Ezeket látta már?

Új támadó a láthatáron! (A Hendra-vírus elleni gyógyszer kipróbálása)

Betegségek
2010. június 01. 13:23
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ausztrália kísérleti gyógyszerrel próbálja megakadályozni a vírus terjedését. Egy ausztrál nőnek és egy gyermeknek olyan kísérleti gyógyszert adtak a halálos vírus terjedésének megfékezésére, melyet eddig csak állatokon teszteltek.

Az északkeleti Queensland állam egészségügyi hivatala bejelentette, hogy azért adták a betegeknek az eddig csak vadászgörényeken tesztelt gyógyszert, hogy megállítsák a lovakról emberekre átterjedő Hendra-vírust.

"A queenslandi egészségügyi szolgálat olyan megelőző terápiát biztosított, amely egyelőre fejlesztés alatt áll" – nyilatkozta egy szóvivő.

A Hendra-vírus, amely 1994-es első dokumentált felbukkanása óta négy ember halálát okozta Ausztráliában, a fertőzött kalong vagy más néven gyümölcsdenevér (Pteropus vampyrus) vizeletén, testnedvein és ürülékén keresztül terjed. A denevérek, amelyek tünetmentesen hordozzák a betegséget, a fertőzést a lovaknak adják át, vélhetően félig megrágott gyümölcs vagy valamilyen általuk megfertőzött táplálék útján. A lovakról aztán a velük szoros érintkezésben álló emberekre terjed át a kórokozó.

Az édesanya és 12 éves kislánya valószínűleg ki volt téve a vírusnak, mivel a kislány lova két héttel ezelőtt elpusztult a betegségtől. Hétfőn még jól érezték magukat és nem mutattak tüneteket.

Mivel egyre több a gyümölcsdenevér Ausztrália különböző területein, az egészségügyi szakemberek azt remélik, hogy a határon belül megkezdhetik az ellenszérum gyártását, és már meg is kezdték a tárgyalásokat egy kutatási támogatással kapcsolatban az Egyesült Államokkal.

Barry Smyth, az ausztrál állatorvosok szövetségének elnökhelyettese elmondta, hogy a gyümölcsdenevérek, más néven óriás repülő kutyák olyan helyeken is megjelentek, ahol korábban soha nem bukkantak fel, ami fokozhatja a járvány kialakulásának kockázatát.

"Ezeknek a repülő kutya populációknak az élőhelyét az erdőirtás és az urbanizáció befolyásolta, így kénytelenek voltak elvándorolni azokról a területekről, ahol általában előfordultak" – nyilatkozta Smyth. "Ez pedig még közvetlenebb érintkezésbe hozza őket az emberi közösségekkel és más állati populációkkal, például a lovakkal."

A Hendra-vírust nehéz kimutatni, mert a lovakban különféle tüneteket okoz, és egyiket sem lehet kizárólag a vírusnak tulajdonítani, ráadásul az állat akár két-három napig is lehet fertőzött úgy, hogy nem mutat tüneteket. A vírus, amely emberekben és lovakban halálos légzési elégtelenséget okozhat, Brisbane egyik külvárosáról kapta a nevét, ahol először dokumentálták.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# fertőző betegség # terápia # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés