Ezeket látta már?

Mire jó a finomított botox?

Betegségek
2010. október 07. 11:05
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Brit kutatóknak sikerült a Clostridium botulinum anaerob baktérium által termelt toxin, a botulinum molekuláinak a "szétdarabolását" és "újraépítését" újszerűen megoldaniuk, így a "finomított" botox biztonságosabban alkalmazható egyes idegrendszeri betegségek kezelésére.

A Medical Research Council molekuláris biológiai laboratóriumának munkatársai kutatásaikról a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában számoltak be.

idegsejt-neurol-d00000D5642e2ac898633

Forrás: MTI


Az utóbbi években a botulinum gyógyszerként elterjedt a neurológiában, ahol a Parkinson-kórral járó remegés enyhítésére és fájdalomcsillapítására alkalmazzák. Ez év júliusában Nagy-Britannia elsőként engedélyezte a migrénes fejfájás csillapítására szolgáló botoxkészítmény forgalmazását.

A Medical Research Council tudósai megtanulták a botulinum molekuláit alkotó "építőköveket" külön-külön is előállítani, majd a továbbiakban "összekapcsolni" ezeket. Az "összekapcsolási" eljárásnak köszönhetően egy "finomított" botoxszerű molekula jött létre, amelyet igen egyszerűen lehet alkalmazni a gyógyászatban, viszont mentes a nemkívánatos toxikus mellékhatásoktól.

Mire jutott a kutatás?

Speciális biotechnológia, molekuláris biokémiai módszerekkel operáltak a kutatók. A PNAS-ban megjelent közleményükből néhány rövid részlet:

az ún. SNARE fehérjéket használtuk, pontosabban a proteins, a syntaxint, a SNAP25-öt, és a synaptobrevint, amelyek ún stabil tetrahelikális komplexeket képeznek. Ezzel a "modellel" sikerült a botox néven közismert neurotoxin "felbontása" részegységekre: ez három szerkezetileg elkülönülő egység: a receptor-kötő domén (Rbd), a transzlokációs domén (Td), és a könnyűláncand (Lc), ez utóbbi egy proteolitikus (fehérjebontó) enzim. A receptor-kötő domén fúziója a synaptobrevin-nel a neurotoxin (Lc-Td) számára lehetővé tette az idegsejtekbe való bejutást, konkrétan gátolták az ingerületátvivő anyagok (neurotranszmitterek) felszabadulását.

Ez a nagyon tudományos magyarázat, az olvasó számára a lényeg:

Ez a toxin egy biztonságosabb fehérje, mint a botox néven ismert, és várhatóan széleskörű lesz az alkalmazása. Hogy milyen kórképekben? Azt a cikkünk is leírta, tehát a nehezebben kezelhető neurológiai betegségek, mint pl. a Parkinson-kór, és a migrén terápiájában nyerhet alkalmazást.

(a szerk., forrás: PNAS)

"Lehetővé válik botoxalapú gyógyszerek előállítása biztonságosabb és olcsóbb módon. Ez az első alkalom, hogy fehérjemolekulákkal képesek voltunk úgy bánni, mint a Lego játék elemeivel. Összevissza keverjük őket, s kedvünk szerint csatlakoztatjuk egymáshoz, hogy olyan gyógyszeralapanyagokat nyerjünk, amelyekről korábban nem is álmodhattunk" - hangsúlyozta a kutatást irányító Bazbek Davletov.

A kutatók úgy vélik, hogy a botox tartós fájdalomcsillapítóként is beválhat. A módszerrel távlatilag lehetővé válhat olyan készítmény előállítása, amelynek egyetlen injekciója 4-6 hónapra megszabadítja a pácienst a szenvedéseitől.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# fájdalom2 # idegrendszeri betegség # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés