Ezeket látta már?

Passzív- és másodlagos dohányzás

Betegségek
2008. május 23. 17:35
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Mit jelent ez a fogalom?

smokingman-d00000001f281e2cf2ce4

Forrás: EgészségKalauz


A másodlagos dohányzás lényege, hogy a cigarettából beszívott füst mellett a dohányos a cigaretta égő végéből származó füstöt is belélegzi. A más dohányosok cigarettafüstjének belégzése értelemszerűen a passzív dohányzás fogalmát jelenti.

Mi minden található a másodlagos füstben?

A másodlagos füst mintegy 4000-féle kémiai anyag keveréke. Ebben az oldószerként alkalmazott acetontól kezdve a fertőtlenítő ammónián át, a patkányméregként alkalmazott cianidokig, rovarellenes permetezőkig (DDT) és kipufogógázokig (CO, szén-monoxid) sok minden fellelhető, kimutatható.

A fent említettek közül sok vegyület a másodlagos füstben mutat magasabb koncentrációt, mint a közvetlenül beszívott, elsődleges füstben. Érdekes módon, egy helyiség füstmennyiségének mintegy 85%-a a másodlagos füstből ered.

A mintegy 4000 vegyületből kb. 50, amely a másodlagos füst összetevője, ismert rákkeltő, pl.: a hidrogéncianid, arzén, formaldehid, és kén-dioxid.

Mennyiben érinti a másodlagos füst a nemdohányzókat?

mellkas-rtg-d000001158676d8342fd1

Forrás: EgészségKalauz


Megfigyelések szerint, néhány azonnali hatás is jelentkezhet, mint pl. a szemirritáció, fejfájás, köhögés, torokfájás, szédülés és hányinger. Felnőtt asztmás betegek tüdőfunkciója (kimutatható mértékben) romolhat.

A dohányfüst rövid távú hatása lehet még nemdohányzókra a csökkent coronaria (koszorúér-) keringés.

Hosszú távon, a másodlagos dohányfüst többféle betegség kórokai között szerepelhet, mint a tüdőrák, szívbetegségek, stroke, légúti betegségek és különféle gyermekbetegségek.

Tüdőrák

A másodlagos füst-expozíció és a tüdőrák gyakorisága közötti összefüggést a 80-as évek közepe óta ismerik. Vizsgálatok szerint a nemdohányzók körében 20%-kal nőtt a tüdőrák kockázata. Nyilvánvalóan, minél több füstöt lélegeznek be, annál magasabb ez az arány.

Szívbetegségek

A 90-es évek elején sikerült összefüggést találni a szívbetegségegek és a másodlagos dohányfüst beszippantása között. Ekkorra már a harmadik leggyakoribb oki tényezőként szerepelt a megelőzhető haláloki listán az USA-ban...

Vizsgálatok eredményei szerint a nemdohányzók szívbetegség-kockázata 23%-kal nagyobb, ha dohányossal élnek egy fedél alatt. Ez már nemcsak a dohányfüst mennyiségétől függ, tulajdonképpen minőségi tényező, már kis mennyiség beszívása is fokozhatja a szívbetegség-rizikót. Néhány példa:

Már akár 5 perces másodlagos dohányfüst-beszippantás is megkeményítheti az aortafalat, ezzel a szívet nagyobb munkára kényszerítve.

30 perces füstexpozíció után érintetté válhatnak a koszorúerek, vagyis az érfalon fokozódik a lipid-lerakódás.

Koszorúérbetegségben még rövidebb füstexpozíció is, a magasabb CO-szint révén akár anginás roham kialakulásához vezethet.

Mivel nemdohányzókban a másodlagos füst miatt amúgy is magas a szívbetegség kockázata, a kutatások szerint a korai artériás, érfali károsodások még megfordíthatóak, ha legalább két évig elkerülhető a másodlagos dohányfüst-expozíció.

Agyi érkatasztrófa, stroke

Egy új-zélandi vizsgálat szerint a hosszú távú másodlagos dohányfüst-expozíció fokozza nemdohányzókban a stroke kockázatát, mintegy 82%-kal. A helyi statisztika szerint minden évben kb. 85 beteg hal meg, és 500 kerül kórházi felvételre stroke-kal, akiknél összefüggés található az esemény és a másodlagos dohányzás között.

Légúti betegségek

cigi-cumi-d00000002d4c8d9b62589

Forrás: EgészségKalauz


A légúti betegségek és a másodlagos dohányfüst-expozíció közötti összefüggés jól dokumentált. Több a köhögés, jellemzőbb a köpet, a mellkasi diszkomfort, a tüdőfunkció pedig romlik.

Asztmásokban a másodlagos dohányfüst-expozíció asztmás rohamot válthat ki, túlérzékenység), csökken a tüdőfunkció, szemirritáció, orr- és toroktünetek is jelentkeznek. A kutatási eredmények szerint felnőttekben a másodlagos dohányfüst miatt, akár otthon, akár a munkahelyen 40-60%-kal emelkedik az asztma kialakulásának kockázata, összevetve azokkal, akik otthon vagy a munkahelyen nincsenek e veszélynek kitéve.

Gyermekkori betegségek

A csecsemő- és kisdedkorú gyermekek különösen érzékenyek a másodlagos dohányfüst ártalmaira. Több a középfülgyulladás, az alsó légúti betegség (pl. croup, bronchitis, tüdőgyulladás), gyakrabban alakul ki asztma és visszamarad a tüdő fejlődése, növekedése.

Mindehhez hozzájárul még az anya dohányzása miatti gyakoribb bölcsőhalál-szindróma, a SIDS. Becslések szerint Új-Zélandon pl. évente 50 baba hal meg másodlagos dohányfüst miatti bölcsőhalálban.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés