Ezeket látta már?

Nyakropogtatás - az orvosok elárulják, veszélyes vagy sem

Betegségek
2024. május 23. 20:04
nyak, nyakropogtatás, veszélyes, káros, orvos

Van, aki megkönnyebbül ekkor és van, akit még a hangja is irritál. De vajon mennyire biztonságos ropogtatni a nyakat? Utánajártunk!

Sokan, amikor egy hosszú munkanap után testüket merevnek és nehéznek érzik, némi felfrissülés reményében kiropogtatják a nyakukat. Ezáltal megkönnyebbülnek és újult erővel folytatják a napot. Bár ez valóban igen jó érzés, de vajon hosszú távon mennyire biztonságos? Káros az, ha valaki rendszeresen végzi?

A nyak anatómiája

A gerinc nyaki részén 7 csigolya található, melyeket úgynevezett fazett ízületek kötnek össze - ezek biztosítják a stabilitást és segítik a nyak mozgását. Mint a test bármely más ízülete, ezek is tartalmaznak folyadékot, melyben nitrogén, szén-dioxid és oxigén is található.

Amikor ropogtatja a nyakát a megkönnyebbülést az okozza, hogy felszabadul néhány gázbuborék (ez okozza a jellegzetes, pattanó hangot), amely enyhíti az ízületen belüli nyomást és javítja a nyak mozgástartományát. Kutatások szerint ráadásul ekkor bizonyos mennyiségű endorfin is eláraszt minket, így nem csoda, hogy igen könnyű rászokni.

Miért lehet veszélyes?

A nyak számos olyan részt tartalmaz - izmokat, szalagokat, idegeket, ereket –, amelyek megsérülhetnek a ropogtatás miatt. Bár a súlyos károsodások igen ritkák, ám érdemes tudni, hogy komoly problémákat, sőt, jelentős fogyatékosságot is okozhat az erős ropogtatás. Ilyen például:

  • stroke
  • gerincvelő sérülés
  • a gerincvelőhöz kapcsolódó idegek sérülése

Létrejöhet ekkor egy artériás disszekciónak nevezett állapot is, melynek során az agyhoz vezető erek megsérülnek és felszakadnak a nyak oldalán. A probléma akár stroke-ot is okozhat.

Ezen kívül a ropogtatás, csavarás az itt lévő szalagok megnyúlását is eredményezheti, ami további gondokhoz, például a gerinc instabilitásához vezethet- hívja fel a figyelmet Laine Housand, a Neurosurgery One okleveles asszisztense.

Természetesen a komoly problémákon kívül enyhébb sérülések és állapotok is felléphetnek a gyakori nyakropogtatás miatt: például izomhúzódás, rándulás, idegek becsípődése, porckorongsérv.

Ezekben az esetekben veszélyes a nyak ropogtatása

  • ha a kezével fordítja a nyakát, hogy nagyobb erőt tudjon kifejteni
  • naponta többször is elvégzi
  • fájdalmat érez közben
  • valamilyen gerincbetegséggel küzd

Most akkor jó vagy nem jó ropogtatni otthon?

A szakemberek szerint erre nincs egyértelmű válasz. A legtöbben egyet értenek abban, hogy a kulcs a mértékletesség, hiszen valóban felfrissülhet és megkönnyebbülhet általa az ember - ám nem árt óvatosnak lenni és megfelelően végezni (többen azt javasolják, bízzuk inkább szakemberre).

Amennyiben úgy érzi, hogy ropogtatás nélkül túl merev a nyaka és fájdalmakkal küzd, érdemes orvoshoz fordulni a gyakori ropogtatás helyett, aki rájöhet a probléma gyökerére és kezelheti azt.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miért kattog, ropog a nyakam, amikor forgatom a fejemet?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# nyak # nyakropogtatás # ízület # mozgásszervi fájdalom

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés