Tüdőrák a passzív dohányzás miatt a munkahelyen
Az American Journal of Public Health-ben publikált meta-analízis megerősíti az ismert összefüggést a passzív dohányzás és a fokozott tüdőrák kockázat között.
A dohányzók a munkahelyen veszélyeztetik kollégáik egészségét és életét. Az American Journal of Public Health-ben publikált meta-analízis megerősíti az ismert összefüggést a passzív dohányzás és a fokozott tüdőrák kockázat között.
A passzív dohányzás karcinogén hatását alig vitatják. Az International Agency for Research on Cancer (IARC) a "nem önkéntes dohányzást" már az utolsó monográfiában, 2002-ben mint 1-es típusú karcinogént sorolta be. Eléggé bizonyított, hogy a passzív dohányzás az embereknél tüdőrákot vált ki. Nemcsak a házastársak veszélyeztettek, hanem a munkatársak is. Az eddigi tanulmányok a szakmai expozíció eme formája révén egy kb. 20%-kal magasabb kockázatot mutattak ki.
Az aktuális meta-analízisben, amelyet a Chicagói Egyetem kutatói mutattak be, a kockázat 24%-kal volt magasabb (konfidencia intervallum 1,18-1,29). A véletlen eredmény ellen szól nemcsak a szoros konfidencia intervallum, hanem a tanulmányok csekély heterogenitása is. Más szavakkal, a legtöbb tanulmány azonos eredményre jut. Ebben a témában az eddig legnagyobb meta-analízisről van szó. Ez 22 tanulmányon alapul, 4305 tüdőrák esettel.
A 24%-os emelkedés csak egy átlagérték. Az, hogy valaki mennyire veszélyezteti a kollégáit, az expozíció mértékétől és tartamától függ. Mindkét változóra a kutatók először a dózisfüggőséget tudták bizonyítani. Az erősen exponált személyeknél megduplázódott a tüdőrák kockázat (RR=2,01; 1,33-2,60) és az expozíció időtartamára egy közel lineáris kapcsolat áll fenn a kockázathoz: minél több évet tölt valaki együtt egy dohányzó kollégával ugyanabban a szobában, annál nagyobb a kockázat. (EÜM)
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!