Ezeket látta már?

Törvénytervezet finisben: a nemdohányzók védelméről

Betegségek
2011. április 20. 10:57
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Április 26-án lesz a parlamenti zárószavazása a nemdohányzók védelméről szóló, ugyanakkor a dohányosok egészségét is védő törvénytervezetnek. 2012. január 1-től lépne hatályba és három hónap türelmi idő után a zárt légterű nyilvános helyek, közintézmények, éttermek, bárok és munkahelyek 100%-ban dohányfüstmentessé válnak.

A régóta várt intézkedés eredményeként, Magyarország nemcsak megfelel majd az Európai Unió és a WHO egészségpolitikai, szakmai elvárásainak, hanem jelentős mértékben csökkentheti a korunk pestisének tartott dohányzás népegészségügyi és gazdasági kárait is.

ferfi-harag-cigi-d00000DF06d5eb7d3f3c5

Forrás: Medipress


A dohányfüst rákkeltő és toxikus! A dohányzásra visszavezethető betegségek miatt hazánkban évi 30 ezer ember hal meg, nemdohányzó kortársaiknál átlag 15 évvel korábban, jelentős részük munkaképes korban. A passzív dohányzás miatt 2.300 fővel fogy évente a lakosság. Az elvesztett életek, túl a személyes és családi tragédiákon, a társadalom és a költségvetés szempontjából évi több száz milliárd forint kárt is jelentenek. A WHO, az EU és a Világbank szakértői szerint a dohányzásra visszavezethető közvetlen és közvetett kiadások minden országban kétszer-nyolcszor akkorák, mint a dohánytermékekből származó ÁFA, jövedéki és egyéb adó bevételek.

Az Egyesült Államok tiszti főorvosának legújabb jelentése, valamint a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezménye dohányfüst-expozíció elleni védelemről szóló 8. cikkének végrehajtására vonatkozó irányelvei szerint a dohányfüst-expozíciónak nincs biztonságos szintje. El kell vetni az olyan fogalmakat, mint a másodlagos füstből származó toxicitás határértéke, mivel ezeknek ellentmondanak a tudományos bizonyítékok. Ismételten bebizonyosodott, hogy hatástalanok a 100%-ban füstmentes környezettől eltérő, más megközelítések, ideértve a szellőztetést, légszűrést és a kijelölt dohányzó területek alkalmazását (akár külön szellőztető rendszerekkel vagy azok nélkül). Tudományos bizonyítékok állnak rendelkezésre annak alátámasztására, hogy a műszaki megoldások nem védenek a dohányfüst-expozíciótól.

Több közvéleménykutatás szerint a magyar lakosság többsége támogatja a dohányzás betiltását a vendéglátóhelyeken. A nemzetközi szakirodalom szerint a 100%-ban dohányzásmentes szabályozás bevezetése a vendéglátóhelyeken egy év viszonylatában nem csökkenti a tulajdonosok bevételeit és munkahelyek megszűnését sem eredményezi. A korlátozás bevezetését követő egy-két-három hónapon belül kisebb mértékű csökkenés következhet be a vendéglátóipar forgalmában. Azonban rövid időn belül visszaáll a megszokott forgalom. Az egyes országokban a dohányzás korlátozásának a gazdaságra, a bevételekre történő hatásbecsléséhez a következő szempontokat lehet vizsgálni: Kíséri-e adóemelés (dohánytermék, alkohol tartalmú italok) a bevezetést? A dohánytermék árának a dohányipar által történő módosítása: emelik vagy csökkentik az árakat? A dohánytermékek és a vendéglátóipar forgalmi adataiból az előző években látható trendek. Az ország gazdasági folyamatai összességében milyen trendet követnek? A dohányzás korlátozásának szintje az intézkedés előtt. A bevezetés időpontjában az időjárás, a nappali felmelegedés mértéke.

Mindezeket figyelembe véve Magyarországon nem várható a vendéglátóhelyek forgalomcsökkenése, munkahelyek elvesztése a törvényi szigorítás miatt.

A kedvező hatások megjelennek, már egy éven belül érezhetően, 15-20 százalékkal csökken majd a szívinfarktussal kórházba szállítottak száma, egyenes összefüggésben azzal, hogy kevesebbet dohányoznak majd az emberek. Ebből egyes számítások szerint közel egymilliárdos megtakarítása lehet az egészségügynek. A fogyasztás áttevődik más cikkekre és a gazdaság nem látja kárát. Másfelől viszont kétségtelenül csökken majd a cigarettafogyasztás, és ezzel együtt kisebb lesz a dohányzásból származó államháztartási jövedéki- és áfa bevétel. Ez a folyamat már korábban elkezdődött. A KSH, a NAV és közvélemény kutató intézetek tanulmányai szerint tíz évvel ezelőtt 25-26 milliárd szál cigaretta fogyott Magyarországon, tavaly pedig már csak 14,2 milliárd. Ez a több mint tízmilliárdos csökkenés, csak az adójeggyel eladott cigarettákra vonatkozik. Ehhez jön még a csempészett cigarettafogyasztás. Mindezekkel együtt azonban látható, hogy kb. 11 milliárd szállal kevesebb cigarettát szívnak a dohányosok, mint egy évtizede.

A törvényjavaslat elfogadása jelentős lépés lesz azon az úton, melynek során Magyarország nem a tüdőrák halálozásban lesz a világelső!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: freepress.hu
# általános egészségügyi téma # dohányzásról leszokás # szív- érrendszeri betegségek # terápia # tüdőrák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés