Ezeket látta már?

Visszér és trombózis: ez a betegség okozza minden második magyar halálát

Betegségek
2025. február 26. 11:57
visszér trombózis érbetegség magyarország

Hazánkban minden második ember szív- és érrendszeri betegségbe hal bele, pedig a betegség megfelelő életmóddal, szűréssel, kezeléssel és folyamatos ellenőrzéssel jó eséllyel elkerülhető.

Terápia és odafigyelés nélkül a vénák állapota folyamatosan romlik, a betegség legsúlyosabb stádiumában nem gyógyuló fekélyek alakulnak ki elsősorban az alsóvégtagon. Kezeletlen állapotban, a folyamat előrehaladtával a végtag amputálására lehet szükség. Az évente végzett amputációk számát tekintve Magyarország az európai lista élén áll.

A visszér a nők, az érelmeszesedés a férfiak betegsége

Az artériákat, verőereket és visszereket, vénákat érintő megbetegedések előfordulása nagyon magas a magyar társadalomban. A betegség egyik leglátványosabb tünete a visszér, hazánkban tízből négy ember küzd ezzel a betegséggel[1]. A visszér kezdetben csak esztétikai problémának tűnik, ugyanakkor súlyos szövődményekhez, sőt akár halálhoz is vezethet, ha nem kezelik megfelelően. A verőereket érintő érelmeszedés a végtag vérellátását csökkenti, mely kezdetben nem jár feltétlenül látványos tünetekkel, de a szakorvosi vizsgálat során korán kimutatható.

A visszér főleg a nőket érinti, kialakulásában számos rizikófaktor szerepet játszik, ezek közül kiemelendő az örökletes hajlam és a mozgásszegény életmód. A sok ülőmunka és a kevés mozgás következtében romlik a vénás keringés és fokozódik az érfalra gyakorolt nyomás, amely az érben szelepként működő billentyűk károsodásához vezet. Az érfal károsodása, a vénás vér pangása, lassult áramlása súlyos esetekben trombózishoz vezet, ami a tüdőbe sodródva akár halállal is végződhet.

“A nők esetében fennálló fokozottabb trombózishajlam a hormonális rendszer működésével függ össze. A női nemi hormonok egy része, valamint a hormonok arányának menopauzával, terhességgel összefüggő változása a vér összetételét olyan irányba változtatja meg, amely növeli a vérrög kialakulásának esélyét. Fiatalabb korban a terhesség során megváltozik az alsóvégtagi erekre jutó terhelés, amely hozzájárul a betegség megjelenéséhez.” – mondja Dr. Tersztyánszky Rita, az Affidea Magyarország belgyógyász-angiológusa, járóbeteg-ellátásért felelős orvosigazgatója.

A verőérrendszert érintő érelmeszesedés a férfiak körében gyakori, a kialakulás kockázatát a dohányzás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a kezeletlen magas vérnyomás, az elhízás, a testmozgás hiánya, a depresszió, az alvászavar és a túlzott alkoholfogyasztás fokozza leginkább. A betegség lassan, sokszor észrevétlenül alakul ki. A tünetek kialakulása arra utalhat, hogy a folyamat már előrehaladott fázisban van. Az érelmeszesedés a végtagokon kívül egyidejűleg más szervek károsítását is előidézheti, aminek következményeként szívinfarktus, stroke, illetve vesebetegség alakulhat ki.

Magyarország listavezető a végtagamputációk számában

Egy tizenkét országot vizsgáló nemzetközi tanulmány szerint Magyarországon a boka feletti amputációk lakosságarányos száma két-háromszorosa a nyugat-európai átlagnak[2].

Habár az aggasztó hazai statisztikák mögött a magyar érgyógyászati adatokat vizsgáló HUNVASCDATA kutatócsoportja szerint[3] összetett demográfiai, epidemiológiai, gazdasági, illetve tágabb értelmű társadalmi okok tehetők felelőssé, az bizonyosan elmondható, hogy életmódbeli változtatásokkal csökkenthető az érbetegségek kockázata. Egészséges életmóddal, a rizikótényezők tudatos kerülésével és rendszeres szűréssel a betegség kialakulása elkerülhető, illetve korai szakaszban történő kimutatásával és megfelelő terápiával a végtagvesztés elkerülhető.

Ez a teendő, ha megjelent az érbetegség

Vénás betegség esetén mindenképpen kerülendő a statikus, nagy súllyal történő terhelés, például a súlyemelés, nehéz csomagokkal történő egyhelyben állás. Ebben az esetben az alsóvégtag vénáiban emelkedik a nyomás és pangani kezd a vér, ami hozzájárul az erek károsodásához és a trombózis kialakulásához. Ugyancsak érdemes kerülni a melegben történő hosszas állást. Éppen ezért a szakácsok, konyhán dolgozók esetében rendkívül gyorsan romlik a vénák állapota. Ilyen esetekben időszakosan ismételt helyben járással, sétával javítható a vénák ürülése. Napi többórás ülőmunka esetén az alsóvégtagok felpolcolása hatékonyan csökkenti a vénás pangást. A megfelelő méretű és helyesen alkalmazott, orvos által javasolt kompressziós gyógyharisnyák használata mellett a szoros, vénákat leszorító ruházat viselését is érdemes kerülni.

Érelmeszedés esetén a napi rendszeres séta a keringés élénkítésével hozzájárul a betegség megelőzéséhez, kialakult érelváltozás esetén lassítja a folyamat előrehaladását. Ezek mellett az étkezéssel is sokat tehetünk az ereink egészségének megőrzéséért.

Fogyasszunk rostban gazdag élelmiszereket, mert azok segítik az emésztést, ezáltal csökken a salakanyagok lerakódásának esélye az erekben. Érdemes minél kevesebb sót fogyasztani, a sónak ugyanis víztartó hatása van, ami növeli az erekben a nyomást, ez pedig hosszú távon kedvez a visszaér kialakulásának.

– javasolja Dr. Tersztyánszky Rita.

Összegzés

  • Minden második ember szív- és érrendszeri betegségbe hal bele Magyarországon.
  • Magyarországon az évente végzett amputációk száma az európai lista élén áll.
  • A visszér kezdetben csak esztétikai problémának tűnik, de súlyos szövődményekhez, akár halálhoz is vezethet.
  • Az érelmeszesedés a végtagokon kívül más szervek károsítását is előidézheti, szívinfarktus, stroke, illetve vesebetegség alakulhat ki.
  • Életmódbeli változtatásokkal csökkenthető az érbetegségek kockázata.

Hivatkozások:

  • [1] https://semmelweis.hu/hirek/2016/06/21/tizbol-negy-felnott-szenved-visszerbetegsegben-nyaron-sulyosabba-valnak-a-tunetek/
  • [2] https://www.researchgate.net/publication/337837634_International_Variations_in_Amputation_Practice_-_A_Vascunet_Report
  • [3] https://hunvascdata.hu/

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Affidea
# visszér # szív-és érrendszeri betegség # szívbetegség # trombózis # Stroke # érelmeszesedés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés