Ezeket látta már?

Humorterápia: csökkenti a depresszív tüneteket és a szorongást

depresszió, szorongás, nevetés, humor

A humorterápia csökkentheti a depresszió és a szorongás tüneteit.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a humor depresszióra gyakorolt hatásáról:

"A humor terápiás hatású lehet a depresszió és a szorongás tüneteinek csökkentésében. A publikált tanulmányok elemzése azt sugallja, hogy a humorterápia csökkentheti a depresszió és a szorongás tüneteit.

A Brain and Behavior szakfolyóiratban megjelent elemzéshez a kutatók 29 releváns tanulmányt azonosítottak, amelyek összesen 2964 résztvevőt vontak be, és amelyeket kilenc különböző országban végeztek.

A résztvevők depresszióban vagy szorongásban szenvedtek, voltak köztük műtéten vagy érzéstelenítésen átesett gyermekek; idősotthonok lakói; Parkinson-kórban, rákban, mentális betegségben szenvedő vagy dialízis-kezelésben részesülő betegek; nyugdíjas nők; főiskolai hallgatók. A humorterápia példái közé tartozott az orvosi bohóc és a nevetésterápia/jóga.

A legtöbb résztvevő úgy gondolta, hogy a humorterápia csökkenti a depressziót és a szorongást, de néhányan a hatást jelentéktelennek tartották.

"Egyszerű és megvalósítható kiegészítő alternatív terápiaként a humorterápia kedvező alternatívát jelenthet a klinikusok, ápolók és betegek számára a jövőben" - írták a szerzők."

A depresszió belső jelei

Ha rosszabb passzban vagyunk, vagy lehangoltnak érezzük magunkat, könnyedén kimondjuk, hogy depressziósak vagyunk. Ám az átmeneti rosszkedv még nem jelenti azt, hogy kedélybetegek lettünk. A hangulatzavar tünetei nem csupán átmenetiek, hanem hosszabb ideig fennállnak. Akkor gyanakodjunk depresszióra, ha úgy érezzük, tartósan nem tudunk semminek sem örülni. Azok a dolgok sem csalnak mosolyt az arcunkra, amelyek korábban jó érzéssel töltöttek el.

Csökkenhet a libidónk, és jóval kevesebb érdeklődést mutathatunk a szex iránt. Szomorúnak és reményvesztettnek érezhetjük magunkat, és akár sírógörcsökkel is küzdhetünk. Elveszíthetjük az önbizalmunkat, és olyan múltbéli dolgokon rágódhatunk, amelyek mások számára jelentéktelennek tűnhetnek. Alvászavarok gyötörhetnek, és koncentrálási nehézségeink lehetnek. Nyúzottnak és kimerültnek érezhetjük magunkat, szinte semmire sincs energiánk. A kedélybetegség tünetei másként jelenhetnek meg a nőknél és másként a férfiaknál. Míg a nők inkább lehangoltak lesznek, begubóznak és múltbéli eseményeken rágódnak, addig a férfiak agresszívabbá és ingerlékenyebbé válhatnak.

A depresszió külső jelei

A lelki betegségnek fizikai tünetei is vannak, és a jelei nyomot hagyhatnak az arcon és a testünk más részein, illetve befolyásolhatja a megjelenésünket is. Hatással lehet a testsúlyunkra, hiszen hirtelen meghízhatunk, vagy nagyon lefogyhatunk, de más testi tünetei is lehetnek. Az állandó kimerültség és a lehangoltság érzése a leghétköznapibb cselekedetekben is meggátolhatja a hangulatzavarral küzdőt, ezért elhanyagolhatja a külsejét.

Előfordulhat, hogy kevesebbet fésülködik, elfelejt hajat és fogat mosni, gyűrött, szedett-vedett ruhákat visel, egyáltalán nem ad a megjelenésére. Az alvásproblémák pedig az arcon hagyhatnak nyomot, így az sápadttá, beesetté vagy éppen puffadttá válhat, a szem alatt pedig mély, sötét színű karikák húzódhatnak.

Tartsa észben: a depresszió egy állapot, amelyből megfelelő kezelés segítségével van kiút. Ha magunkon érezzük a kedélybetegség tüneteit, akkor ne szégyelljük azt, hanem kérjünk segítséget!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szorong, és nem akar emberek közé menni? A pajzsmirigy zavara is kiválthatja

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#szorongás

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához