Ezeket látta már?

Új módszer a csontritkulás kezelésére

Betegségek
2009. október 28. 10:53
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A csontritkulás jövőbeni kezelése szempontjából ígéretes felfedezést tettek a Harvard Egyetem Közegészségügyi Iskolájának kutatói. Vizsgálatukban egy fehérje eltávolításával sikerült csontnövekedést elérni egerekben. Az emberi csont a közhiedelemmel ellentétben nem csupán egy tömör anyag, hanem folyamatosan újraépülő és lebomló élő szövet. Az csont állandóságát a csontépítő sejtek (oszteoblasztok) és a csontlebontó sejtek (oszteoklasztok) egyensúlya biztosítja. Idős korban ez az egység megbomolhat, az idősek mozgásszegény életmódja fokozza a lebomlás nagyságát, amely csontritkuláshoz (oszteoporózis) vezet. Az átalakult csont könnyebben törik, amely törés annak helyétől függően (pl. combnyaktörés) közvetlenül is halához vezethet.

A Harvard kutatói azonban felfedezték, hogyha eltávolítják az egerek szervezetéből az Shn3 nevű fehérjét, az a csontépítő sejtek fokozott aktivitásához és következményes csonttömeg-növekedéshez vezet. Az Shn3 fehérje a WWP1 nevű másik fehérjével komplexet alkot, és ez a komplex elbont egy harmadik fehérjét, a Runx2-t. Ez utóbbi olyan géneket aktivál, amelyek a létrejövő új sejteket oszetoblaszttá alakítják, azaz ha nem bomlik el, több oszteoblaszt keletkezik. A kutatók szerint a WWP1 és az Shn3 ígéretes terápiás célpontok az oszteoporózis kezelésében. 'Noha a legnagyobb akadályok a hatékony molekula felfedezéséhez vezető úton még hátravannak, az első lépést megtettük. Az orrom azt súgja, hogy jó célpontot találtunk' - mondta Greg Petsko, annak a hatóanyagkutató-laboratóriumnak a vezetője, amellyel a Harvard munkatársai már fel is vették a kapcsolatot.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# csontritkulás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés