Ezeket látta már?

Mit tegyünk, ha gyermekünk fél az iskolától?

Iskola-fóbia? A legtöbb gyerek és szülő már készülődik az új iskolai tanévre. Azonban egyes gyerekek ezt az időszakot különösen nehezen élik meg. Ennek oka lehet, hogy a gyermek iskola-fóbiától szenved, szakértők szerint a diákság 5%-a hasonlóproblémával küzd, főként a 8 - 13 éves korosztály.

Az iskola-fóbia kérdése a társadalom és az tanárok, oktatók számára is nehezen érthető. Ezt a szorongást nem lehet egy egyszerű beszélgetéssel megoldani, ez az iszony nem egy nap alatt múlik el. Az iskola-fóbia rendkívül komoly szorongástípus, ami akár pánikbetegséghez is vezethet.

Mit tegyünk, ha gyermekünk fél az iskolától?

Miért fejlődik ki a gyerekekben az iskola-fóbia?

Néhány lehetséges kiváltó ok:

- A gyereket terrorizálják az iskolában

- Új környezettől, új iskolától való félelem

- A család valamiféle veszteséget szenvedett el

- Beilleszkedési problémák

- Tanulási nehézségektől való szorongás

- Érzékeny a hangos zajokra (csengő, tűzjelző), a tömegre

- Iskola előtti/utáni ugratások, fenyegetések

- Családi életben történő változás, például: új gyerek születése, válás, egyik szülő valamilyen betegségben szenved

Mik a jelei, hogy gyermekünk iskola-fóbiától szenved?

- A gyerek gyakran panaszkodik fejfájás, hasfájás vagy fáradtság miatt.

- Alvászavarok, rémálmoktól való gyötrődés

- Túlzó aggódás a családtagok biztonsága miatt

- Pánikrohamok az iskolába induláskor

Mit tehet a szülő, ha gyermek nem akar iskolába menni?

- Bár a gyerek félelme alaptalannak tűnik, azonban gyakran komoly okok miatt kerülné az iskolát a gyermek. Fontos, hogy megbeszéljük a helyzetet vele, hogy az ő szemszögéből láthassuk át a szituációt.

- Minél előbb kérjünk tanácsot a gyermek tanáraitól és az iskola vezetőségétől. Érdemes körültekinteni, hogy láthassuk mi és hogyan történik az iskola környezetében.

- Bizonyosodjunk meg róla, hogy félelmeinek nincs-e bármiféle egészségügyi oka.

- Avassuk be az iskolai vezetőséget a gyerek kúrálásába. Például ha a gyermek feltűnően idegessé válik az iskolában, akkor kapjon rá engedélyt, hogy lemenjen az orvosi szobába, hogy legyen lehetősége megnyugodni, mielőtt visszamenne az osztályterembe.

- Vegyük igénybe az osztálytársak segítségét. Az osztályfőnök kijelölhet egy társat, hogy támogassa a gyermeket tanórák előtt. Ismerkedjünk meg a többi szülővel, próbáljunk közös programot szervezni a gyermeknek és osztálytársainak. Minél inkább érzi a gyermek a támogatást és az elfogadást, annál kevésbé fog félni az iskolától.

- Keressük meg a szorongás, idegesség okát és az iskola segítségével egy személyre szabott tervvel próbáljuk segíteni a gyermeket, hogy felülkerekedjen félelmén.

- Ha a probléma már jelentős mértékben eluralkodott, akkor érdemes felkeresni egy családterapeuta szakembert.

Nincs receptszerű megoldás, ha gyermekünk iskola-fóbiáját próbáljuk megoldani. Mint minden más fóbiánál, itt is időbe telik, hogy a gyermek leküzdhesse félelmét. A legjobb, ha már idejekorán próbálunk segíteni a problémán, nem abban az állapotban, ha a gyermek már egyáltalán nem képes az iskolába járásra. Legyen mindig kellő idő gyermekünkre! A probléma időben való azonosítása és megfelelő kezelése növeli az esélyeket, hogy gyermekünk valóban sikeres legyen az iskolai életben.

http://www.healthcentral.com/adhd/c/849319/82061/school-phobia-afraid

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához