Ezeket látta már?

Újabb rizikó az infarktus és stroke keletkezésében?

Betegségek
2010. május 19. 21:45
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Minden eddiginél egyértelműbb bizonyítékok mutatnak abba az irányba, hogy a közlekedés, az energiaszektor és az ipar kibocsátotta szennyezés gutaütést és szívrohamot okozhat. Az American Heart Association (Amerikai Kardiológiai Társaság) jelentése mindezek mellett felhívta a figyelmet arra, hogy a szív- és érrendszeri kockázatok miatt az embereknek kerülnie kell a szmogos levegő belélegzését.

Az AHA figyelmeztetett, hogy a fosszilis üzemanyagokból származó - mint a benzin, a szén vagy az olaj – finom részecskék szerepe egyértelmű az egészségkárosító hatásokat tekintve. A szív- és érrendszeri betegségekre hajlamos emberekben ezek a részecskék közvetlenül növelik a tünetek kialakulásának kockázatát akár órákon vagy napokon belül is. A hosszabb ideig ezeket a részecskéket tartalmazó levegőnek kitett személyeknél a betegségek akkor is kialakulnak, ha egyébként az érintettek egészségi állapota még évekig jó életminőséget biztosíthatna.

Egy másik, 6 évnyi orvosi kutatási eredményeket kiértékelő munka szintén erős bizonyítékokra bukkant arra vonatkozóan, hogy a szennyezett levegő elősegíti az artériákban kialakuló rögképződést, valamint sikerült kismértékű, de következetesen előforduló összefüggést kimutatni a rövidtávon a szervezetbe jutó szennyezett levegő és a korai halálozás között.

Az AHA jelentésének összeállítását vezető, a Michigani Egyetemen dolgozó, Dr. Robert Brook úgy véli, az eredmények üzenete a rizikócsoportok számára az, hogy fordítsanak kiemelt figyelmet azokra a kockázatot növelő tényezőkre, amelyekre közvetlenül képesek hatást kifejteni – így, pl. a koleszterinszin megfelelő értéken tartását, a vérnyomás jó értékre beállítása vagy a dohányzás kerülése, illetve elhagyása mind segíthetnek abban, hogy a nehezen kikerülhető légszennyezés káros élettani hatásait ellensúlyozni tudják bizonyos mértékben. A finom részecskék többféle módon, pl. gyulladáskeltő tevékenységgel képesek egészségügyi panaszokat okozni, illetve a rajtuk megtelepedő más parányi részecskék és vegyi anyagok a keringésbe jutva különböző panaszokat idézhetnek elő.

Ezekre a hatásokra a szervezetünk más-más módon reagál, ami előidézhet vérrögképződést vagy trombózist, de roncsolhatja az érrendszeri funkciókat és a véráramlásban is változásokkal járhat, ami vérnyomáspanaszokhoz vezethet, sőt a szív elektromos jeleit is megzavarhatja – ezek pedig szívrohamhoz, strokehoz (gutaütés) vagy akár halálhoz is vezethetnek. Az AHA éppen ezért arra figyelmezteti a rizikócsoportba tartozókat és az időseket, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet a légszennyezettségi adatokra, és a kockázatos időkben kerüljék a szabadban végzett tevékenységket és a tömegközlekedést.

(Kommentár: Éppen elég rizikófaktorral bírunk már eddig is a szív- érendszeri betegségek keletkezésében illetve állapotuk romlásában. Közismert a túlsúly, elhízás, dohányzás, stressz, mozgásszegény életmód, magas vérnyomás és a genetikai téynezők szerepe, a koleszterinszint emelkedése, újabban felismerték a homocisztein káros szerepét, és most itt a légszennyezés. Egyébként logikusnak is tekinthető, hiszen pont azért mert gyulladást provokál a szervezetben ezáltal közvetett módon tovább rontja az esetlegesen már fennálló érkárosodásokat, érfali lerakódást, plakk-képződést, ezáltal utat engedve a később érelzáródásnak, isémiának, majd az infarktus ill. stroke létrejöttének. Itt állami, központ intézkedések szükségesek a légszennyezés korlátozására. A szerk, Dr. Székely G.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diagnózis # szív- érrendszeri betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés