Ha ilyen édességet vett, ne egye meg, mert szalmonellás lehet
A Nébih csokoládékat, süteményeket, ostyákat és rágógumik hívott vissza.
Szalmonella szennyezettség gyanúja miatt a gyártó visszahívta a forgalomból az Elite márkájú csokoládékat, édességeket, süteményeket, ostyákat, rágógumikat, puffasztott rizseket - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Az intézkedés valamennyi minőség-megőrzési idejű tételt érinti. A Nébih arra kéri a vásárlókat, hogy az érintett termékeket ne fogyasszák el. Javasolják, hogy a terméket vásárlók a vételár visszatérítésének lehetőségéről a vásárlás helyén érdeklődjenek.
Ezek a szalmonella tünetei
A Salmonella okozta fertőzés jellemző tünetei a hasmenés, hányás, magas láz, de enyhébb esetben csak hőemelkedés, levertség tapasztalható, egyéntől függően a fertőzés tünetmentes is maradhat.
A szalmonellózis, a szalmonella baktériumok által okozott fertőző megbetegedés. Ezek a baktériumok leggyakrabban élelmiszerrel, ritkábban vízzel vagy piszkos kéz közvetítésével kerülnek a szervezetbe. Jellemző tünetei a
- hasmenés,
- hányás,
- magas láz,
- de enyhébb esetben csak hőemelkedés, levertség tapasztalható,
- vagy a fertőzés tünetmentes is lehet.
A tünetek általában a szennyezett étel elfogyasztását követően 1-2 napon belül (6-48 óra) jelentkeznek, de akár ennél hosszabb lappangási idő is lehetséges.
A szalmonella az élővilágban nagyon gyakori
A szalmonella az egészségesnek látszó élőlények (rovarok, hüllők, madarak, emlősök és az ember) bélrendszerében is előfordul. A kórokozó a beteg vagy tünetmentes fertőzött személy vagy állat székletével, illetve tojással kerül a külvilágba. A levágott állatok húsán is előfordul. Leggyakrabban a nyers vagy nem eléggé átsült hús és tojásételek közvetítik a kórokozót, de gyakorlatilag bármilyen ételre rákerülhet külső szennyezéssel, nyersanyagról, eszközről, személyről vagy állatról. A szalmonella baktériumokat az alapos sütés-főzés elpusztítja.
Szalmonellózis oka, tünetei, lefolyása, komplikációi és kezelése - olvasson tovább!
A megbetegedés a kisgyermekekre, idősekre, legyengült szervezetűekre különösen veszélyes lehet. A fertőzötteknél nem minden esetben lépnek fel panaszok. Mind a tünetmentes fertőzöttek, mind a gyógyult betegek egy ideig még üríthetik a baktériumot. Ha valaki beteg vagy vele egy háztartásában élő személy megbetegedett, különösen ügyeljen az alapos kézmosásra, kézfertőtlenítésre.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!