Ezeket látta már?

Sárga, barna, zöld vagy vörös: erre figyelmeztet a köpet, váladék színe

mit jelent váladék köpet színe sárga, barna, zöld vörös rózsaszín

Bármilyen furcsán is hangzik, hurutos köhögésnél érdemes megfigyelnünk a váladék jellegét, mert fontos információkat hordoz.

Felsőlégúti megbetegedések, nátha, megfázás esetén a torokban és a szájüregben is felhalmozódhat váladék, amely orron vagy szájon át, hurutos köhögés kíséretében távozik a szervezetből. A váladék, köpet, takony színe és sűrűsége alapján lehet következtetni arra, hogy áll-e valamilyen megbetegedés a tünet hátterében, és ha igen, milyen típusú.

A színtől függetlenül mindig tanácsos háziorvoshoz vagy tüdőgyógyászhoz fordulni az ok megállapítása és a legmegfelelőbb kezelés megkezdése érdekében, különösen akkor, ha egyéb társuló tünetek is jelentkeznek, mint például láz, síploló légzés, zihálás vagy légszomj.

Mit jelentenek a váladék egyes színei?

A váladékot a légutak termelik légúti allergia, megfázás vagy influenza esetén. Legtöbbszor átlátszó vagy fehéres színű, a váladék színe azonban változhat, különösen fertőzés, például tüdőgyulladás vagy tuberkulózis esetén, és sárgásabb vagy zöldesebb lehet. Ezenkívül a váladékhoz vér is társulhat, amely vörös vagy rózsaszínű lehet.

Az egyes váladékszínek fő okai a következők:

1. Zöld vagy sárga váladék

Ezek a színek általában akkor jelennek meg, ha a légutakban neutrofilek vannak jelen, amelyek a szervezet védekező sejtjei, amelyek zöld fehérjét termelnek, amely a váladékban oldódik, és a fehérje mennyiségétől függően változik a színe. Ez a fajta váladék tehát a légutak vagy az orrmelléküregek fertőzését jelezheti, például arcüreggyulladást vagy tüdőgyulladást.

Mit tehet ellene? Forduljon tüdőgyógyászhoz vagy háziorvoshoz, hogy megállapítsa, milyen típusú fertőzés okozza a váladékot, és hogy időben elkezdje a megfelelő kezelést.

2. Véres vagy vörös váladék

Ha a váladékban vér jelenik meg, azt számos betegség okozhatja, a tüdőgyulladástól vagy arcüreggyulladástól kezdve az olyan súlyosabb problémákig, mint a tuberkulózis, a tüdőgyulladás vagy a tüdőrák.

Mi a teendő véres köpet esetén? A megfelelő diagnosztikai vizsgálatok, például röntgen és köpetből származó mikrobiológiai tenyésztés elvégzése érdekében forduljon minél előbb pulmonológus. A megfelelő kezelés az orvos által felállított diagnózistól függően történik majd. A vér jelenléte a váladékban figyelmeztető jel, ne vegye félvállról, ezt a tünetet mindig orvosnak kell értékelnie!

3. Fehér vagy szürke váladék

Az ilyen típusú váladék általában a felső légúti gyulladás jele, gyakran vírusfertőzések miatt, ezért nem igényel antibiotikus kezelést. Ezenkívül az influenza és az arcüreggyulladás is vezethet ilyen jellegzetes színű váladékhoz.

Ritkább esetben ez az elszíneződés sok tejtermék fogyasztása esetén is előfordulhat, mivel a tejszármazékok sűrűbbé teszik a váladékot, és a kiürülésekor fehéres fehéres színűvé válik.

Mit tehet ilyenkor? A váladék távozásának elősegítése érdekében naponta körülbelül 2 liter vizet kell inni. Ha nem tapasztal javulást, forduljon háziorvoshoz, hogy megkezdje a váladékot okozó probléma megfelelő kezelését.

Influenza esetén a kezelés általában a tünetek enyhítésére irányul, az orvos például paracetamol vagy ibuprofen alkalmazását javasolja. Az arcüreggyulladás is kezelhető ilyen módon, de az orvos az arcüreggyulladás okától függően kortikoszteroidok vagy antibiotikumok alkalmazását is javasolhatja. Ezekben az esetekben nagyon fontos, hogy a felső légutakat folyamatosan hidratált állapotban tartsuk az orr sóoldattal történő átöblítésével.

4. Barna vagy fekete váladék

A dohányosok és a sok szennyezéssel járó helyeken, például bányákban vagy kőműveseknél dolgozók gyakran rendelkeznek barna vagy fekete váladékkal, amelyet a légutakra tapadó részecskék, például kátrány vagy gyanta okoz. A dohányzó emberekhez hasonlóan a váladék színe is lehet sötétebb.

A dohányosok esetében, vagy a nagy szennyezettségű helyeken, például bányákban vagy építkezéseken dolgozóknál gyakran barna, fekete vagy legalábbis sötét színű színű a váladék. Ez a légutakhoz tapadt apró szennyezett részecskék, kátrány vagy gyanta okozzák.

Mit tegyünk ebben az esetben? Javasolt elkerülni a sok port vagy szennyezést tartalmazó helyeket, és abbahagyni a dohányzást.

5. Rózsaszín váladék

A rózsaszín váladék köhögése azt jelezheti, hogy folyadék van a tüdőben - nagyon gyakori tünet szívproblémák, szívelégtelenség esetén, amikor a vér felgyülemlik a tüdő körül, aminek következtében folyadék kerül a tüdőbe.

Mi a teendő? Rendkívül fontos, hogy mielőbb konzultáljon pulmonológussal vagy kardiológussal a kiváltó ok beazonosítása érdekében.

Mi változtathatja meg a váladék állagát

A normál, egészséges váladék általában folyékonyabb állagú, ezért könnyen felszívódik a szervezetben, és nem nehezíti meg a légzést. A váladék azonban sűrűbbé válhat, különösen ilyen helyzetekben:

  • ha sokat tartózkodik nagyon száraz levegőjű környezetben, például légkondicionálóval felszerelt szobában;
  • ha nem iszik elég vizet a nap folyamán;
  • ha allergiája van például pollenre vagy porra;
  • ha antidepresszánsokat, antihisztaminokat szed vagy dekongesztáns összetevőt tartalmazó orrspray-ket használ.

A váladék besűrűsödhet olyan fertőzések miatt is, mint amilyen a megfázás vagy az influenza. Ez azért történik, mert a szervezetnek keményebben kell dolgoznia a vírusok és baktériumok eltávolításán, ezért több vízre van szüksége a működéséhez, így a váladék szárazabb lesz. Nagyon fontos, hogy naponta körülbelül 2 liter vizet igyunk meg - tehetünk bele egy csipet sót is, hogy segítsük a váladék fluidizálását és az eltávolítását, de kipróbálhatunk természetes, köptető tulajdonságú házi gyógymódokat is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Kóros köpetürítés: miről árulkodik a tünet! Ez az oka, kialakulása és kezelése

Mi a tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

köpet

Irodalom, források:

Harvard Health Publishing. Don't judge your mucus by its color.

NHS. Signs and symptoms of chest infections.

WebMd. What Your Mucus Says About Your Health.

Healthline. Yellow, brown, green and more: What does the color of my phlegm mean?

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához