Ezeket látta már?

A lombik-módszer segíthet a férfiakon is!

Életmódorvoslás
2010. október 06. 10:26
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A lombikbébi eljárás, amelyért az idei orvosi Nobel-díjat odaítélték Robert Geoffrey Edwardsnak, nemcsak a nők terméketlenségére nyújthat megoldást, hanem a férfiterméketlenségre is, és megelőzhetővé tesz bizonyos genetikai betegségeket - hangsúlyozta a módszer gyakorlati fontosságát az MTI-nek nyilatkozva Czeizel Endre orvosgenetikus.

Czeizel - aki az eljárás magyarországi támogatójaként is hírnevet szerzett magának - örömét fejezte ki afölött, hogy a mai stockholmi döntéssel végre egy közvetlenül is gyakorlati hasznot hozó eredményt ismertek el az orvoslás területén.

dolgozo-ferfi-d00000BCDc475dee7144e

Forrás: Rákgyógyítás


Emlékeztetett rá, hogy például Jonas Salk amerikai mikrobiológus, akinek az emberiség a gyermekbénulás elleni oltóanyag kidolgozását köszönheti, nem kapta meg a rangos tudományos elismerést, noha a betegség vírusát a későbbiekben kitenyésztő amerikai kutatók ezért 1954-ben Nobel-díjban részesültek.

A professzor utalt rá, hogy az idei orvosi Nobel-díjas Edwards sem egyedül fejlesztette ki az IVF-módszert, ezért fontosnak tartotta a vele akkoriban együtt dolgozó, ám 1988-ban elhunyt - így már nem díjazható - Patrick Steptoe nőgyógyász szerepét is kiemelni.

Az IVF-eljárás a férfi meddőség kezelésében is nagy előrelépést jelentett, mert így akár egyetlen hímivarsejt is elegendő a petesejt megtermékenyítéséhez.

Mint Czeizel rámutatott, a módszer új ága a genetikai betegségeket előzheti meg, ez az úgynevezett preimplantációs genetikai diagnosztika. A megtermékenyítés után a 3-4 napos, ekkor még csak 36-62 sejtből álló magzatkezdeményből - annak károsodása nélkül - el lehet távolítani egy sejtet, amelyből az esetleges genetikai hiba kimutatható. A vizsgálat után csak azt a magzatkezdeményt ültetik be az anya méhébe, amelyik nem hordozza a betegséget okozó eltérést.

A mesterséges megtermékenyítéssel, közismert nevén lombikbébi eljárással született gyerekek aránya a fejlett országokban az összes élve születés 4 százalékát teszi ki mára - állapították meg egy reproduktív orvoslással foglalkozó idei nemzetközi konferencián a szakemberek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# férfi betegségek # genetika # meddőség # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés