Ezeket látta már?

Ami a legfontosabb: a gyermeki élet első ezer napja

Vizsgálat
2011. augusztus 23. 11:18
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A gyerekek életének első 1000 napja határozza meg későbbi egészségi állapotukat. Mindannyian arra bíztatjuk gyermekeinket, hogy egyenek sok zöldséget, tanuljanak jól és kerüljenek be a legjobb iskolákba - mindezt azért, hogy jó eséllyel induljanak az életben. Lehetséges azonban, hogy a gyerekek életét már sokkal korábbi tényezők is befolyásolják.

A legújabb kutatások szerint az első 1000 nap, vagyis az anyaméhben töltött kilenc hónap és a méhen kívül töltött első két év a meghatározó a gyerekek későbbi egészségének szempontjából.

anyuka-babaval-d0000105Fddd6b484ce77

Forrás: Napidoktor


Ez az időszak maradandóan befolyásolhatja a gyerekek szívrohamra és cukorbetegségre való hajlamát, felnőttkori súlyukat és várható élettartamukat. Ezt az elméletet évtizedekkel ezelőtt a Southampton Egyetem professzora, David Barker és kollegái dolgozták ki. Hittek benne, hogy a gyerekek fejlődésük során bizonyos szinteket járnak be, és ha a körülmények nem megfelelőek problémák léphetnek fel.

Rengeteg múlik például a méhben töltött időszakon. Az anya rossz étkezési szokásai hatással vannak a magzat súlyára és a méhlepény működésére, a dohányzás, a stressz, a drogok és az alkohol pedig szintén súlyos károkat okozhatnak.

Baker professzor szerint a legtöbb probléma a méhbeli növekedési gondokra vezethető vissza. Kutatásai szerint minél kisebb egy csecsemő születési súlya, annál nagyobb a valószínűsége a későbbi szívproblémák kialakulásának. A két és fél kilogramm súly alatt született gyerekeknek például kétszer annyi az esélyük a végzetes szívroham későbbi kialakulására, mint azoknak, akik 4,28 kilogrammal jöttek a világra.

Ha kevés a tápanyag a méhben, az automatikusan a magzat agyába kerül, a szívet pedig gyengén hagyja. A cukorbetegség első jelei is megjelennek már a születés előtt, hiszen az inzulint termelő hasnyálmirigy sejtjei is a méhben fejlődnek.

Barker professzor szerint ezeken a tényezőkön a születés után már nem lehet változtatni és a gyerekeknek együtt kell élniük velük.

"Az anyák felelőssége, hogy olyan közeget teremtsenek a születendő gyermeknek saját testükben, amiben megfelelően és egészségesen tud fejlődni. Nem a terhesség alatt elfogyasztott étel a legfontosabb, hanem az általános életvitel és az egészség" - nyilatkozta Barker professzor.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# gyermeknevelés # szülés # terhesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés