Viselkedésterápiával az idősebbek szorongása is enyhíthető
Javítja az idősebbek életminőségét, csökkenti a depresszió kockázatát, ha szorongásuk kezelésére a szokásos gyógyszereken kívül viselkedésterápiát is alkalmaznak orvosaik - közölték kedden amerikai kutatók a Journal of the American Medical Association (JAMA) című szaklapban.
Fiatalabb felnőtteknél igazoltan sikeres a kognitív viselkedésterápiának nevezett módszer szorongásuk enyhítésére. A terápia során egy eszköztárat kap a páciens: relaxációs tréningen vesz részt, problémamegoldó stratégiákat sajátíthat el és alvászavarait is kezelik.
Forrás: EgészségKalauz
Melinda Stanley tanulmánya szerint az idősek 11 százaléka fordul az alapellátásban orvosához szorongásával. Tipikusan gyógyszeres kezelést kapnak, leggyakrabban benzodiazepineket, amelyek azonban szorongás- és görcsoldó hatásuk mellett egyensúlyzavart okozhatnak, így esésekhez, csonttöréshez vezethetnek.
Stanley és csoportja az alapellátásban szorongásos problémával jelentkezett 134, átlagosan 67 éves embernél vizsgálta a gyógyszereket kiegészítő viselkedésterápia eredményességét. A résztvevők egyik felénél csak gyógyszereket alkalmaztak, míg a páciensek másik fele viselkedésterápiában is részesült három hónapig. Antidepresszánst vagy szorongásoldót mindkét csoportban az emberek 42 százaléka kapott.
Az egy évig tartó tanulmány végén a terápiás csoportban lévő páciensek szorongásos tünetei jelentősen javultak.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!