Ezeket látta már?

Ízületi fájdalmai vannak? Ez a 8 ok állhat a háttérben

ízületi fájdalom oka enyhítése  ízületi panaszok ellen

Az ízületi fájdalom komolyabb problémák, például ízületi gyulladás vagy ínhüvelygyulladás jele is lehet.

Maga az ízületi fájdalom nem jelent mindig súlyos problémát, jobbára otthoni gyógymódokkal is kezelhető, melynek legegyszerűbb módja a meleg borogatás alkalmazása. Az okokat ortopéd sebésznek vagy fizioterapeutának kell kivizsgálnia a megfelelő kezelés megkezdése érdekében.

Ezért minden olyan esetben, amikor az ízületi fájdalom nagyon erős, egy hónapnál tovább tart, vagy valamilyen deformitást okoz, nagyon fontos, hogy orvoshoz forduljunk a probléma diagnosztizálása és a megfelelő kezelés megkezdése érdekében.

Az ízületi fájdalom 8 oka

Az ízületi fájdalmak hátterében leggyakrabban sérülés vagy túlterhelés áll, de oka lehet az időjárás-változással kapcsolatos nyomáskülönbség, egy máshonnan az ízületbe sugárzó fájdalom is. Erre példa a nyaki porckorong-probléma, amely nagyon erős vállfájdalmat okozhat. Az is kérdéses, hogy valóban azzal a testrészünkkel van-e gond, ahol épp érezzük a fádalmat? Hiába hisszük ugyanis, hogy egy konkrét ízület fájdalmassága a baj, a hiba nem mindig az adott ízületben rejlik. Jellemzően nem könnyű feladat annak az eldöntése, hogy a fájdalom konkrétan honnan származik - a diagnózist mindig bízzuk az orvosra.

1. Ízületi gyulladás

Az ízületi fájdalom leggyakoribb oka az ízületi gyulladás, amely oka rendszerint a túlsúly, valamilyen trauma, vagy az ízület természetes elhasználódása. Az ízületi gyulladásra utaló jelek, tünetek közül listavezető a fájdalom, az érintett ízület mozgásának nehézsége és deformitás.

Mi a teendő? Az ízületi gyulladás kezelésére fizioterápia és gyógyszeres kezelés ajánlott, a legsúlyosabb esetekben pedig műtétre is szükség lehet. Ezenkívül az ortopéd sebésznek speciális vizsgálatokat kell javasolnia az ízületi gyulladás típusának azonosítására, hogy a kezelés célzottabb lehessen.

2. Köszvény

A köszvény egy gyulladásos betegség, amelyet a vérben lévő húgysavfelesleg okoz, amely felhalmozódik az ízületekben, és olyan tünetekhez vezet, mint az ízületi fájdalom, duzzanat és helyi bőrpír. Ráadásul a húgysav elsősorban a nagylábujjban hajlamos koncentrálódni, ezért az érintett személy például nagy fájdalmat érezhet, amikor megpróbálja letenni a lábát, vagy amikor sétál.

Mi a teendő? Fontos, hogy reumatológushoz vagy háziorvoshoz forduljunk, hogy gyógyszeres kezelést javasolhasson a gyulladás tüneteinek enyhítésére, a vér húgysavszintjének csökkentésére és a vizelettel történő kiválasztásának elősegítésére.

3. Ínhüvelygyulladás

Az ínhüvelygyulladás (tendinitisz) gyakori és kellemetlen gyulladásos betegség. Általában olyan esetekben alakul ki, amikor egyes mozdulatok hosszú ideig tartó ismétlésére kerül sor. Ilyenkor a tartós terhelés hatására gyulladás alakul ki az érintett ízületben, a beteg mozgás alatt vagy pihenés után szúró vagy húzó jellegű fájdalmat érez. Gyakori az alkar, a csukló, az ujjak ínhüvelygyulladása, de előfordulhat a könyökben, térdben, lábban is.

Mi a teendő? Fontos a pihenés, hogy megelőzzük a gyulladás és a tünetek súlyosbodását, illetve szükség lehet majd fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedésáre is. Egyes esetekben fizioterápia is javasolt.

4. Térdrándulás, térdhúzódás

A térdhúzódás szintén lehet oka az ízületi fájdalmaknak. Ez a szalagok túlnyújtása, hirtelen mozdulatok vagy a térd megütése miatt következhet be, ami olyan tüneteket okozhat, mint az intenzív térdfájdalom, duzzanat vagy a térd hajlításának nehézsége.

Rándulás esetén az ízületben találkozó két csont vége kimozdul, majd visszaugrik a helyére – ám az elmozdulás mértékétől függően kisebb-nagyobb sérülést idéz elő az ízületi szalagokban, olyannyira, hogy azok esetleg nem pusztán megnyúlnak, hanem akár el is szakadhatnak. Ficamról akkor van szó, ha az említett csontvégek elmozdulnak helyükről és ebben az elmozdult rendellenes pozícióban maradnak.

Mi a teendő? Pihentesse és jegelje a területet, hogy csökkentse a duzzanatot és a gyulladást, és ezáltal enyhítse a tüneteket. Ha pár nap alatt sem múlik a fájdalom, forduljon orvoshoz. A ficamok, illetve bármely ízületi sérülés kezelése során fizikai vizsgálattal, röntgennel, ultrahang-vizsgálattal, CT-vizsgálattal megállapítható a károsodás, illetve az ízület stabilitásának mértéke. Egyes ficamok esetén felmerülhet az érsérülés gyanúja, ekkor érfestéses vizsgálatra is szükség lehet.

5. Teniszkönyök (epicondylitis lateralis humeri)

Fokozott fizikai igénybevételből eredő íngyulladás, illetve lassan kialakuló csonthártyagyulladás, amely az izmok tapadási helyén jön létre. Nemcsak teniszezőknél, hanem bárkinél kialakulhat, aki tartósan megterhelő fizikai munkát (például ásás, emelés) végez, vagy gyakran ismétlődő mozdulatot hajt végre.

Mi a teendő? Kerülje az ismétlődő mozgásokat, s ha néhány napos pihentetést követően sem érez javulást, és fájdalmas panaszai továbbra is fennállnak, forduljon ortopéd szakorvoshoz. Sporttevékenység vagy egyéb megterhelő tevékenység hatására hirtelen fellépő komoly fájdalom esetén jelentkezzen traumatológiai vagy ortopéd szakrendelésen, illetve a lakhelye szerint illetékes sürgősségi betegellátó osztályon, ahol van traumatológiai ellátás. A fájdalom csillapítására, gyulladás csökkentésére gyógyszeres kezelés, a legsúlyosabb esetekben pedig műtét is javasolt lehet.

6. Nyáktömlőgyulladás (bursitis)

A burzitisz a vállízület belsejében lévő szövet, a synovialis bursa gyulladása, amely megnehezíti a mozgást. Ezen túlmenően bursitis esetén az érintett személy gyengeséget érezhet az egész érintett karban, bizsergő érzést és nehézséget a kar fej fölé emelésében, mivel a mozgás korlátozott.

Mi a teendő? Pihentesse az érintett ízületet! Igyekezzen minél kevésbé mozgatni az adott testrészt. Jégkockákat, hideg vizes palackot és kb. 10 percre tegye a gyulladt testrészre. Szükség esetén pár óránként ismételje meg a jegelést. Nem múló vagy nehezen viselhető fájdalom esetén vegyen be nem szteroid gyulladáscsökkentőt (pl. ibuprofen hatóanyagú gyógyszert) vagy paracetamolt. (Fontos! A betegtájékoztatóban leírt adagot ne lépje túl!)

Amennyiben orvosi kezelés is szükséges, az orvos először felveszi a kórtörténetet, majd elvégzi a szükséges fizikai vizsgálatokat. Ezután elrendelhet kiegészítő vizsgálatokat is: röntgent, ultrahangot, illetve mintavételt a gyulladást okozó folyadékból (az esetleges fertőzés megállapítására). A bursitis kezelése mindig a kiváltó okoktól függ. A tüneti kezelés mellett legtöbbször a gyógytorna lehet az elsődleges terápia, hogy megakadályozzák az ízület beragadását, és lehetővé tegyük a fájdalommentes mozgást.

7. Reumás ízületi gyulladás

A reumatoid artritisz krónikus autoimmun és gyulladásos betegség, amelyet az immunrendszer saját szervezete elleni fellépése jellemez, ami pedig az ízületek duzzanatához és gyulladásához, valamint az ízület nehézkes mozgásához, csökkent helyi erősséghez és fájdalomhoz vezet. Gyakori tünet, hogy nem sokkal ébredés után rosszabbodik a tapasztalt fájdalom.

Mi a teendő? Fontos, hogy kövesse a reumatológus által javasolt kezelést, amely általában a fájdalom csillapítására és a duzzanat csökkentésére szolgáló gyógyszeres kezelést jelent. Emellett lényeges a következetes fizioterápia, amely elősegíti a jobb közérzetet és csökkenti az ízületi merevséget.

8. Fertőzés

A dengue, a zika és a chikungunya vírusokkal való fertőzés a test különböző ízületeinek gyulladásához vezethet, ami az egész testben fájdalomérzetet okoz. Az ízületi fájdalmon kívül a vírustól függően egyéb tünetek is jelentkezhetnek, például láz, fáradtság, szem körüli fájdalom, étvágytalanság és rossz közérzet.

Mi a teendő? Ha ezekre a fertőzésekre gyanakszunk, ajánlatos semmilyen gyógyszert sem szedni - különösen acetil-szalicilsavat nem, mert az növelheti a vérzés kockázatát. Menjen a sürgősségire vagy a legközelebbi kórházba, a legközelebbi sürgősségi osztályra vagy kórházba menni, mivel ezek a betegségek bejelentéskötelesek. Az orvos által javasolt kezelés általában pihenésből, hidratálásból és olyan gyógyszerek alkalmazásából áll, amelyek segítenek enyhíteni a tüneteket. Ha azonban az orvos által javasolt kezelés betartása ellenére tünetei nem enyhülnek, vagy tünetei súlyosbodnak, fontos, hogy visszatérjen a kórházba, hogy elvégezhessék a vizsgálatokat és megelőzhetők legyenek a szövődmények.

Az ízületi fájdalom gyógymódjai

Ha az ízületi fájdalom elmúlása 7 napnál tovább tart, orvosi felügyelet mellett gyógyszeres kezelésre lehet szükség, például fájdalomcsillapítókra vagy gyulladáscsökkentőkre. A megfelelő kenőcsök szintén segíthetnek a fájdalom enyhítésében, a mozgás megkönnyítésében, de minden esetben orvoshoz kell fordulni, hogy beazonosíthassa a probléma okát.

Az ízületre helyezett hideg borogatás enyhítheti a tüneteket, de a kezelés kiegészítéseként fontos, hogy hetente legalább háromszor fizioterápiás kezeléseket vagy alacsony terhelésű testmozgást, például pilatest vagy vízi aerobikot végezzünk.

Hogyan kerüljük el az ízületi fájdalmakat?

Az ízületi fájdalmak elkerülése érdekében, különösen 50 éves kor után ajánlott:

  • rendszeres, alacsony terhelésű gyakorlatok, például gyaloglás, kerékpározás vagy úszás,
  • ideális testsúly megtartása
  • fogyasszon több halat és tengeri gyümölcsöt, mivel ezek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek elősegítik az ízületek regenerálódását és csökkentik a gyulladást
  • monoton munkavégzés esetén fokozott figyelmet kell fordítani a rendszeres pihenőkre, az ízületek megfelelő nyújtására

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezzel a 8 élelmiszerrel segíthet magán, ha ízületi gyulladással küzd

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

izületi-fájdalom

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához