Ezeket látta már?

Méhpolip: ez a 6 tünet utal arra, hogy már elindult a sejtburjánzás a méhben

hasfájdalom, méhpolip, méh, hasfájás

A polipok legtöbbször jóindulatú elváltozások, de érdemes figyelemmel kísérni őket, mert idővel akár rosszindulatúvá is válhatnak.

A polipok gyakori diagnózisnak számítanak, melyek több helyen is kialakulhatnak a testben- így a méhben is. Dr. Józan Gyöngyit, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-sebészét arról kérdeztük, mely esetekben van szükség műtétre.

Jóindulatú sejtburjánzás a méhben

A méh polip egyfajta kitüremkedés, amely a méh nyálkahártyája (endometrium) mentén alakul ki. Kapcsolódhat oda vékony szárral, de anélkül is. Átlagosan ezek a polipok kevesebb, mint 1 centisek, ám lehetnek akár golflabda méretűek is. Az esetek többségében a méhében maradnak, de néha lecsúsznak a méhnyak nyílásán keresztül a hüvelybe. Legtöbbször jóindulatúak, bár egyesek rákosak (rákmegelőzőek) is lehetnek.

A polipok kialakulásának pontos oka nem ismert, de a kutatók valószínűsítik, hogy a hormonszint ingadozása fontos tényező lehet. Az ösztrogén ugyanis szerepet játszik abban, hogy az endometrium minden hónapban megvastagodjon, így valószínű, hogy a méhpolipok növekedésében is közrejátszik. Megfigyeték továbbá azt is, hogy főleg a menopauzán átesett nőknél alakul ki (fiataloknál sem kizárt), valamint tovább növekedhet az esély, ha az illető túlsúlyos, nem szült vagy ha magasvérnyomása van.

A méhpolip tünetei lehetnek:

A méhpolip legtöbbször tünetmentes, ám ha panaszokat okoz, akkor azok a következők:

  • Vérzészavar
  • Kontakt vérzés
  • Meddőség
  • Intim folyás
  • Alhasi fájdalom
  • Együttlétek során érzett fájdalom

A diagnózis legtöbbször transzvaginális ultrahanggal könnyen felállítható, ám méhtükrözéssel még jobban vizsgálható a méh belseje.

Olvasson tovább! Így lehet a vastagbélpolipból rosszindulatú daganat

Műteni vagy nem műteni?

Bár gyakran mondják, hogy a kisebb, panaszokat nem okozó polipokat békén lehet hagyni, csupán elég a megfigyelés, ám egy fontos ok miatt érdemes a műtéti eltávolítása.

“A polipok bár legtöbbször jóindulatúak, ám előfordulhat, hogy rákos sejteket is tartalmaznak. Látatlanban sajnos nem lehet egyértelműen megítélni, hogy jó-vagy rosszindulatú elváltozással áll szemben a beteg, ezért érdemes sebészileg eltávolítani és szövettanra küldeni. Ezt gyakran méhkaparás (küret) előzi meg” - mondta Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-sebésze, aki hozzátette, hogy utána is fontos a rendszeres kontroll, még panaszmentes esetben is, mivel a polip kiújulásra hajlamos!

(Nőgyógyászati Központ)

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Gyakran kell vécére mennie éjszakánként? Ezek a betegségek is okozhatják

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Tünetkereső, tünetellenőrző alkalmazás Tünetkereső, tünetellenőrző alkalmazás Forrás: EgészségKalauz



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#polip

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához