Ezeket látta már?

História: hogy éltek Pompejiben az emberek?

Életmódorvoslás
2010. december 16. 10:38
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A pompeji csontvázak a római kori családi élet titkait fedik fel. A Kr.u. 79-ben a Vezúv kitörésekor elpusztult pompeji lakosok földi maradványai betekintést engednek a városlakók életébe - étrendjükbe, betegségeikbe, s rávilágítanak arra, hogy mekkora lehetett a különbség a szegények és a gazdagok között.

A pompeji csontvázak a római kori családi élet titkait fedik fel. A Kr.u. 79-ben a Vezúv kitörésekor elpusztult pompeji lakosok földi maradványai betekintést engednek a városlakók életébe - étrendjükbe, betegségeikbe, s rávilágítanak arra, hogy mekkora lehetett a különbség a szegények és a gazdagok között.

pompei-varos-d00000E91d0e4023d0fb7

Forrás: MTI


A Vezúv kitörésekor elmenekülő pompeji lakosok egy csoportja a közeli Oplontis terményraktárának pincéjében remélt menedékre lelni. Ötvennégy személy zsúfolódott itt össze, akikkel a vulkanikus törmelék és a forró gázok végeztek. A vastag hamuréteg alatt nyugvó földi maradványaikat az 1980-as években tárták fel, ám a csontvázaikat csak a közelmúltban vizsgálta meg Fabian Kanz osztrák antropológus, aki sok meglepő felfedezést tett - olvasható a BBC News (http://www.bbc.co.uk) hírei között.

A közvélekedés szerint a római kor embere sokkal alacsonyabb volt, mint a XXI. századi népesség, a valóságban azonban, mint kiderült, testmagasságuk meghaladta a jelenkori nápolyi lakosok átlagmagasságát.

Azt képzeljük, hogy a rómaiak fiatalon haltak. A valóságban a gyermekkor volt a legveszélyesebb időszak a rómaiak életében, amikor fertőző betegségek tizedelték a populációt, ám ha valaki szerencsésen elérte a tízéves kort, akkor mai szemmel is jó életkilátásai voltak. Az oplontisi csoportban szép számmal voltak középkorúak és idősek.

A fertőző betegségek nyomot hagytak a gyermekek fogzománcán, ezek jeleit sok csontváz esetében felfedezte az osztrák antropológus. Az elhunytak között volt egy ikerpár is, a testvérek a jelek szerint veleszületett szifiliszben szenvedtek. Amennyiben az antropológus megállapítása helytálló, akkor ez ellentmond annak a közkeletű elméletnek, miszerint Kolumbusz Kristóf tengerészei hurcolták be az Újvilágból Európába a vérbajt a XV. században.

Az ikerpár nagyon beteges volt, életben tartásuk odaadó gondoskodást igényelt a családtól. A felfedezés ily módon új megvilágításba helyezi az ókori római társadalmat, a római családokat.

Az 54 csontváz mást is elárul - az elhunytak egyik fele semmiféle földi javakkal nem rendelkezett. A másik csoport, amely a pince egy másik részében húzta meg magát, viszont úgy hunyt el, hogy tagjai rengeteg készpénzzel, ékszerrel és egyéb értéktárggyal rendelkeztek.

Mint Fabian Kanz kiemeli, lehet, hogy a nincstelennek tűnő személyek a Vezúv kitörésekor pánikba estek és egy szál ruhában menekültek el, míg a másik csoport tagjai komótosan összegyűjtötték javaikat. A valószínűbb magyarázat viszont az, hogy a pompeji szegények és gazdagok egyazon helyen reméltek menedékre lelni. S bár különböztek anyagi javaikat tekintve, a szegények csontvázai nem árulkodnak az éhezésről. A köznép lakónegyedeiben lévő szemetesgödrök is arról tanúskodnak, hogy a szegények meglepően jól táplálkoztak - asztalukra egyaránt kerültek tengeri herkentyűk és gyümölcs, tojás és baromfihús.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# általános egészségügyi téma # életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés