtlenítésnél olyan lúgos tisztítószert ajánlott használni, mely baktériumölő és gombaölő hatású. Fontos a gyors zsírtalanító, fertőtlenítő és szagtalanító hatás, azonban kerülendők a felesleges adalékanyagok, aromák, melyekből akár egészségre káros illékony szerves anyagok kerülhetnek be a lakás levegőjébe.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a legjobb, vény nélküli gyógyszerek ízületi gyulladásra a szakgyógyszerész szerint



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# klíma # meghülés # nátha # reuma # allergia # tüsszögés # Megfázás # orrfolyás # köhögés # ízületi problémák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés