Ezeket látta már?

Szülj könnyebben és nyújts nagyobb biztonságot!

Vizsgálat
2011. április 14. 15:33
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Több ezer évvel ezelőtt a szülés elsősorban spirituális aktusnak számított, amely orvoslásban jártas személyek bevonása nélkül zajlott. Szerencsére, azóta ez már sokat változott és napjainkban a szülő nő környezete, a szülés körülményei jócskán eltérnek a régi gyakorlatától.

Régóta foglalkoztatja az embereket, hogy mivel tudnák megkönnyíteni a szülést a szülő nő és a születendő gyermek számára. Egyes helyeken még ma is őrzik a régi hagyományokat; Guatemalában a bábák egy szülő asszonyt formázó furulyán játszanak, hogy a muzsikaszóval odacsalogassák a segítő szellemeket. Máshol egy apró virágot tesznek a szülő nő mellé. A növényt Olaszországban Mária rózsájaként, Görögországban pedig "Isten anyjának keze"-ként emlegetik: úgy hiszik, a meleg szobában kinyíló szirmok megnyitják a születendő gyermek útját.

ujszulott-280x200-d000007F493b3c1f17901

Forrás: Medipress


A szülési pozíció is sokat változott; az ókori Görögországban a szülés egy kipárnázott széken zajlott, míg Dél-Afrikából származó fafaragványok tanúsága szerint a nők térdeltek, vagy guggoltak, sőt! Időben és térben sem kell ilyen messzire kalandoznunk; a függőleges testhelyzetek előnyben részesítéséről számol be a Magyar néprajzi Lexikon is:

A szülő nő "állva szülésnél a falhoz támaszkodott, az ajtófélfába vagy a szoba gerendájába akasztott kötélbe kapaszkodott, vagy ketten fogták a hónaljánál fogva. Térdepelve szülésnél a szoba sarkán vagy közepén a puszta vagy szalmával borított földre térdepelt; vagy kezével két felfordított szakajtóra guggolt, két székre vagy a szövőszékre támaszkodott. A bába a szülő nő előtt vagy mögötte ülve várta az újszülöttet."

Az sem számított ritkaságnak, hogy aktív testmozgással igyekeztek beindítani a szülést; beduin asszonyok között például még ma is bevett szokás, hogy hastáncra biztatják szülés előtt álló társukat, hogy medencéje forgatásával fokozza a méhösszehúzódások intenzitását, és segítse a gyermek legoptimálisabb elhelyezkedését.

A gyakori fertőzések, a szülés körüli komplikációk, a magzati és az anyai szövődmények kiküszöbölésére, a fájdalmak enyhítésére legtöbbször mágikus eljárásokat alkalmaztak: a szülő nő ugrált, üres üvegbe fújt levegőt, valamelyik segítője a hátára vette, és háromszor megrázta, behintették szentelt vízzel, erős vérzés esetén pedig tüzes vasra öntött tejjel, vagy forró téglára öntött ecettel gőzölték a sebet. A szülés felgyorsítására különféle olajokat alkalmaztak, ezekkel masszírozták az anya gátját, vagy szenteltvizet itattak vele, amelybe egy vallásos tartalmú szövegrészletet tartalmazó papírdarabot áztattak.

Bár használtak olyan szereket, amelyek bizonyíthatóan segíthették a szülést (különféle gyógynövényekből készült főzetek), a praktikák egy része valószínűleg placebo hatást gyakorolt, már amikor hatott.

Szerencsére, pontosabban az orvostudomány fejlődésének köszönhetően, napjainkra igazán biztonságos és hatékony eljárások, eszközök állnak a leendő anyukák, és az őket segítő orvosok rendelkezésére, amelyek- varázslás nélkül is -, garantáltan működnek!

A természetes, hüvelyi szülés megkönnyítésének egyik legkézenfekvőbb, egyszersmind legkorszerűbb eszköze egy speciális, vízbázisú gél, amely a hüvelybe juttatva megnöveli annak nedvességét, és mintegy 40%-kal csökkenti a baba valamint a hüvely fala között fellépő nagymértékű súrlódást. Miért van erre szükség? Azért, mert a természetes síkosító anyagok- a magzatvíz, illetve a magzatmáz- sok esetben nem képesek kellő mértékben redukálni a súrlódási erőt, ez pedig az anya és a baba dolgát egyaránt megnehezíti, a szülés elhúzódhat, s ez mindkettejük szervezetét jelentősen megterheli.

Szülészeti centrumokban, először szülő nők körében végzett vizsgálatok szerint a Svájcban kifejlesztett Dianatal használatával – mely az egyetlen, az egész világon engedélyezett szülést segítő gél - átlagosan akár 30%-kal, azaz 106 perccel rövidebb ideig tart, ennek következtében kevesebb fájdalommal is jár a szülés. További előnye, hogy szignifikánsan csökkenti a természetes, hüvelyi szülést választó nők majd’ felénél(!) előforduló gátrepedés arányát, és a gátmetszés szükségességét. A gél orvostechnikai ezköz. Tartósítószermentes, nem tartalmaz allergén, vagy gyógyszerhatóanyagokat, nem szívódik fel a szervezetben, és a nemzetközi irányelveknek megfelelően végzett tesztek semmilyen káros hatást nem mutattak sem az anyára, sem a magzatra nézve. A Dianatal tehát ideális minden kismama számára, hiszen a szülés gyorsabb, biztonságosabb, kényelmesebb vele, mint nélküle.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# általános egészségügyi téma # életmód # szülés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés