Ezeket látta már?

Szeressük csontjainkat! - az Osteoporosis Világnap margójára

Betegségek
2011. október 18. 10:24
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT) az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesületével (OBME) együtt, csatlakozva a Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány [International Osteoporosis Foundation (IOF)] globális kampányához, felhívja a lakosság és az egészségügyi szakemberek figyelmét arra, hogy tegyenek lépéseket az osteoporosis megelőzésének és a csontok egészségének megőrzése érdekében.

A csontritkulást gyakran nevezik "néma betegségnek", ugyanis alig vannak tünetei.

Szeressük csontjainkat! - az Osteoporosis Világnap margójára

Forrás: Napidoktor


A betegséget, azonban ha nem kezelik, a csontozat egyre gyengébbé és törékenyebbé válik, megnő a kockázata a súlyos következményekkel járó csonttöréseknek.

A kampány alapjai

A globális kampány – amit több mint hat nyelven indítottak el – életkortól függetlenül arra buzdít mindenkit, hogy az egészséges csontozat és izomzat megalapozásához, megerősítéséhez három alapvető lépést tegyen meg:

1. Biztosítsa a megfelelő D-vitamin bevitelt (biztonságos napozással, étrenddel és amennyiben szükséges, D- vitamin szedésével, különösen, ha már elmúlt 60 éves)!

2. Fogyasszon kalciumban és fehérjében gazdag ételeket!

3. Töltse aktívan napjait! Fontosak a naponta gravitáció ellenében végzett, és az izomzatot erősítő gyakorlatok.

Világszerte legalább minden harmadik ötven év feletti nő és minden ötödik ilyen korú férfi szenved csonttörést gyenge csontozata miatt. A törések fájdalmat, mozgáskorlátozottságot és az életminőség-romlását okozzák. Különösen érvényes ez a csípőtáji törésekre. Minden harmadik, combnyaktörést szenvedett idős ember mozgáskorlátozottá válik és elveszíti önállóságát, legalább minden ötödik pedig meghal a törés napjától számított egy éven belül. Másik típusa a töréseknek, a csigolyatörés, hatalmas fájdalommal járhat, rövid és hosszú távú mozgáskorlátozottságot, púposságot és jelentős életminőség-romlást okozhat. Az első törés után, különösen, ha a beteget nem kezelik, megnő az újabb törések kialakulásának veszélye.

Magyarországon a csípőtáji törések száma a legújabb adatok alapján, 12.000-15.000 között mozog, a csuklótáji törések száma kb. 37.000, a felkar és válltáji törések száma pedig közel 12.000.

Az Osteoporosis Világnap (október 20.) jó alkalom arra, hogy emlékeztesse a lakosságot a csontok egészségének fontosságára. Mindannyiunk számára kiemelkedő fontosságú az elesésesek és a csontritkulásos törések megelőzése egészséges életmóddal.

Ezért szerepelt a margitszigeti rendezvény programjában a tai chi. Az esemény záró akkordjaként megtervezett "Fogom a kezed, hogy el ne ess..." Nordic Walking program a Delta Magyar Parkinson Egyesület betegeivel együtt, pedig azon kívül, hogy az elesések megelőzésére igen ajánlott és alkalmas egyensúlyjavító módszerre hívja fel a figyelmet, példája az összefogásnak itthon a betegszervezetek között, a közös cél, a prevenció, az egészségmegőrzés, az életminőség javítása érdekében.

A megelőzés mellett alapvető a szűrés fontossága, és a betegségek kialakulásának rizikótényezői. Csontritkulás esetében a legújabb időkben rendelkezésre áll a FRAX módszer http://www.shef.ac.uk/FRAX/tool.jsp?country=27) , aminek segítségével a csontritkulásos törések tíz éves kockázata állapítható meg.

A rendezvényhez csatlakozik Magyarország legnagyobb humanitárius átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja is szűrőkamionjával. A program 34 szakmai szervezet összefogásával Európai Uniós irányelvek alapján végzi tevékenységét szerte az országban.

http://www.egeszsegprogram.eu/

A világnapi üzenetek terjesztéséhez – mivel az osteoporosis megelőzése már fiatal korban kezdődik – a történelemben először az Osteoporosis Világnap kampány a közösségi médiát veszi igénybe.

A jelenleg zajló, az IOF által meghirdetett "Törhetetlen összefogás" nevű nemzetközi online kampány lehetővé teszi, hogy az emberek feltölthessék saját fotóikat egy facebook-os oldalra. http://www.facebook.com/iofbonehealth?sk=app_123890654380487 feltöltést követően a képek automatikusan a többi képhez kapcsolódnak a "törhetetlen összefogás" részeként. Az oldal az erős csontokról a csontritkulásról szóló információkat is tartalmaz.

"A Törhetetlen összefogás kampány lehetővé teszi, hogy az emberek a világ minden tájáról csatlakozzanak és felhívják a figyelmet arra, milyen fontos a csontok egészsége" nyilatkozta a Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány (IOF) vezérigazgatója, Patrice McKenney. "A csontritkulásra gyakran úgy tekintenek, mint az "öregek" betegségére. Valóban gyermekkorban és a fiatal felnőttkorban termelődik a legnagyobb mennyiségű csont, így kiemelkedő fontosságú, hogy a fiatalok tudják, hogyan építhetnek erős csontokat." "A közösségi média platformjain, mint pl. a facebook-on, nagyon hatékonyan lehet arról kommunikálni, hogy fiatalkorban a megfelelő étrendi és sportolási szokásokkal a gyermekek elérhetik, hogy egész életük során erős, egészséges csontjaik legyenek." Ez annál is inkább fontos, mert becslések szerint gyermekkorban a maximális csonttömeg mennyiségének 10 százalékos növelése ötven százalékkal csökkenti a csontritkulásos törések kockázatát felnőttkorban.

Szeressük csontjainkat! - az Osteoporosis Világnap margójára

Forrás: MTI


További információ:

Az Osteoporosis Világnappal és a "Törhetetlen összefogás" nemzetközi kampánnyal kapcsolatos további információkért kérjük, látogassa meg a http://www.worldosteoporosisday.org honlapot..

Csatlakozzon a "Törhetetlen összefogás" - Unbreakable Embrace nemzetközi on line kampányhoz:

http://unbreakableembrace.org

A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság és Országos Osteoporosis Központ (MOOT) 1990-ben jött létre. Alapító tagok között volt Prof. Dr. Holló István és Prof. Dr. Marton István. A maroknyi lelkes szakember által alapított társaság mára Közép-Európában is jelentős társasággá nőtt, közel 1800 tagot számlálva. Jelenleg a tagok létszáma némileg csökkent, de a Társaság aktivitása ezzel épp ellentétben egyre nagyobb. A MOOT aktivitása kiterjed a betegellátástól az oktatáson át a kutatásig az osteológia minden területére. Kiemelt célunk még a tagok folyamatos tájékoztatása, nemzeti-szakmai programok megalkotása, de egyben a tagok szakmai tevékenységének támogatása is.

http://www.moot.hu/

Az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesülete (OBME) közhasznú, non profit, társadalmi szervezet; célja, hogy küzdjön a "néma járvány" ellen, hogy az osteoporosisban szenvedő betegeknek és a veszélyezetteteknek tájékoztatást nyújtson magáról a betegségről, annak megelőzéséről és kezeléséről, rehabilitációjáról. Álmunk a csontritkulás okozta törések nélküli világ; célunk, hogy a betegségre hajlamosító kockázati tényezők váljanak tudatossá mindenki számára és elérjük azt, hogy a lakosság saját betegségének megelőzése, felismerése és gyógyítása érdekében aktívan működjön közre.

Egyesületünk kiemelkedő fontosságúnak tartja a betegség minél korábbi - már gyermekkortól kezdődő - megelőzését, és korai felismerését. Ernyőszervezetként működünk 1998 óta, az országban jelenleg 21 klubbal; 1750 beteghez jutunk el közvetlenül, illetőleg 7000 emberhez közvetve, a családtagokon keresztül.

http://www.obme.hu

Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány (IOF) nonprofit, társadalmi ernyőszervezet, melynek célja, hogy világszerte harcoljon az osteoporosis, vagy más néven a "néma járvány" ellen. Az IOF tagjainak – a világ minden tájáról származó kutatókból álló bizottságok, beteg-, orvos- és kutatótársaságok valamint vállalatok képviselőinek – közös álma a csontritkulás okozta törések nélküli világ. Az IOF napjainkban 93 ország 199 társaságát képviseli.

http://www.iofbonehealth.org

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# anyagcsere betegségek # csontritkulás # diagnózis # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés