Ezeket látta már?

Táplálkozási zavarok idős korban

táplálkozás, idős kor, táplálkozási zavar, mentális betegség, öngyilkosság

A hatvan év feletti felnőttek étkezési zavarai súlyos mentális problémát jeleznek, fizikai legyengüléshez és különféle egészségügyi szövődmények kialakulásához vezethetnek.

Az idősek étkezési zavarainak okai

  • Válás vagy a házastárs halála
  • Gyerekek vagy unokák kirepülése
  • Krónikus betegség diagnózisa
  • Nyugdíjazás 
  • Nehéz megbirkózni vagy elfogadni az életkorral összefüggő változásokat
  • Pénzügyi nehézség
  • Mozgáskorlátozottság 
  • Élethelyzet vagy környezet változása 
  • A korábbi életből származó, kezeletlen étkezési zavar fokozódása.

Fontos megjegyezni, hogy számos idős beteg élete során már küzdött étkezési zavarokkal, de nem fordult szakemberhez.

Az étkezési zavarokkal küzdő idős emberek három fő kategóriába sorolhatók:

  • Diagnosztizálatlan és kezeletlen: akik évek óta kezeletlen étkezési zavarban szenvednek.
  • Diagnosztizáltak és kezeltek: azok, akiket kezeltek, de visszaesést tapasztaltak, vagy soha nem gyógyultak meg.
  • Újonnan diagnosztizáltak: akiknél soha nem diagnosztizáltak étkezési zavart.

Korábbi kutatások

A legtöbb étkezési zavarban szenvedő beteget 25 éves kora előtt diagnosztizálják, de vannak kivételek. Egy tanulmány kimutatta, hogy a 60 év feletti nők 4%-a felel meg az étkezési zavar diagnosztikai kritériumainak. (3) Hasonlóképpen egy másik tanulmány megállapította, hogy a középkorú étkezési zavarokkal küzdők – a 40 éves kor után jelentkezők – előfordulási gyakorisága 1,8-3,8%. (4)

Az idős lakosság körében előforduló evészavar leggyakoribb típusa az anorexia nervosa, a depresszió pedig a leggyakoribb kapcsolódó tünet. (5) A hashajtók tisztítókúraként alkalmazása szintén gyakoribb az idősebb korú betegeknél. (4)

Az evészavarok kialakulását összefüggésbe hozták az életkorral járó testi változásokkal és a családi kapcsolatok változásaival. (14)

A táplálkozási zavarok jelei és tünetei

  • Ételt tologatnak a tányérjukon, vagy ételt rejtegetnek 
  • Szunyókálás vagy eltűnés étkezés közben
  • A mellékhelyiség használata közvetlenül étkezés után
  • Gyakran beszélnek a súlyukról 
  • Fogyókúra vagy fogyókúrás tabletták használata
  • Megmagyarázhatatlan fogyás
  • Az étkezések elkerülése
  • Merevség az ételválasztással kapcsolatban 
  • Ragaszkodás az edzéshez vagy extrém testmozgáshoz 
  • Az edzés szükségességét érzik az étkezés „kompenzálásához”. 

Az evészavarok felismerése időseknél különösen nagy kihívást jelenthet, mivel az idősek súlyvesztésének számos oka van.

Az idősek súlyvesztésének leggyakoribb okai

  • Az étvágyat csökkentő gyógyszerek
  • Kognitív károsodások, ami miatt nem emlékeznek, hogyan kell elkészíteni az ételeket és mikor kell enni
  • Rágási vagy nyelési nehézség
  • Nehéz légzés
  • Hangulatváltozások vagy más, egyidejűleg előforduló pszichiátriai tünetek

Sok evészavarban szenvedő idősebb betegnek más betegsége is van, amely akadályozza a táplálkozásban.

Az októl függetlenül az idősek súlycsökkenése növelheti a szövődmények kockázatát. Még csekély súlyvesztés is, például 3% egy hét alatt vagy 5% egy hónap alatt, komoly gondot okoz az idősek számára. (6) Ráadásul egyes idős betegek mozgáskorlátozottsággal élnek, ami rossz hatással van az emésztésükre is. Ugyanakkor a túlzott testmozgás is káros lehet, ingerlékenységet, gyakoribb megfázást, túlterheléses sérüléseket, például íngyulladást vagy osteoarthritist okozhat. (17)

A táplálkozási zavarok kezelése

Korai felismerés és beavatkozás esetén lehetséges az evészavarból való teljes felépülés. A kezelés mielőbbi megkezdése fontos, mert hosszú távú, súlyos egészségügyi következményei lehetnek a krónikus étkezési rendellenességeknek.

Az evészavarok kezelése komplex tervet igényel, melyben részt vehet a kezelőorvoson kívül pszichológus és dietetikus is, mert a tartós gyógyuláshoz fel kell tárni a pszichés problémákat, például pszichoterápiával, felvilágosító programokkal.

A kezelési formát a tünetek súlyosságának megfelelően kell megválasztani:

  • enyhe esetekben: tanácsadás és önsegítő kézikönyvek;
  • mérsékelten súlyos kórképek esetén: ambuláns csoport- vagy családterápia;
  • súlyos zavarok esetén: kórházi gyógyszeres kezelés, intenzív pszichoterápia.

Több tényezőt kell figyelembe venni

Az étkezési zavarokkal küzdő idős betegek hozzávetőleg 60%-ánál fordulnak elő komorbid mentális betegségek. (5) A depresszió és a szorongás is gyakrabban fordul elő a zavart táplálkozási magatartású idős betegeknél. (4)

Az idősek fogyásának számos oka lehet, ezek közül csak az egyik az étkezési zavar. A dysphagia, egy nyelési rendellenesség, alultápláltsághoz és fogyáshoz vezethet. A demencia, amely gyakran az étkezési szokások megváltozásához vezet, szintén gyakori oka a fogyásnak az idősek körében. (15)

A halálozási arány magasabb az étkezési zavarokkal küzdő idős betegeknél. (4) Emiatt az evészavarok differenciáldiagnózisként vizsgálhatók idős, súlycsökkenést tapasztaló betegeknél. (5)

Kognitív viselkedésterápia

Bizonyítékok arra utalnak, hogy a kognitív viselkedésterápia a leghatékonyabb kezelési mód az étkezési zavarok kezelésére, különösen a bulimia nervosa-ban, az éjszakai étkezési szindrómában és a falászavarban szenvedő betegek esetében. (8) Az idős, jelentős kognitív károsodásban szenvedő betegeknél azonban a kezelés kevésbé lehet hatékony.

Interperszonális pszichoterápia

Az interperszonális pszichoterápia elsősorban a betegek jelenlegi nehézségeire összpontosít, amelyek hozzájárulhatnak étkezési zavaraik kialakulásához. Az interperszonális problémák számtalan módon fenntarthatják az étkezési zavart. Az emberek közti rossz kapcsolat ronthatja az önbecsülést, ami felerősítheti az étkezési zavart. Az interperszonális pszichoterápia, segíthet a kapcsolati problémák megoldásában és elősegítheti az evészavar gyógyulását. (18)

Elfogadás és elkötelezettség terápia (ACT)

Az Acceptance and Commitment Therapy (ACT) egy mindfulness-alapú terápia, amelyet a mentális rugalmasság növelésére és a negatív gondolatok és érzések elfogadására használnak. (19) Általában csoportfoglalkozás keretében tartják. A személyes értékekre fókuszálnak, a motivációt erősítik, a tudatosságot fokozzák.

Dialektikus viselkedésterápia

Eredetileg a borderline személyiségzavarban szenvedők kezelésére hozták létre és számos mentális probléma kezelésére alkalmazták, beleértve az étkezési zavarokat is. Célja, hogy segítse a betegeket érzelmi szabályozásuk, szorongástűrő képességük és interperszonális hatékonyságuk javításában. Segíthet a betegeknek az intenzív negatív érzések és szorongás kezelésében, valamint kommunikációs készségek elsajátításában, és az önbecsülésük erősítésében. (20)

Kognitív-viselkedési párterápia

Evészavarban szenvedő párkapcsolatban élő betegeknél kimutatták, hogy a kognitív-viselkedési párterápia javítja a kommunikációt, az érzelmi szabályozást és a problémamegoldó készségeket. (9)

Hogyan lehet segíteni az étkezési zavarokkal küzdő idős embereken?

Elengedhetetlen a megfelelő orvosi ellátás. Az evészavarok rendkívüli pszichés szorongást okoznak, és az öngyilkosság kockázatával járnak, amely időseknél 5-6-szor magasabb, mint más embereknél. (22)

Sajnos sok evészavarral küzdő idős ember nem kér szakszerű kezelést, így a környezetükben élőknek kell észrevenni a betegséget. Tartósan fennálló vagy visszatérő lelki gondok esetén a háziorvostól lehet segítséget kérni ahhoz, hogy megtalálja a megfelelő szakembert.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan tudom segíteni a demenciával élő barátomat, szerettemet?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Időskor

Hivatkozások

  1. Galmiche, M., Déchelotte, P., Lambert, G. és Tavolacci, M. (2019). Az étkezési zavarok prevalenciája a 2000-2018-as időszakban: szisztematikus irodalmi áttekintés . The American Journal of klinikai táplálkozás , 109 5, 1402-1413. 
  2. AARP. (2017. június 14.). Az a kor, amikor hivatalosan öreg vagy .
  3. Mangweth-Matzek, B., Rupp, CI, Hausmann, A., Assmayr, K., Mariacher, E., Kemmler, G., Whitworth, AB és Biebl, W. (2006). Soha nem túl öreg az étkezési zavarokhoz vagy a testtel való elégedetlenséghez: egy közösségi tanulmány idős nőkön . The International Journal of eating disorders , 39(7), 583–586. 
  4. Luca, A., Luca, M. és Calandra, C. (2014). Étkezési zavarok késői életkorban . Öregedés és betegségek , 6(1), 48–55. 
  5. Lapid, M., Prom, M., Burton, M., McAlpine, D., Sutor, B. és Rummans, T. (2010). Étkezési zavarok időseknél . International Psychogeriatrics, 22(4), 523-536. 
  6. Stajkovic, S., Aitken, EM, & Holroyd-Leduc, J. (2011). Nem szándékos fogyás idősebb felnőtteknél . CMAJ: Canadian Medical Association folyóirat , 183(4), 443–449. 
  7. Samuels, KL, Maine, MM & Tantillo, M. Étkezési zavarok, étkezési zavarok és testkép középkorú és idősebb nőknél . Curr Psychiatry Rep 21, 70 (2019). 
  8. Costa, MB és Melnik, T. (2016). A pszichoszociális beavatkozások hatékonysága az étkezési zavarokban: a Cochrane szisztematikus áttekintésének áttekintése . Einstein (Sao Paulo, Brazília), 14(2), 235–277.
  9.  Bulik, CM, Baucom, DH, Kirby, JS és Pisetsky, E. (2011). Párok egyesítése (az Anorexia Nervosa (UCAN) kezelésében) . The International Journal of eating disorders , 44(1), 19–28. 
  10. Micali, N., Martini, MG, Thomas, JJ, Eddy, KT, Kothari, R., Russell, E., Bulik, CM és Treasure, J. (2017). Az evészavarok élethosszig tartó és 12 hónapos prevalenciája a középkorú nők körében: populációalapú vizsgálat a diagnózisokról és a kockázati tényezőkről . BMC gyógyszer, 15(1), 12. 
  11. US Bureau of Labor Statistics Survey . (2017-2018). 
  12. Bello, NT és Yeomans, BL (2018). A bulimia nervosa és a falási zavarok gyógyszeres kezelési lehetőségeinek biztonsága . Szakvélemény a gyógyszerbiztonságról , 17(1), 17–23. 
  13. Cleveland Klinika. (2019. január.) Gondozói kiégés . 
  14. Gupta, MA (1990). Az öregedéstől való félelem: a késői anorexia nervosa kiváltó tényezője . International Journal of Eating Disorders , 9, 221–224
  15. Cipriani, G., Carlesi, C., Lucetti, C., Danti, S. és Nuti, A. (2016). Demenciában szenvedő betegek étkezési szokásai és étrendi változásai . Amerikai Alzheimer-kór és egyéb demenciák folyóirata , 31(8), 706–716.
  16. Aziz, V., Rafferty, D., & Jurewicz, I. (2017). Étkezési zavarok idős embereknél: néhány ok és kezelés . BJPsych Advances , 23(5), 331-337. 
  17. Amerikai Nemzeti Orvosi Könyvtár. (2020). Túl sokat mozogsz?
  18. Murphy, R., Straebler, S., Basden, S., Cooper, Z. és Fairburn, CG (2012). Interperszonális pszichoterápia étkezési zavarok kezelésére . Clinical psychology & psychotherapy , 19 (2), 150–158. https://doi.org/10.1002/cpp.1780
  19. Dindo, L., Van Liew, JR és Arch, JJ (2017). Elfogadás és elkötelezettség terápia: Transzdiagnosztikus viselkedési beavatkozás a mentális egészségre és az egészségügyi állapotokra . Neurotherapeutics: az American Society for Experimental NeuroTherapeutics folyóirata , 14 (3), 546–553. https://doi.org/10.1007/s13311-017-0521-3
  20. Chapman AL (2006). Dialektikus viselkedésterápia: aktuális indikációk és egyedi elemek . Psychiatry (Edgmont (Pa. : Township)) , 3 (9), 62–68.
  21. Az Endokrin Társaság. (2018, november 29.). A súlykerékpározás nagyobb halálozási kockázattal jár, a tanulmány megállapította: A súlykerékpározásból eredő fogyás csökkentheti a cukorbetegség kockázatát az elhízott embereknél. ScienceDaily .
  22. Udo, T., Bitley, S. és Grilo, CM (2019). Öngyilkossági kísérletek olyan amerikai felnőtteknél, akik életük során DSM-5 táplálkozási zavarokkal küzdenek . BMC Med 17, 120.
Forrás: withinhealth
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához