Ezeket látta már?

Felpüffedt arc, derékfájás: ilyen tünetekkel jelez a vese!

vesebetegség vesegyulladás jele tünete felpüffedt ödémás arc derékfájás

Az arc felpüffedése, ödémásodása tulajdonképpen a kötőszövetekben felgyülemlett folyadék miatt jelentkezik.

A vesegyulladások különféle típusait eltérő tünetek kísérik

A vese gyulladásos megbetegedésének hátterében állhat fertőzés, de autoimmun probléma is. Gyógyszerrel általában jól kezelhető, de időnként sajnos visszafordíthatatlan vesekárosodás vagy más súlyos betegség is lehet a gyulladás szövődménye. A vesegyulladás (nephritis) jobb megértéséhez érdemes egy kicsit jobban megismerni a vese felépítését. Nagyon leegyszerűsítve: a veséinkben többek között rengeteg apró ún. nefron, illetve érgombolyag (glomerulus) található, melyek a tulajdonképpeni "munkáért", vagyis a vér elsődleges megszűréséért, a salakanyagok eltávolításáért felelősek.

Mi okozhat vesegyulladást?

A szervezetünk számára még hasznosítható anyagok visszakerülnek a véráramba, a salakanyagok pedig vizeletként előbb a húgyhólyagba, majd pedig külvilágba kerülnek. A vesegyulladás érintheti ezeket a glomerulusokat, de a vese más szöveteit is. A vesegyulladás következményeként a vese nem képes megfelelően ellátni a feladatát, ami az egész szervezetünk működésére hatással van (szélsőséges esetben halált is okozhatnak a veseproblémák).

Számos probléma állhat a vesegyulladás hátterében, és a különböző problémák különböző súlyosságú gyulladásokat okozhatnak a vese különböző szöveteiben. A húgyúti fertőzések (felfázás) szövődménye is lehet a vesegyulladás, hiszen a húgyutakból a kórokozók a vesébe is eljuthatnak. Sokkal meglepőbb, hogy tulajdonképpen bármilyen fertőzés komplikációja lehet a vesegyulladás: gyakran a Streptococcus pyogenes okozta torokgyulladás, bőrbetegségek, skarlát után alakul ki. A vesegyulladás összefügghet autoimmun betegségekkel, és gyógyszerekre adott allergiás reakció, vagy túl sokáig, esetleg túl nagy mennyiségben szedett gyógyszerek is okozhatnak gyulladásos veseproblémákat.

A vesegyulladás rizikóját növelheti, ha a családban már előfordult vesebetegség; a daganatos betegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a túlsúly és a magasabb életkor is. Azoknál is nagyobb a gyulladás esélye, akik nemrégiben a húgyutakat érintő orvosi beavatkozáson (műtéten, katéter-behelyezésen, vizsgálaton) estek át.

A vesegyulladás tünetei

Természetesen, a vesegyulladás különböző típusai különböző tünetekkel járhatnak együtt, és a tünetek súlyossága is igen széles skálán mozoghat. A vesegyulladás a kezdeti stádiumokban nem mindig jár együtt "látványos", súlyos tünetekkel. Bizonyos, a húgyúti fertőzésekre jellemző tünetek vesegyulladás esetén is jelentkezhetnek: véres vagy a szokásosnál jóval sötétebb árnyalatú, habos vagy zavaros vizelet, gyakori vizelési inger, fájdalommal vagy égő érzéssel járó vizeletürítés. Emellett deréktájéki, medencetájéki fájdalom vagy hátfájás is jelentkezhet.

Jellegzetes tünete a veseműködésben bekövetkező zavaroknak az ödémásodás, mely főként az arcon, a kezeken, illetve a lábakon figyelhető meg. A vérnyomás is magasabb a szokásosnál. A vesegyulladást ezeken kívül kísérheti láz, hányás vagy hányinger is.

Hogyan kezelhető a vesegyulladás?

Nemcsak a megfelelő terápia meghatározása rendkívül fontos, hanem az is, hogy időben elkezdjük a vesegyulladás kezelését, ezért ha erre a betegségre gyanakszunk, olyan tüneteink vannak, melyek akár a vesegyulladást is jelezhetnek, minél hamarabb menjünk orvoshoz! Lehet, hogy az derül ki, hogy a betegség nem annyira súlyos, de ha gyorsan cselekszünk, akkor megelőzhetjük a komolyabb vesekárosodásokat vagy a gyulladás krónikussá válását is.

A vesegyulladás kezelése természetesen attól függ, hogy milyen típusú betegségről van szó, de általában gyógyszert kell szedni. Súlyosabb esetekben kórházi kezelésre is szükség lehet, és a szervezet elektrolit-egyensúlyát is vissza kell állítani, pl. étrend-kiegészítőkkel vagy speciális infúzióval. Rendkívül fontos a gyógyulás szempontjából, hogy a beteg vesekímélő étrendet kövessen, pl. csökkentse az elfogyasztott só mennyiségét.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha vizeletürítési szokásainak megváltozását, az arcán vagy testszerte (pl. kéz, láb, boka) megjelenő vizenyőt, a vizelet színének megváltozását, habos vizeletet és/vagy a fentebb leírt tünetek bármelyikét tapasztalja, haladéktalanul forduljon háziorvosához, aki szükség esetén nephrológiai centrumba irányítja további kivizsgálásra.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A rendszeresen vizesedő láb szívelégtelenséget is jelezhet!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vesebetegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához