Ezeket látta már?

Nem véletlenül van a terhességben három trimeszter

Vizsgálat
2018. március 01. 17:17
Módosítva: 2018. március 02. 11:53
terhesseg_0

Minden kismama tudja, hogy a várandósság három trimeszterből áll. Na de miért? Máshogyan fejlődik a szakaszokban a baba? Akkor mások az igényei is?

Ezekre a kérdésekre ad választ dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos.

Első trimeszter (0-3 hónap)

A zigótából embrió fejlődik, megtörténik a barázdálódás, a szedercsíra és a hólyagcsíra kialakulása, valamint a beágyazódás után a velőcső kialakulása. A méhlepény is ebben az időszakban alakul ki, és a köldökzsinór kapcsolatot létesít a magzat és a méhlepény között. A központi idegrendszer fejlődését átölelő időszak ez.

Láthatjuk, hogy bizony elképesztő sebességgel történnek az események, aminek természetesen hatalmas tápanyagigénye is van. A folsav ebben az időszakban elengedhetetlen, de abból is a szerves, vagyis a folát elnevezésű anyag, hiszen ez sokkal nagyobb arányban hasznosul, és lényegesen kisebb az esélye annak is, hogy a szervezet nem képes beépíteni az anyagot.

A vitaminok mellett kiemelten fontos a magnézium, a cink, a réz, hiszen ezek az anyagok gondoskodnak a megfelelő sejtosztódásról, a beágyazódásról, lényegesen csökkentik a vetélés kockázatát. Nem utolsó sorban az anya immunrendszerét is optimális szinten működtetik, mellyel elkerülhetőek a magzatra veszélyes fertőzések is. Persze ebben az esetben is fontos, hogy a –citrát és –glükonát kötéseket keressük, mert a szerves kötések esetében az anyagok felszívódása akár 80%-kal is jobb!

terhesseg_0

Forrás: EgészségKalauz


Második trimeszter (3-6 hónap)

Érdemes tisztázni, hogy a hónap szerinti bontás a trimeszterek esetében inkább egy egyszerűsítés. A fejlődési szakaszok ugyanis ennyire jól nem behatárolhatóak, néhány napos csúszás elképzelhető. Így a második fejlődési szakasz a12. héttől a 28. hétig tart. Csodálatos benne a 16-18. hét: az anya ekkor már kezdi érezni a magzat mozgását. A belső szervek már kialakultak. Intenzív növekedés jellemzi a magzatot, ezzel igényei is megnövekednek.

A második fejlődési szakaszban minden szerv és részlet kialakul már, ám még nem mind tökéletes. A magnézium ebben az időszakban is fontos, mert megelőzi a görcsöket, és a méhszáj kinyílását. A vas is kiemelten fontos, hiszen jellemzően a második szakaszra a szervezet raktárai már kiürülhetnek, illetve a fokozott felhasználás miatt a jó minőségű, szerves vasra mindenképpen szükségünk van Jó hír, hogy ekkor már eltűnnek, illetve a legtöbb esetben minimum enyhülnek a kellemetlen tünetek, ám megjelenhetnek újak is, mint a lábdagadás, vagy a hátfájás.

Harmadik trimeszter (6-9 hónap)

A harmadik trimeszter a hízás ideje. Természetesen ilyenkor sem áll le a fejlődés, hiszen a tüdő ebben a szakaszban éri el teljes fejlettségi fokát. Ám a baba ekkor hízik a legnagyobb ütemben, ami sokszor az anya számára is megterhelő. Nem csak azért, mert hatalmasra nő a pocak, hanem azért is, mert a baba "étvágya" növeli a kismamáét is, így ebben a szakaszban a nagyon nagy súlygyarapodás sem ritka az anyukáknál.

Ezért lehet összekeverni a pajzsmirigyzavarral a menopauzát - kattintson tovább!

Ezt megelőzendő, hogy az ideális keretek között maradjunk fontos a mozgás, és a helyes táplálkozás. A vitaminok kiemelt szerepe ekkor is megvan, ám a B6 – vitamin elhagyható. Ekkorra a várandósvitaminok jellemzően már feltöltik a szervezetet ezzel az anyaggal, így nincs szükség a további bevitelre. Ez azért is fontos, mert a pluszban bevitt B6 – vitamin növeli az étvágyat, ami hozzájárul a jelentős anyai súlygyarapodáshoz.

forrás: ratkotunde.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# magnézium # terhesség # trimeszter

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés