Ezeket látta már?

Többen halnak meg szívbetegségben covid után, mint a pandémia előtt

Betegségek
2022. november 02. 10:34
szívbetegség

Egy amerikai felmérés szerint a szívbetegségek halálozási arányának növekedése különösen magas volt a fiatalabb felnőttek körében.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a koronavírus szívre gyakorolt hatásáról:

"Az előzetes kutatások szerint 2020-ban, a COVID-19 világjárvány kezdetén megugrott a szívbetegségek miatti halálozások aránya az Egyesült Államokban, miután 2010-től 2019-ig folyamatosan csökkent, ezzel megfordítva ezt a közegészségügyi sikert. Az Amerikai Szív Egyesület (AHA) 2022. november 5-7 közötti tudományos ülésén Chicago-ban erről fog elhangozni egy előadást. A kulcspontok:

  • 2010 és 2019 között a szívbetegségek nemzeti halálozási aránya 9,8%-kal csökkent; 2020-ban azonban 4,1%-kal nőtt ez az arány. Ez a visszaesés körülbelül 5 évnyi visszalépést jelentett a felnőttek szívbetegségek okozta halálozási arányának csökkentésében.
  • A szívbetegségek halálozási arányának növekedése különösen magas volt a fiatalabb felnőttek körében akiknél a visszalépés kb. 10 éves. A 35 és 54 év közötti felnőttek körében a szívbetegség miatti halálozás 5,5%-kal csökkent 2010 és 2019 között, 2020-ban azonban 12%-kal nőtt.
  • Az 55 és 74 év közötti felnőttek körében a szívbetegségek miatti halálozási arány 2,3%-kal csökkent 2010 és 2019 között, de 2020-ban 7,8%-kal nőtt.
  • A szívbetegségek halálozási arányának növekedése szintén magas volt a nem spanyol ajkú fekete felnőttek körében, akik körülbelül 10 évet léptek hátra. A nem spanyol ajkú fekete felnőttek körében a szívbetegségek halálozási aránya 10,4%-kal csökkent 2010 és 2019 között, majd 11,2%-kal ugrott meg 2020-ban.

A kutatók megjegyezték, hogy bár az eredmények további elemzésre szorulnak, egyre több bizonyíték utal arra, hogy a COVID-19 fertőzésen átesett embereknél nagyobb a kockázata az új vagy súlyosbodó szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, ami a 2019-től 2020-ig tartó időszak növekvő arányainak egyik tényezője lehet.

A járványügyi zárlathoz kapcsolódó egyéb tényezők, mint például a fizikai aktivitás hiánya, a fokozott dohányzás és alkoholfogyasztás szintén hozzájárulhattak a magasabb szív- és érrendszeri halálozási arányokhoz."

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport
# covid # koronavírus # szívbetegség # infarktus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés