Ezeket látta már?

Az életével játszik férfiként, ha erre a vérvizsgálatra nem megy el

Vizsgálat
2025. április 04. 14:34
PSA vizsgálat szűrés prosztatarák férfi

Csendes gyilkos ez a ráktípus, ezért fontos, hogy erre a vizsgálatra rendszeresen járjon férfiként.

A prosztatarák, a férfiak rettegett betegsége, mely gyakran tünetmentesen fejlődik, és csak késői stádiumban okoz panaszokat. Magyarországon évente körülbelül 4500 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal, és mintegy 1500 férfi hal meg a betegség következtében.

A korai felismerés kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, ezért a rendszeres szűrővizsgálatok életmentőek lehetnek. A PSA-szint ellenőrzése segíthet a betegség időben történő azonosításában.

Mi a prosztatarák?

A prosztatarák a férfiak egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése, amely a prosztatában alakul ki. Ez a mirigy a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és fontos szerepet játszik a spermiumokat körülvevő folyadék termelésében. A betegség gyakran lassan növekszik, és sok esetben a korai stádiumban nem okoz tüneteket, ami megnehezíti a felismerést. Azonban idővel a tumor nagyobbra nőhet, és áttéteket képezhet más szervekbe, például a csontokba vagy a tüdőbe, ami súlyos következményekkel járhat.

A prosztatarák kialakulásának kockázatát számos tényező befolyásolja. A genetikai hajlam, az életkor, az elhízás, a dohányzás, az egészségtelen étrend és életmód mind növelhetik a betegség kialakulásának esélyét. Különösen a 50 év feletti férfiak vannak nagyobb kockázatnak kitéve. A korai felismerés és a rendszeres szűrővizsgálatok rendkívül fontosak a sikeres kezelés érdekében.

A prosztatarák tünetei gyakran enyhék vagy teljesen hiányoznak a korai stádiumban, ami megnehezíti a betegség felismerését. Azonban vannak olyan jelek, amelyek esetén érdemes orvoshoz fordulni. A gyakori vizelési inger, a vizelési nehézségek, a vér a vizeletben, a fájdalom vagy kellemetlenség vizeléskor vagy ejakuláció során mind utalhatnak prosztatarák jelenlétére.

Ezért fontos a PSA szintének ellenőrzése

A PSA (prosztataspecifikus antigén) szintjének növekedése komoly figyelmeztető jele lehet a prosztataráknak - bár nem specifikus, és más prosztata problémákat is jelezhet.

A PSA lényegében egy enzimfehérje, amelyet a prosztata mirigyhám sejtjei termelnek. A Mennyisége egy egyszerű vérvétellel meghatározható, és segítségével a prosztata megbetegedései jól felismerhetőek.

Érdemes tudni, hogy a szintje az életkorral is változik, ezért fontos, hogy az urológus szakorvos az adott páciensre értelmezze az eredményeket. Ha a PSA-szint 10 ng/ml-nél magasabb, akkor nagy valószínűséggel prosztatadaganatról van szó, de diagnózist csak a pozitív szövettani lelet után lehet adni.

Az American Cancer Society alapján a total PSA eredményei az alábbit jelölhetik:

  • 4 ng/ml alatti total PSA-szint azt jelenti, hogy nem valószínű a prosztatarák jelenléte.
  • 4 - 10 ng/ml közti total PSA-szintnél 25%-os esély van a daganat jelenlétére.
  • 10 ng/ml és afölötti total PSA-szintnél 50%-os vagy afölötti a prosztatarák valószínűsége.

50 éves kor felett minden férfinak évente egyszer érdemes megnézetnie

A rendszeres PSA-szűrés életmentő lehet - a vizsgálatra rendszeresen járó férfiak körében a prosztatarák miatti halálozás kockázata egyharmaddal csökken. 50 éves kor felett minden férfinak évente egyszer részt kellene vennie egy kombinált szűrővizsgálaton, ahol az urológus által végzett fizikai vizsgálatot kiegészíti a PSA-szint ellenőrzése. Különösen fontos ez akkor, ha a családban korábban már előfordultak prosztatarákos megbetegedések - ilyen esetben akár már 45 éves kortól is szükségszerű az ellenőrzés.

Így történik a prosztatarák teljes körű szűrése

A szűrés két fő tesztet tartalmaz:

  • Rektális digitális vizsgálat: az orvos a végbélen keresztül tapintja ki a prosztatát, ellenőrizve annak nagyságát és állapotát.
  • PSA-vizsgálat: ez a vérvizsgálat méri a prosztata specifikus antigén (PSA) szintjét, amit befolyásolhat az életkor, a prosztata mérete, gyulladások, húgyúti fertőzések, és mechanikai hatások.
Gyógyítható-e a prosztatarák? Ezek a prosztatadaganat kezelési lehetőségei
Kapcsolódó cikk a témában

Gyógyítható-e a prosztatarák? Ezek a prosztatadaganat kezelési lehetőségei

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# PSA # vérvizsgálat # szűrés # ferfi # prosztatarák # prosztatarák szűrés # véres vizelet # gyakori vizelési inger

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés