Ezeket látta már?

Így előzheti meg rákos betegként a vérrögöket

Prevenció
2025. március 28. 16:54
trombózis tüdőembólia megelőzés vérrög

Rák esetén gyakoribbak az életveszélyes vérrögök.

A rákos betegek körében körülbelül tízből egy ember tapasztal vérrögképződést valamikor a betegség során. A vérrögök a rák második leggyakoribb halálokát jelentik, ezért fontos, hogy tisztában legyen kialakulásuk kockázati tényezőivel, a figyelmeztető jelekkel és a megelőzési lehetőségekkel.

Mi is az a vérrög?

A vérrögök olyan véralvadékok, amelyek a vérben képződnek. Ezek a rögök normál körülmények között segítenek a vérzés elállításában, például egy vágás vagy sérülés esetén. Azonban, ha vérrögök a vérerekben, például artériákban vagy vénákban képződnek, azok akadályozhatják a véráramlást. Ez súlyos egészségügyi problémákhoz, például szívrohamhoz, stroke-hoz vagy mélyvénás trombózishoz vezethet.

Amikor sérülést szenvedünk vagy vérzünk, a véralvadási folyamat során a vérlemezkék és más anyagok vérrögöt alkotnak a sérült területen, segítve ezzel a vérzés megállítását. Normális körülmények között a szervezet képes feloldani ezeket a vérrögöket, azonban előfordulhat, hogy a vérrögök akkor is kialakulnak, amikor nem történik közvetlen sérülés.

A test azon területén, ahol a vérrög keletkezik, trombusnak nevezzük, míg az a vérrög, amely elszabadul és egy másik véredényben akad el, embóliának hívjuk. Mindkét típus akadályozhatja a véráramlást, trombózist vagy embóliát okozva, ami különböző problémákhoz vezethet a vérrög helyétől függően.

A vérrögök típusai

A vérrögök 2 fő típusa az artériás és a vénás vérrögök.

Vénás trombózis: ilyen a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia.

Artériás trombózis: ekkor a vérrögök az artériákban képződnek. Leggyakoribb típusai a szívinfarktus és a stroke.

Vérrögök a rákos betegeknél

A rák különböző mechanizmusok révén fokozhatja a vérrögök kialakulását

Rák által kiváltott gyulladás: a rákos sejtek gyakran gyulladást okoznak a szervezetben. A gyulladásos válasz során különböző gyulladásos mediátorok és proteinek szabadulnak fel, amelyek fokozzák a véralvadást. Ezek az anyagok növelhetik a vérrögök kialakulásának kockázatát.

Tumor-sejtek és véralvadási rendszer kölcsönhatása: a rákos sejtek közvetlen kölcsönhatásba léphetnek a véralvadási rendszerrel. Egyes rákos sejtek felületi fehérjéi képesek aktiválni a véralvadási folyamatokat. Például, a szöveti faktor (TF) egy ilyen fehérje, amely a véralvadási kaszkád elindításáért felelős lehet.

Rákkezelések mellékhatásai: a rák kezelésére alkalmazott gyógyszerek és módszerek, mint például a kemoterápia, sugárkezelés és hormonkezelések, szintén növelhetik a thrombosis kockázatát. Ezek a kezelések káros hatással lehetnek a vérerek falára és megváltoztathatják a véralvadási rendszer működését.

Mozgáskorlátozottság: a rákos betegek gyakran kevesebbet mozognak, különösen előrehaladott stádiumban, vagy a kezelések miatti gyengeség következtében. Az immobilitás (mozgáshiány) egy jól ismert kockázati tényező a vérrögök kialakulására, különösen a mélyvénás trombózis esetében.

Véralvadási rendellenességek: néhány rákos betegnél meglévő vagy a rák által kiváltott véralvadási rendellenességek alakulhatnak ki. Ezek a rendellenességek növelik a vérrögképződés kockázatát a daganatos állapotok során.

Sejtközti kölcsönhatások megváltozása: a rákos sejtek közötti kölcsönhatások megváltozhatnak, és ez változtatja meg az érhálózat szerkezetét és működését, ami vérrögök kialakulásához vezethet.

Hogyan lehet megelőzni a vérrögök kialakulását?

  • Mozogjon: az immobilitás növeli a vérrögök kialakulásának kockázatát. Fontos, hogy rákos betegek, amennyire lehetőségük és állapotuk engedi, fenntartsák a fizikai aktivitást. Már a rendszeres séták is segíthetnek a vérkeringés javításában és a vérrögök megelőzésében.
  • Hidratáció: a megfelelő folyadékbevitel segíthet csökkenti a vérrögképződés kockázatát. Ajánlott naponta min. 2,5-3 liter vizet fogyasztani, hogy a szervezet hidratált maradjon.
  • Gyógyszeres kezelés: számos gyógyszer elérhető a thrombosis kockázatának csökkentésére, amelyeket az orvos előírhat. Ezek közé tartoznak a véralvadásgátló szerek. Fontos, hogy az ilyen gyógyszereket szigorúan az orvosi utasítások szerint alkalmazzuk, mivel túladagolásuk vérzést okozhat.
  • Személyre szabott kezelés: a thrombosis megelőzésére szolgáló terápia személyre szabott kell legyen, figyelembe véve a beteg állapotát, a rák típusát és stádiumát, valamint az egyéb egészségi tényezőket. Az orvosnak közösen kell kidolgoznia a megfelelő megelőzési stratégiát.
  • Kompressziós harisnyák: a kompressziós harisnyák vagy zoknik viselése segíthet javítani a vénás vérkeringést és csökkenteni a vérrögök kialakulásának kockázatát. Különösen hasznosak lehetnek olyan betegek számára, akik hosszabb ideig fekvő helyzetben vannak.
  • Figyelmeztető jelek felismerése: a rákos betegeknek tájékozottnak kell lenniük a vérrögképződés tüneteiről, mint például a lábduzzanat, fájdalom, vörösség vagy melegség az érintett területen, illetve légszomj, mellkasi fájdalom vagy gyors szívverés. Azonnali orvosi segítség szükséges ezen tünetek megjelenése esetén.
  • Egészséges étrend: az antioxidánsokban, rostban és omega-3 zsírsavakban gazdag étrend elősegítheti a vér egészségének megőrzését. Az egészséges táplálkozás támogatja a szervezet általános állapotát és hozzájárulhat a vérrögképződés kockázatának csökkentéséhez.
  • Rendszeres orvosi ellenőrzés: a rendszeres orvosi ellenőrzések és laborvizsgálatok segíthetnek a vérrögképződés kockázatának monitorozásában.
Ezeket teheti, a szívinfarktus és a trombózis megelőzése érdekében
Kapcsolódó cikk a témában

Ezeket teheti, a szívinfarktus és a trombózis megelőzése érdekében

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# prevenció # megelőzés # vérrög # trombózis # szívinfaktus # Stroke # véralvadásgátló

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés