Ezeket látta már?

Amit a genetikus mond: érdemes változtatni az életmódunkon!

Életmódorvoslás
2012. október 05. 10:46
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Falus András akadémikus szerint érdemes változtatni életmódunkon. Az Eduvital Nonprofit Egészségnevelési Társaság elnöke annak kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, hogy október 8-án a Heves megyei Kerecsenden országos hírű szakemberek részvételével előadássorozatot tart a szervezet az egészséges élet és a mozgás kapcsolatáról a szülőknek.

A májusban indított Eduvital olyan civil mozgalom, amelynek elsődleges célja népegészségügyi felelősségvállalás a jövő nemzedékért.

leukemia-dns-lanc-280x200-d00000848db6c3b745c8d

Forrás: MTI


"Célunk, hogy komplex, átfogó és a gyakorlati munkában, tanácsadásban jól használható információkat adjunk a korszerű öröklésbiológiai alapismeretek, a környezettudatosság, a táplálkozás, a mozgáskultúra és a szenvedélybetegségek kérdésein át az iskola-egészségügyig, a mentálhigiéniáig.

A mozgalom a legkülönbözőbb szakemberekre - pedagógusokra, ismeretterjesztő újságírókra, orvosokra, védőnőkre, gyógypedagógusokra, lelkészekre - támaszkodik, olyanokra, akik sok embert érnek el. Komplex modulokat, különböző szintű oktatási programokat dolgozunk ki" - magyarázta a genetikus professzor.

A Mindennapi testneveléssel a gyerekek egészségéért: hogyan segíthet a szülő? címmel megrendezendő kerecsendi fórumon a prevencióban jártas orvosok és testnevelők mellett előadást tart például Bagdy Emőke pszichológusprofesszor és Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.

Falus András az epigenetika új eredményei alapján a nevelők felelősségéről beszél a fórumon.

"Az epigenetika olyan módosulás a genetikai állományban, amely ugyan nem változtatja meg a szülőktől örökölt információt, azonban hozzáférhetőbbé vagy zártabbá teszi azt. Arról van szó, hogy a nukleotidszálak letekerednek-e, vagy éppen összecsomagolódnak, azaz működik-e az adott génszakasz, vagy nem működik.

Ezek a változások azonban visszafordíthatók, ennek megfelelően az életmódváltásnak nagyon nagy jelentősége van. A táplálkozással, a mozgással, a stresszkezeléssel, az emberi kontaktusokkal olyan változás hozható létre, amely nem az eredeti genetikai hajlamot módosítja, csak annak a valószínűségét, hogy az megnyilvánulhat. Ez az epigenetika lényege, a környezeti hatások, amelyek valamilyen módon

megszólaltatják, vagy elhalkítják az öröklött információt" - ismertette a professzor.

Arról beszélek majd, hogy érdemes megváltoztatni az életmódunkat, a táplálkozási szokásainkat, érdemes a higiéniára vigyázni, mert a fertőzések, amelyek szintén környezeti hatások, 'kiugraszthatnak' betegségeket, illetve érdemes olyan életet élni, amelyben van rendszer, vannak értelmes feladatok. Ma már tudjuk, hogy ez a biológiai rendszerekre is hat az epigenetikai változásokon keresztül. Az epigenetikát nem lehet különválasztani, együtt lehet csak kezelni ezeket a dolgokat" - fogalmazott Falus András.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# életmód # genetika

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés