Ezeket látta már?

Nem tüsszentett: garatrepedéssel került kórházba

Betegségek
2024. március 07. 19:34
visszatartott tüsszentés garatrepedés

Időnként mindenki visszafogna egy-egy tüsszentést. De okozhat-e komolyabb problémákat némi kellemetlenségen kívül? A kutatások szerint igen.

Egy 34 éves brit férfi garatrepedéssel került kórházba, mert megpróbált visszafojtani egy tüsszentést: a száját és az orrát is befogta. Napokig sem beszélni, sem pedig nyelni nem tudott, komoly fájdalmai voltak és hosszabb ideig kórházi ellátásra szorult. A teljes gyógyulása pedig közel két hónapig tartott.

Miért is tüsszentünk?

A tüsszentés tulajdonképpen egy, a szervezetünket védő reflex, melynek elsődleges célja, hogy az orrunkba került irritáló idegen anyagot, részecskét (pl. pollent, port) minél gyorsabban és hatékonyabban eltávolítsuk. Az orrban lévő vírusok, baktériumok, illetve a különböző betegségek miatt kialakuló nyálkahártya-duzzanat és nagyobb mennyiségű váladék is tüsszentésre késztetheti a szervezetünket.

Egy-egy tüsszentés akár 6-8 méterre is "küldheti" az orrunkból-szánkból származó mintegy 40 000 cseppecskét, ráadásul mintegy 4,5 m/s-s sebességgel – éppen ezért különösen fontos, például az őszi, téli hónapokban (amikor különösen sok embert érinthetnek a felsőlégúti fertőzések), hogy zsebkendőbe vagy a könyökhajlatunkba tüsszentsünk.

Életveszélyes a tüsszentés?

Nemcsak azért lehet "veszélyes" a tüsszentés, mert könnyen szétszórhatjuk vele a betegségeket okozó mikrobákat – ha megpróbáljuk visszafogni, visszafojtani, például a szánk vagy az orrunk befogásával, rendkívüli módon (akár húszszorosára) megnövelhetjük a nyomást a szervezetünkben. A nyomásnak köszönhető, hogy az irritáló részecskéket gyorsan és hatékonyan el tudjuk távolítani. Ha nem engedjük, hogy a megfelelő úton (vagyis az orrunkon, szánkon keresztül) távozzon, akkor a nyomás visszafelé irányul, például az arc- és homloküregek, az orr- és hallójáratok vagy éppen a garat és torok irányába. Ez pedig rendkívül komoly következményekkel járhat együtt.

A visszafogott tüsszentés például a dobhártya repedését vagy a belső fül sérülését okozhatja, mely akár tartós és visszafordíthatatlan halláskárosodással vagy krónikus szédüléssel is együtt járhat. A megnövekedett nyomás miatt egy-egy, a szemünkben, fülünkben, orrunkban található aprócska ér is megpattanhat, sőt a rekeszizom vagy a nyak is megsérülhet. A legsúlyosabb esetekben pedig a visszafogott tüsszentés az agyban található erek sérülését, esetleg repedését, agyvérzést és halált is okozhat.

Szerencsére, ezek a sérülések meglehetősen ritkák (bár bizonyos egészségügyi problémák vagy korábbi műtétek növelhetik ezek kockázatát), de a szakemberek mégis arra figyelmeztetnek, hogy a tüsszentés visszafogása kifejezetten veszélyes, éppen ezért kerülendő művelet. Igyekezzünk inkább betartani a megfelelő higiéniás szabályokat, és ha egy nagyot tüsszentettünk, egyszerűen kérjünk bocsánatot.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Náthás? Fújja az orrát, ha nem szeretne arcüreggyulladást



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# garatrepedés # Megfázás # nátha # tüsszentés # köhögés # arcüreggyulladás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés