Ezeket látta már?

Új, mesterséges szívbillentyű-elem

Betegségek
2010. november 30. 08:49
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Új mesterséges szívbillentyű-elem: a szívben lévő háromhegyű billentyű tágulatának sebészi kezelésére készítettek különleges gyűrűt, melyből az elsőt a feltaláló, David H. Adams ültette be sikeresen. Az új szívsebészeti eszköz olyan betegek kezelését teszi lehetővé, akiken az eddigi módszerekkel alig lehetett segíteni.

A szívben lévő négy billentyű mindegyike torzulhat, működése károsulhat, és ez legtöbbször az életet veszélyeztető zavar. A háromhegyű billentyű a szív jobb kamrája és a fölötte elhelyezkedő jobb pitvar között található.

szivbillentyu-orvosi-eszkoz-d00000E4870081fcb84f8

Forrás: MTI


A jobb pitvarba ömlik be a test valamennyi részéből a visszeres (vénás) vér, és onnan kerül át a kamrába, mely aztán a tüdőbe továbbítja, ahol megtelik oxigénnel. A pitvar és a kamra között lévő "ajtó", a háromhegyű billentyű. Ha ennek kerete kitágul, nem záródik elégségesen, akkor a vér a jobb szívkamra összehúzódásakor nemcsak a tüdőbe áramlik, hanem egy része visszaáramlik a pitvarba.

Ez a rendellenes működés szívelégtelenséghez és szívkárosodáshoz vezet. A korábbi műtéti próbálkozásokhoz képest Adams Tri-Ad gyűrűje remélhetőleg a korábbiaknál lényegesen jobb megoldást jelent.

Az eszköz kidolgozója elmondta, hogy a billentyűgyűrű megtervezését az utóbbi években a képalkotó eljárások rendkívüli fejlődése tette lehetővé, mivel működés közben a szív egyes részeinek térbeli változását, alakulását a korábbinál pontosabban tanulmányozhatták.

"Az eddigi billentyűgyűrük vagy teljesen merevek voltak, vagy teljes mértékben képlékenyek. A Tri-Ad gyűrűnek egy része merev, és ezzel optimálisan kijavítja a billentyű torzulását, másik része pedig rugalmas, és ezzel megvédi a szövetek épségét. Eközben a billentyű és a szív a szívciklus közben elvégzi háromdimenziós alakformálását" - mondta a feltaláló.

A gyűrű azért is rendkívül kedvezően formált, mert nem károsítja a szív ingervezető rendszerét. Ez azért fontos, mert ezáltal a veszélyes ritmuszavarok keletkezése is megelőzhető.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# műtét # szív- érrendszeri betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés