Ezeket látta már?

Miért a prosztatarák az egyik legalattomosabb betegség? Az orvos elmondja

Betegségek
2023. szeptember 19. 18:04
prosztata, prosztatarák, daganat, rák

A férfiak esetében a szívroham után a prosztatarák az egyik leggyakoribb halált okozó betegség.

Pedig a prosztatarák korai felismerés esetén teljesen gyógyítható. Tudta, hogy egy kellemetlenségektől és fájdalmaktól mentes eljárással felismerhetők a korai stádiumú, áttéteket még nem képző daganatok is?

Dr. Vértes András, a RadiVert MR Diagnosztikai Központ prevencióval is foglalkozó szakmai vezetője szerint kiemelten fontos lenne a rendszeres szűrővizsgálat, mert gyakran éveken keresztül, minden tünet és előjel nélkül fejlődik ki a daganat – amikor már panaszok is jelentkeznek, sok esetben már áttét is igazolható.

Az urak köztudottan hajlamosak félvállról venni a megelőzés fontosságát – a szakemberek szerint ez is közrejátszik abban, hogy kevesebb ideig élnek, mint a nők. Magyarországon ráadásul korántsem fényes a helyzet: az Eurostat 2019-ben készült felmérése szerint az EU-s átlagot tekintve hazánkban csaknem 6 évvel alacsonyabb a férfiak várható élettartama.

A prosztatarák a második leggyakoribb halálok hazánkban

Több kutatás rámutatott már arra, hogy a prosztatarák a szívinfarktus után a második leggyakoribb halálok Magyarországon – évente átlagosan mintegy 4500 új esetet diagnosztizálnak, több mint 1300-an pedig belehalnak a betegségbe.

„Nem győzzük hangsúlyozni a korai diagnózis fontosságát, amely a férfiak esetében is életmentő lehet! A prosztatarák szűrése lehetőséget kínál arra, hogy jelentősen csökkentse az egyébként elkerülhető halálozások számát” – hívja fel a figyelmet dr. Vértes András prevencióval is foglalkozó főorvos, a RadiVert MR Diagnosztikai Központ szakmai vezetője, aki a szűrési lehetőségekről is szólt.

Mint kiderült, jelenleg a PSA-szint mérése a legszélesebb körben alkalmazott módszer, amely jóindulatú prosztata-megnagyobbodás, valamint prosztatarák esetén emelkedett értéket mutat, ám létezik egy ennél jóval érzékenyebb és hatékonyabb vizsgálat is.

„Már 2012-ben megjelent az Amerikai Preventív Szolgáltatások Munkacsoport (USPSTF) ajánlása, amely az 55-69 éves, panaszmentes férfiaknál PSA szűrését vizsgálta. A kutatás igazolta, hogy 1000 szűrés esetében 3 áttétes prosztatadaganat előzhető meg. A PSA-teszt azonban továbbra is alacsony pozitív és negatív prediktív értékkel rendelkezik, amely szükségtelen, kellemetlen, illetve fertőzés veszéllyel is járó prosztata biopsziához vezethet. Ezért is kap egyre nagyobb szerepet a mágneses rezonancia képalkotás (MRI) a korai stádiumú daganat felismerésében, kezelésében, beleértve a kóros PSA-szintű betegek diagnosztizálását” – emelte ki a főorvos, aki a speciális MR-vizsgálatok részleteiről is beszélt.

A prosztata MR, kiegészítve egy PSA laborvizsgálattal, kezdeti szűrővizsgálataként történő alkalmazása számos potenciális előnnyel jár. A szűrővizsgálat legfontosabb diagnosztikai jellemzője a nagy érzékenység. Ezek egyidőben való elvégezése jelentősen javítja a negatív prediktivitást. A szakmai ajánlások szerint 55 éves kortól emelkedik a prosztatadaganat előfordulása, ezért minden férfi számára erősen javasolt a vizsgálat.

Multiparametrikus Prosztata MR: a pontos diagnózisért

A multiparametrikus MR esetében bebizonyosodott, hogy a prosztatarák kockázatértékelésre alkalmas a klinikailag rosszindulatú elváltozásra gyanús, illetve arra nem gyanús daganatok elkülönítésére, elsősorban a minimálisan emelkedett PSA-értékek esetében. Dr. Vértes András a vizsgálat elsősorban azok számára javasolt, akiknek magasabb a PSA-szintjük vagy már panaszaik vannak.

„Ennek elvégzése mindenképpen indokolt még a prosztatabiopszia előtt, mert a prosztata mellett a kismedencei szervek állapotáról is pontos képet ad” – húzta alá.

A szakember kitért az IP1-Prostagramra is. Az Eldred-Evans vezette kutatócsoport összehasonlította a PSA-teszt, az MR és az ultrahang hatékonyságát. 408 férfi esetében mindhárom szűrővizsgálatot (PSA, ultrahang és MR 2 paraméterrel) elvégezték. Amennyiben bármelyik teszt pozitív volt, a résztvevőn hagyományos prosztata biopsziát végeztek. Az eredmények alapján az MR hatékonyabb és szelektívebb szűrési eszköznek bizonyult, mint a PSA, 3 ng/ml vagy magasabb küszöbértékkel. Mint kiderült, az ultrahang önmagában nem volt hatékonyabb, mint a vérvizsgálat.

Prosztatarák: ezek az első tünetei - olvasson tovább!

„A szakmai ajánlások és kutatások alapján szükségét éreztük a RadiVert Gentleman kezdeményezés elindításának, amely a prosztatarák korai felismerésére fókuszál. A multiparametrikus prosztata MR-t is tartalmazó, kellemetlenségektől és fájdalmaktól mentes programnak köszönhetően felismerhetjük a korai stádiumú, áttéteket még nem képző daganatokat is. Az időben történő diagnózis életmentő, hiszen segítségével elkerülhető a prosztatarák miatti halálozás” – szögezte le dr. Vértes András.

A RadiVert Gentleman programról részletesebben itt lehet tájékozódni.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Prosztatarák: ezek az első tünetei



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# prosztatarák # szűrés # szűrővizsgálat # prosztata # daganat # rák # Sanitas-egészségügy

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés