Ezeket látta már?

Polypill - a sokarcú gyógyszer (szív- érrendszeri betegségek új kezelési lehetősége)

Betegségek
2010. május 27. 10:19
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Új polipilula a láthatáron... Megkezdődik annak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére alkalmas, négy gyógyszert tartalmazó pilulának a vizsgálata, amelynek rendszeres szedése jelentősen csökkentheti a szívinfarktus, az érelmeszesedés és az agyi érkatasztrófa bekövetkezésének kockázatát.

Az Európai Unió három országában - Egyesült Királyság, Írország és Hollandia - kezdődő tanulmány elindításáról Londonban számoltak be.

Ma már az egész világon a legtöbb ember valamilyen szív- és érrendszeri betegség következtében hal meg, és ez gyakran lényegesen előbb történik, mint ahogy az elkerülhetetlen volna. Érthető, hogy a szívgyógyászok és a gyógyszeripar hosszú ideje dolgozik azon, hogyan lehetne a szívhalál kockázatát csökkenteni, és a lehető legkésőbbre tolni.

A kockázati tényezők befolyásolható tagjai - a dohányzás, az elhízás, az emelkedett vérkoleszterin, a nem megfelelően kezelt magas vérnyomás és a cukorbetegség - olyan elemei ennek a küzdelemnek, amelyek nagyrészt az életmódtól függnek.

A gyógyszerkutatási oldalon egy angol kutatópáros 2003-ban javasolta, hogy egyetlen pilulában kombináljanak háromféle vérnyomáscsökkentőt, a vérkoleszterint mérséklő statinkészítményt, a véralvadást gátló, ugyancsak kis adagú aszpirint és a szintén kockázati tényezőt gátló folsavat. Számításaik szerint, ha valaki 55 éves korában elkezdené szedni a polipilulának elnevezett készítményt, a szív- és érbetegség okozta halálozás kockázatát 80 százalékkal csökkenthetné.

A most kezdődő vizsgálatba olyan személyeket vonnak be, akiknek már volt valamilyen szív- és érbetegséget bizonyító rohamuk: infarktusuk vagy szélütésük, illetve különböző rizikó faktoraik miatt nagy kockázatúnak minősülnek. Az önként jelentkező résztvevők két évig szedik majd a vizsgálati készítményt.

Az új pilula négyféle gyógyszer kombinációja, és napi egyszeri bevétellel hatásos. A jelenlegi tervek szerint 2000 európai résztvevő megfigyelését hasonló létszámú ausztráliai, új-zélandi, brazíliai, kínai és kanadai betegcsoportok vizsgálatával egészítik ki.

A polipilula óriási előnye, hogy helyettesítheti különböző gyógyszerek naponta többszöri szedését.

(Kommentárunk: gyógyszerkombinációk. A klinikai gyakorlatban nem ismeretlen az ún. fix kombinációban adott gyógyszer fogalma, a terápiában mindig is szerepeltek tudottan egymás hatását fokozó, erősítő, vagy kiegészítő szerek. Általában ezek kettős kombinációk voltak, tehát maradva a szív- érrendszeri betegségeknél: vérnyomáscsökkentő+vizelethajtó igen gyakori. De antibiotikumok esetén sem ritka, pl. amoxicillin+klavulánsav. Sokszor a "második" szer az első felszívódását, keringésbe jutását, hatását fokozza, önálló hatása csekély.

Nézzük azonban a "polypill" néven elhíresült gyógyszert. Igazából - a nemzetközi irodalom szerint - négyes, ötös, sőt hatos kombinációkat is terveznek, amelyben szinte valamennyi szív- érrendszeri kórképre igyekeznek gyógyszert szerepeltetni. A klinikai hatás gondolata "egyszerű és nagyszerű" hiszen egy gyógyszer bevételével megelőzhető lenne minden gyógyszertévesztés, kihagyás, nem váltotta ki a receptet, elfelejtette stb, stb...

Mi lehet a veszélye egy polypill-nek? Tudjuk, hogy gyógyszerek nemvárt hatásai, kölcsönhatásai azért nem ritkák. A nemvárt hatás mindig valamilyen egyéni érzékenységgel is összefügg, tehát ezt ki kell tapasztalni, vagy már tudja az illető, hogy adott szerre mutat-e gyógyszerallergiát. A kölcsönhatás - interakció - már nehezebb kérdés, mivel ezeket a gyógyszerkutatás gyakorlatában általában 2 szerre írják le, a polypill-ben viszont 4-5-6 gyógyszerkomponens is szerepelhet. Tehát a gyógyszer összeállítása, és a klinikai vizsgálatok is igen nagy körültekintés mellett kell, hogy végbemenjenek. Mindenképpen nagy előrelépés lenne a polypill - csak jól ki kell vizsgálni...! A szerk., Dr. Székely G.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# életmód # gyógyszer # szív- érrendszeri betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés