Ezeket látta már?

Nagyobb figyelmet a mélyvénás trombózisnak (DVT)!

Betegségek
2011. április 03. 12:30
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A radiológusok azt szeretnék, ha a laikusok is többet tudnának a mélyvénás trombózis (DVT) kockázati tényezőiről illetve komplikációiról. A betegség poszttrombotikus szindrómához illetve tüdőembóliához vezethet. A láb tartós károsodást szenvedhet, illetve halálozás is bekövetkezhet.

"Az embereknek és orvosaiknak tudniuk kell, hogy csak az Egyesült Államok területén évente 600 000-en kerülnek kórházba mélyvénás trombózissal, akik közül több mint 100 000 beteg életét követeli a kialakuló tüdőembólia." - magyarázta Suresh Vedantham, a Washington Egyetem orvosi karának intervenciós radiológiusa, radiológus és sebész professzor.

testmozgas-magasvernyomas-futolab-d000005EAa265ec49cdd3

Forrás: EgészségKalauz


"Március volt a DVT hónapja (az USÁ-ban) , és szükség van arra, hogy figyelmeztessük a lakosságot arra, hogy a turistaosztály-szindrómának is nevezett betegség nem csak hosszú repülőutak során alakulhat ki. Nőket, férfiakat, fiatalokat és időseket egyaránt érint, akkor is, ha nem utaznak." - hansúlyozta ki Vedantham a SIR Alapítvány tudományos konferenciáján.

Azt is megjegyezte, hogy a DVT általános kockázati tényezői közé tartozik a hosszas mozdulatlanság, műtétek és nagyobb sérülések utáni állapot, hormonterápia, hormonális fogamzásgátlás, fennálló vagy nemrég véget ért terhesség, rák és elhízás. A legsúlyosabb szövődmény az, amikor a vérrög leszakad és a tüdőbe kerül, ahol beszorul, és elzárja az oxigén útját, továbbá szívelégtelenséget okoz. Ez a tüdőembólia, ami halálos is lehet.(kiemelés tőlem, a szerk.)

A teniszcsillag Serena Williams nemrég esett át tüdőembólián, miután lesérült és hosszú ideig ágynyugalomra kényszerült. "Hátborzongató bizonyítékot szolgáltat arra, hogy ezek a tragédiák mindenféle előjel nélkül bekövetkezhetnek. A korai felismerés és kezelés elengedhetetlen a túléléshez."

"Nagyon fontos, hogy mindenki tudja, a kevéssé ismert és kivételesen súlyos komplikációk, mint például a poszttrombotikus szindróma (PTS) gyakran akkor is megjelenik, ha a DVT-t kezelték véralvadásgátlókkal." - mondta el Vedanthan. "Ezek a kezelés fontos részei, de a közhiedelemmel ellentétben nem aktívan oszlatják szét a vérrögöt, hanem megelőzik annak képződését. Sajnos az elzáródott véna gyakran tartós károsodást és funkciózavart szenved, ami mozgáskorlátozottsághoz vezethet. Ezt a betegséget krónikus állapotnak kell tekinteni.

A kutatások 180 fokos fordulata illetve az orvosok együttműködése révén az intervenciós radiológusok valószínűleg átalakítják a DVT és a két fő komplikációjának a kezelését. Tanulmányok kimutatták, hogy a DVT-s epizóddal jelentősen nő a kockázata az újabb vérrögök és a PTS kialakulásának. A tünetek között szerepel a krónikus lábfájdalom, a duzzanat, kimerültség, nehezített járás, munkaképtelenség. A PST azért következik be, mert a vérrög a lábban marad."

"Míg a poszttrombotikus szindrómát rengeteget tanulmányozták a munkaképes korúak körében, azt is kimutatták, hogy a mélyvénás trombózisban szenvedő gyerekek esetében szintén nagy a veszélye a PTS és az ezzel kapcsolatos mozgáskorlátozottság kialakulásának. Az intervenciós radiológusok a trombózist kezelő orvosokkal közösen nemrég értékelték ki a képalkotó berendezés által vezérelt rögoldó kezeléseket a DVT-s serdülőknél. A tanulmányból kiderül, hogy akiknél eltávolították a vérrögöt, jelentősen csökkent a PTS esélye."

Vedantham azt is felfedte, hogy a vérrög-eltávolító kezelés prioritást kapott a megelőző kutatóprogramban, melyet 2008 szeptemberében indított útjára Steven K. Galson egykori vezető sebész. "Új technológiák állnak rendelkezésre, ahol a rögoldó gyógyszereket egyenesen a rögbe fecskendezik egy katéteren át. A rög feloldódik, majd egy vákuumos eszközzel kiszívják, így helyreáll a normális keringés." – mondta el. Ez a minimális beavatkozást igénylő módszer a legnagyobb rögök esetében is működik.

A lehetőségen felbuzdulva a Nemzeti Egészségügyi Intézet szponzorálja az ATTRACT rövidítésű tanulmányt, mely egy többközpontú, randomizált kísérlet. Országszerte 50 kórházban alkalmazzák a katéteres trombuseltávolítást, mely félúton tart a betegek bevonása felé.

Továbbá a Washington Egyetem új tanulmánya felfedezte, hogy a DVT-s betegnél már kialakult PTS, mely lábfájdalmakat, duzzanatot és fekélyt okoz, sikeresen kezelhető képalkotó eljárással segített eljárással. Újra megnyitják az elzáródott vénákat, és megszünteti a visszaáramlást. A tanulmány vezetője, Vedantham szerint : "A betegek 80 százalékánál a tünetek jelentősen javultak.

Mivel eddig a megállapított PTS-nek eddig nem volt hatásos kezelési módszere, az érintetteknek általában azt mondták, hogy együtt kell élniük az állapotukkal, mely gyakran vált súlyossá vagy korlátozta őket tevékenységeikben. A korábbi és jelenlegi kutatások reményt adnak a tünetek enyhítésére, a láb funkciójának helyreállítására, az életminőség javítására."

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# szív- érrendszeri betegségek # trombózis # tüdőembolia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés