Ezeket látta már?

Ülő életmód: fokozott rákkockázat!

Betegségek
2011. november 06. 12:21
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Egy új kutatás szerint az ülő életmód növeli, a testmozgással töltött idő pedig csökkenti a rák kockázatát.

A kanadai Alberta Health Services-Cancer Care intézet kutatója, Christine Friedenreich elmondta, a vastagbél- és az emlőrák esetében meggyőző bizonyítékkal szolgálhatnak azzal kapcsolatban, hogy a testmozgás csökkenti e két gyakori daganattípus kialakulásának kockázatát. "Nem elég pusztán a minimális ajánlásnak eleget tenni, vagyis heti 150 perc testmozgást végezni, mert ha valaki az ideje fennmaradó részét ülve tölti, például a számítógép előtt, ez gondot jelenthet" – állítja a szakértő.

munka-stress-d000000F46c6f9c842438

Forrás: Medipress


A vastagbélrák esetében a rendszeres testmozgás akár 35 százalékkal is csökkentheti a kockázatot. A kutatásból az is kiderült, hogy dózis-válasz összefüggés áll fenn, tehát minél több testmozgást végez valaki, annál nagyobb mértékben csökken a kockázat. Ugyanez igaz az emlőrák esetében is, a testmozgás itt akár 25 százalékkal csökkentheti a betegség kockázatát.

Dr. Freya Schnabel, a New York-i Langone Medical Center igazgatója elmondta, végre kezdenek felbukkanni a bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy az elhízás azáltal növeli a rák kockázatát, mivel fokozza a gyulladást a szervezetben. A testmozgás révén a gyulladást kiváltó tényezőket szoríthatjuk vissza, ami csökkentheti a rák kockázatát. A szakértő szerint azonban ezeknek az összefüggéseknek a tisztázásához további kutatásokra lesz szükség.

Friedenreich, aki az Amerikai Rákkutató Intézet (AICR) washingtoni éves konferenciáján tette közzé eredményeit, egyetért azzal, hogy bár a mozgáshiány a szívbetegség megnövekedett kockázatának kapcsolatát jól ismerjük, az ülő életmód és a rák kockázata közötti összefüggés viszonylag új területnek számít, melyet újabb kutatásokkal kell elmélyíteni.

A Cancer Prevention Research szaklapban is publikált kutatás során Friedenreich és munkatársai összefüggést mutattak ki a testmozgás és a gyulladás markere, az úgynevezett C-reaktív fehérje (CRP) között, ami megmagyarázza, hogyan csökkenti a mozgás az emlőrák kockázatát. A szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák, nincs bizonyíték arra, hogy ténylegesen a markerek mennyiségének növekedése okozná a rákot illetve a rák kockázatának növekedését. Valószínűleg ennél sokkal összetettebb folyamatról van szó.

Az ülő életmódból eredő kockázat ellensúlyozására Friedenreich rendszeres testmozgást javasol. Az is segít azonban csökkenteni a gyulladást és a rák kockázatát, ha ülőmunka végzése vagy hosszan tartó ülés közben szüneteket iktatunk be. Ráadásul az ülő életmódot folytató emberek más olyan egészségtelen szokásokkal is rendelkezhetnek, melyek elhízáshoz vezetnek – ez pedig bizonyos daganatos betegségek közismert kockázati tényezőjének számít.

Az AICR a következő tanácsokat fogalmazta meg az aktív munkahelyi környezet biztosításához:

* Óránként tegyünk egy rövid sétát, akár csak a folyosón. Állítsuk be a számítógép emlékeztetőjét, nehogy elfelejtsük.

* Ha valamit meg kell beszélnünk kollégáinkkal, ne e-maileket küldjünk, hanem sétálgatás közben tárgyaljuk meg a kérdéseket.

* Használjunk könnyű súlyzókat telefonálás vagy e-mail olvasás közben.

* Telefonálás közben álljunk fel és sétálgassunk körbe.

* Az iroda egyik falát használva végezzünk nyújtó gyakorlatokat, függőleges fekvőtámaszt vagy lábemelést.

* Szereljünk fel egy bokszzsákot vagy húzódzkodó keretet a pihenőszobában.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# Daganatos betegségek # életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés