Ezeket látta már?

Vízhajtó gyógyszert szed? Ezért jobb, ha nem cserélgeti!

vízhajtó

Nem éri meg gyakran váltogatni ezt a fajta gyógyszert.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy a toraszemid, valamint a furoszemid vízhajtók egyformán csökkentik a szívelégtelen betegek halálozását, így nem érdemes őket csereberélni:

"A nagy klinikai vizsgálat (TRANSFORM-HF) a torszemidet (másik nevén toraszemidet) – amely nálunk éppen nincs forgalomban humán gyógyszerként, de más EU tagállamokban rendelkezésre áll - és a furoszemidet hasonlította össze a szívelégtelenségben szenvedő betegeknél kórházi körülmények között. Míg a korábbi adatok a torszemidet szedő betegek halálozási arányának potenciális csökkenésére utaltak, a jelenlegi tanulmány nem talált ilyen előnyt, egyértelművé téve az orvosok és a betegek számára azt, hogy nem szükséges változtatni a kezelésen egyikről a másikra.

A TRANSFORM-HF vizsgálat célja a e vízhajtók közvetlen összehasonlítása volt, amelyeket általában a szívelégtelenségben szenvedő betegek ödémáját és légzési nehézségeit okozó folyadék lecsapolására írnak fel.

A vizsgálatba több, mint 2800 szívelégtelenség miatt kórházba került beteget vontak be. A résztvevőket véletlenszerűen osztották be arra, hogy torszemidet vagy furoszemidet kapjanak, és az orvosok határozták meg az adagolást. A résztvevők 37%-át nők, 34%-át fekete bőrű betegek alkották.

A kutatók azt találták, hogy a torszemid-csoportban 1431 vizsgálati résztvevő közül 373-an (26,1%), a furoszemid-csoportban pedig 1428-ból 374-en (26,2%) haltak meg.

A másodlagos eredmények elemzése a 12 hónapon belüli elhalálozásokat vagy kórházi kezeléseket vizsgálta, és ismét csekély különbséget talált: a torszemid csoportban 677 beteg (47,3%), a furoszemid csoportban pedig 704 beteg (49,3%) esetében következett be halál vagy kórházi kezelés."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A szívbetegségek kockázata tényleg csökkenthető zöldségekkel? A kardiológus válaszol

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

magas vérnyomás

Forrás: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához