Mi az a Csipkerózsika-szindróma?
Csipkerózsika szindrómától szenved egy 17 éves amerikai lány: eddigi rekordja kilenc heti alvás.
Az álomkóros betegséget tudományosabban Klein-Levin szindrómának hívják. Nicole Delianen 8 éves korában mutatkoztak először tünetei, naponta 17-18 órán át aludt. Eddig leghosszabb "szundikálása" 64 napig tartott, átaludta a hálaadásnapi ünnepet és a karácsonyt egyaránt, csupán enni ébredt fel és egyéb dolgait elvégezni, utána már csuklott is vissza az ágyba.
Forrás: Medipress
Miután felébred, fogalma sincs arról, hogy előzőleg mennyi ideig aludt.
Szülei orvostól orvosig vitték, akik nemigen tudtak mit kezdeni a problémával. Egyikük azt mondta, hogy a gyerek csupán így próbálja felhívni magára a figyelmet.
Ennek az álomkórnak - amelyet az epilepszia és a narkolepszia "ötvöződésének" is tartanak - nincs egyelőre ellenszere - írta a Metro című brit újság.
A Klein-Levin szindrómáról
A hypersomnia egyik igen ritka válfaja, főleg serdülőkorúakon fordulhat elő.
Hypersomniát, tehát kórosan emelkedett alvásidőt (legalább 25%-kal több, mint az átlagos) okozhat számos eltérés, zavar:
koponyán belüli térfoglaló folyamatok
a koponyaűri nyomás fokozódása
alkohol- vagy drog(túl)használat
agyvelőgyulladás
influenza kísérőtünete is lehet
epilepsziában, szklerózis multiplexben is jelentkezhet
A cikkben említett narkolepszia jellemzője a fokozott (és kiszámíthatatlan) időpontokban történő elalvás, hirtelen izomtónusvesztés, általában családi halmozódást mutató betegség, érdekes módon az élettartamot nem befolyásolja.
forrás: MSD Orvosi Kézikönyv
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!