Ezeket látta már?

Terjed-e a koronavírus a sporteszközökkel?

Betegségek
2021. március 02. 16:50
koronavírus, covid, sport

A rendszeres testmozgásnak számtalan pozitív hatása van, különösen fontos lehet most, a koronavírus járvány ideje alatt, hogy sportoljunk. Szerencsére, annak az esélye, hogy a sporteszközökkel terjedjen a koronavírus, elhanyagolható.

Mennyi az esély, hogy sporteszközökről fertőződjünk meg?

Még a korábban feltételezettnél is alacsonyabb annak a rizikója, hogy a sporteszközök közvetítésével fertőződjön meg valaki a koronavírussal – derítette ki egy új brit kutatás. A Liverpool School of Tropical Medicine szakemberei különböző sporteszközökre (labdákra, ütőkre), illetve egy kontrollanyagra vittek fel fertőzőképes vírusrészecskéket, majd ellenőrizték, hogy bizonyos idő elteltével, mennyi maradt azokon.

Úgy találták, hogy a koronavírus gyorsan inaktiválódik, és „rendkívül nehéz” fertőzőképes vírusrészecskéket visszanyerni az eszközökről. Vagyis, annak az esélye, hogy valamilyen felület megérintésével kapjuk el a fertőzést, minimális. Sokkal fontosabb a közösen sportolók közötti kontaktus, vagyis emberről emberre terjed a legkönnyebben a vírus.

A szakemberek szerint ezek az eredmények nemcsak a profi sportolók szempontjából lényegesek, hanem mindenki számára fontosak, aki rendszeresen mozog – beleértve az iskolásokat is, akiknek naponta vannak testnevelés óráik.

Gyorsan inkativálódik

„Ahelyett, hogy megpróbálnánk lebeszélni az embereket a rendszeres testmozgásról, inkább arra kell felhívni a figyelmet, hogy sport közben is fontosak a korábban már megismert és alkalmazott fertőzésmegelőzési módszerek” - mondta James Calder a BBC-nek . „Emellett a sporteszköz-gyártókra is komoly feladat hárul, hiszen azonosítaniuk kell azokat az anyagokat, felületeket, melyeken a legtovább fertőzőképesek maradnak a vírusok.”

A mostani kutatásban összesen 9 sporteszközt vizsgáltak: krikettkesztyűt, futball-labdát, golflabdát, tornaszőnyeget, lovaglónyerget, krikettlabdákat, rögbilabdát és teniszlabdát. A kontrollfelület rozsdamentes acél volt. Minden felületre koronavírust juttattak, kisebb és nagyobb mennyiségben egyaránt. Ezután 1, 5, 15, 30 és 90 perc után ellenőrizték, mennyi fertőzőképes vírusrészecske maradt a tárgyakon, illetve, lehetséges volt-e, hogy fertőzőképes vírusokat „nyerjenek vissza” a különböző felületekről.

Ez is érdekelheti:

Mikor alacsony volt a vírusrészecskék száma, fertőzőképes vírusokat tudtak visszanyerni 1 percen belül 7 felületről, 5 perc elteltével azonban már csak egyről, 15 perc után pedig egyről sem. Mikor magas volt a vírusrészecskék száma, egy és öt perc után 9, harminc perc után 6, 90 perc után pedig két felületről lehetett fertőző részecskéket visszanyerni. Azonban, a víruskoncentráció rendkívüli módon lecsökkent.

„Annak a rizikója, hogy a sporteszközök legyenek a fertőzés forrásai, nagyon kicsi, elhanyagolható” - mondta dr. Emily Adams, a kutatás egyik vezetője. „Sokkal fontosabb az, hogy a sportolók, játékosok hogyan viselkednek, nemcsak sport közben, de az előtt és az után egyaránt.”

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # Covid-19 # sport # mozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés