Ezeket látta már?

Hozd a Formád, Magyarország! - program a gyermekkori elhízás megelőzésére

Vizsgálat
2011. április 27. 11:45
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kilenc város tizenkét iskolája csatlakozott a 2008-ban elindult "Hozd A Formád, Magyarország!" programhoz, melynek célja a gyermekkori elhízás kockázatainak csökkentése. Az elmúlt tanév értékelése során kiderült, hogy a fiatalok nagyobb arányban vettek részt azokon a programokon, melyek kitalálásában és megszervezésében maguk is részt vettek. A tavalyi sikeres programok után idén tavasszal is minden iskolában megrendezik a Hozd a Formád Hetet, melyen több, mint 6500 diák vesz részt.

Az Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége a Novartis Hungária Kft. támogatásával 2008-ban indította el "Hozd A Formád, Magyarország!" programját, melynek célja a gyermekkori elhízás elleni küzdelem, a diákság aktivitására, valamint az iskolák és a családok közötti együttműködésre alapozva. A programhoz kilenc város tizenkét iskolája csatlakozott. A kezdeményezés felkarolása a cég által indított EGYÜTT AZ EGÉSZSÉGÉRT nevű, hosszú távú, ágazati program keretében történik, ami a magyar lakosság egészségi állapotának javítását tűzte ki céljául.

elhizas-fogyi-no-d00000D6F05f3c9d3d1f8

Forrás: MTI


Tevékenyen telt az elmúlt tanév a programban résztvevő tizenkét iskolában. A 2009/2010-es tanévben a minőségi táplálkozás fontosságával ismerkedtek a diákok, az alapanyagok megismerésétől az ételek elkészítéséig és kóstolásáig. Nem maradhatott ki a programból a sport és a mozgás sem, ami szabadidős játékok, tánc, torna, akadály- és váltóversenyek és fitneszfoglalkozások formájában jelent meg a diákok életében.

A résztvevők rendszeres szűréseken és állapotfelméréseken vettek részt, és szakértői tanácsokat is kaphattak az előadások alkalmával. Lazításként kreatív foglalkozások zajlottak, ahol szintén az egészséges életmód állt a középpontban. Ennek jegyében készítettek pólót, receptfüzetet és társasjátékot, sőt az irodalmi-, rajz- és plakátpályázatnak is ez volt a témája. A program kilépett az iskola falai közül is, a diákok, tanárok közös kirándulásokon, kerékpártúrákon ismerkedtek a természettel.

Az idei tanév első félévében a különböző mozgásformák és sportolási lehetőségek megismertetése, megszerettetése, és a diákok napi életvitelébe történő beépítésének elősegítése volt a cél. A tanév második felében a szabadidő-felhasználási szokások átalakítása, a szabadidő-beosztás egészségközpontú újraértelmezése a téma. Ennek során váltó- és akadályversenyek, sportbemutatók, tánc és tornafoglalkozások várják a fiatalokat. Természetesen folytatják a tavaly elkezdett egészséges táplálkozás népszerűsítését, és idén sem maradhatnak el a kreatív foglalkozások és a közös kirándulások sem.

A programban résztvevő iskolák vezetői, tanárai rendszeres találkozókon egyeztetik a program menetét és tapasztalatait. Egyik legfontosabb megállapításuk, hogy a tanórák keretében kevés idő áll rendelkezésre az egészséges életmód megbeszélésére, mivel egészségtan óra nincs minden évfolyamon, és az alacsony óraszám nem ad lehetőséget a téma részleteinek megismerésére. Mivel a feladat az osztályfőnöki órákra hárul, ezért a megvalósítás elmarad a lehetőségektől. Az egészséges életmód iskolai népszerűsítéséhez szükség volna az egészségtan óraszámának növelésére.

Felmérés több, mint 2500 diák részvételével

A program első tanévének értékeléséhez kérdőíves felmérést végeztek a résztvevő 12 iskolában és 9 kontroll intézményben, melynek során összesen 2674 diákot kérdeztek meg. A felmérés legfontosabb eredménye, hogy a programban résztvevő iskolák tanulói szignifikánsan nagyobb arányban vettek részt az egészséges életmóddal kapcsolatos programok kitalálásában, szervezésében és megvalósításában, mint a kontroll iskolákba járó fiatalok. Például a programok megvalósításában a résztvevő iskolák tanulóinak több, mint fele (52,4%) vett részt, szemben a kontroll iskolákkal, ahol ez az arány csak 28,1% volt.

A legtöbbet említett egészséges életmóddal kapcsolatos program a "Hozd a Formád, Magyarország!" lett, ezt követte a gyümölcs-nap, egészség-nap, családi nap, futóverseny és egyéb sportesemények említése. Az eredmények jól jelzik, hogy a fiatalok egészséges életmóddal kapcsolatos attitűdjeit legjobban a kompetencia alapú oktatás lehetőségeinek kihasználásával és a cselekvési kompetencia kialakításával lehet elérni. A tanulók szívesen vettek részt a programok kitalálásában, megszervezésében és megvalósításában is, sőt szinte magukénak érezték a megvalósult eseményeket.

Az eredmények bemutatása

A résztvevő iskolák a projekt időtartama alatt, minden tanév végén megszervezik a Hozd a Formád Hetet. Erre a rendezvénysorozatra meghívják városukból azokat az iskolákat, amelyekkel kapcsolatban állnak, azzal a céllal, hogy megismertessék a program által vállalt küldetést és a kitűzött célokat, valamint bemutassák az év során elért eredményeiket. Ezek a rendezvények egyben lehetőséget teremtenek a programhoz való csatlakozásra is. A második Hozd a Formád Hetet több mint 6500 diák részvételével 2011. április 11 és május 31. közötti időszakban rendezik meg az iskolákban.

további információ:

Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége

72/312 965

Email: egvaralap@mail.datanet.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# elhízás # gyermeknevelés # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés