Ezeket látta már?

Pirosban a Nőkért: PaN-mozgalom Magyarországon is

Betegségek
2010. február 04. 09:33
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A nők 57 százalékának szív- és érrendszeri betegség okozza a végzetét, ennek ellenére a legtöbben nem fordítanak kellő figyelmet a megelőzésre: a Magyar Nemzeti Szívalapítvány kezdeményezésére, a Magyar Kardiológusok Társasága támogatásával elinduló Pirosban a Nőkért (PaN) mozgalom célja felhívni a figyelmet a nőkre leselkedő veszélyekre - hangzott el a keddi budapesti sajtótájékoztatón.

A szív- és érrendszeri betegségek következtében több nő hal meg világszerte, mint rosszindulatú daganatok, tuberkulózis, malária és AIDS miatt együttvéve. Az Európai Unióban több nőt ölnek meg a kardiovaszkuláris betegségek, mint férfit: a női elhalálozás 55 százalékát adják a koszorúér-betegségek, míg a férfiak esetében ez a mutató 47 százalék. Magyarországon még rosszabb a helyzet, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a nők halálozásának 57 százalékát okozzák a szív- és az érbetegségek, míg a férfiak között ezek a betegségek a halálesetek 45 százalékáért felelősek.

sziv-280x200-d000005D573033f4c9436

Forrás: MTI


Az Amerikai Szív Szövetség figyelt fel először arra, hogy a közfelfogás a szívbetegségeket férfikórnak tartja, a nőket pedig - kiváltképp a változó kor előtt - szinte védettnek hiszik a koszorúér-betegség ellen. Az Egyesült Államokban ezért elindították azt a mozgalmat, amely az egész társadalmat igyekszik tájékoztatni arról, hogy a szívroham kockázata ugyanúgy fenyegeti a nőket, mint a férfiakat, ezért mindent meg kell tenni mindkét nem védelme érdekében. A Go Red For Women program szimbóluma a szép piros ruha lett, amelyet a projekt népszerűsítése érdekében világsztárok viselték

Nagy András, a Magyar Nemzeti Szívalapítvány elnöke arra mutatott rá, hogy a Szív Világszövetség globális mozgalommá szélesítette a programot, amelynek magyar elnevezése Pirosban a Nőkért. "Fel kell hívni a társadalom figyelmét a veszélyekre, hiszen a szívbetegségek 80 százalékban megelőzhetők" - emelte ki.

Kiss Róbert Gábor, a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy sajátos emancipáció zajlott le a szív- és érrendszeri betegségek terén. "Sokáig a férfiak kórjának hitték a menedzserbetegséget, az életmódbetegségek azonban utolérték a nőket is" - magyarázta a főtitkár.

Matos Lajos kardiológus azt emelte ki, hogy kampánysorozatról van szó, hiszen több évre van szükség, amíg mindenki megérti, hogy a nők legalább ugyanúgy veszélyeztetettek, mint a férfiak. "A nők bizonyos szempontból pechesebbek. Szívműtét után gyakrabban halnak meg, mint a férfiak. Amennyiben infarktust kapnak, nehezebben keverednek ki belőle, de az orvosok sincsenek sokszor a helyzet magaslatán, mert, mint kiderült, a helyes diagnózis a hölgyek esetében sokszor késve születik. Tehát cselekednünk kell" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a mozgalomhoz 11 divattervező csatlakozott, akik több hónapos társadalmi munkában alkották meg a PaN-kreációkat, amelyeket bemutattak a sajtótájékoztatón.

A kardiológus kitért arra is, hogy szombaton, február 6-án lesz a PaN-nap - aki egyetért céljával, viseljen ezen a napon valami vöröset. Vörös színben világítják meg a Művészetek Palotáját, a Corvinus Egyetemet és a Lánchíd-19 hotelt is.

Masszi Gabriella kardiológus főorvos, a Harc A Női Szívekért Alapítvány kuratóriumi elnöke a 2004 és 2007 között Menokard I. és Menokard II. néven szervezett nagyszabású kardiológiai szűrőprogramról beszélt, amelyben 6500, a változás korába került nő vett részt. "Ennek során beigazolódott az a feltevés, hogy a rizikófaktorok sokkal gyakrabban jelennek meg abban a korban, amikor az ösztrogén védőhatása elmúlt.

A résztvevők több mint 40 százalékánál magas volt a vérnyomása, 80 százalék volt elhízva" - mondta.

Bemutatták a sajtótájékoztatón a PaN-nagyköveteket is. A kezdeményezést Sebestyén Márta és Harcsa Veronika énekes, Tóth Krisztina író-költő, Molnár Gabriella, a Nők Lapja főszerkesztője, Stefanek Gertrud tőrvívó, Jaksity Kata műsorvezető, Piros Ildikó és Für Anikó színművész, Gyarmati Andrea ezüstérmes olimpikon, gyermekgyógyász, Zimányi Zsófia, a Budapesti Fesztivál és a Thália Színház vezetője karolta fel.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# életmód # női betegségek # szív- érrendszeri betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés