Ezeket látta már?

Hogyan működik az emberi érzékelés?

Életmódorvoslás
2012. május 03. 10:40
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A McGill Egyetem kutatói állatkísérletek alapján feltárták, miként dolgozza fel agyunk a külvilágból érkező szenzoros ingereket.

Életünk szinte minden területén érzékeinkre hagyatkozunk. Sajnos azonban rengetegen vannak, akiknek elsődleges érzékszervei nem működnek megfelelően. Jelenleg csak Kanadában 600 000 látássérült él és közel három millióan szenvednek részleges hallászavartól vagy siketségtől. A McGill Egyetem kutatói munkájuk során rájöttek, hogy bizonyos neuronok miként választják ki a szenzoros ingerek tulajdonságaiból az elsődleges és másodlagos jellemzőket.

noi-szemek-d00000B9031a52d1bd911

Forrás: Napidoktor


A vizuális rendszerben például a fényerősség az elsődleges jellemző, míg a kontraszt csak másodlagos. A szakértők remélik, hogy a fentiek tudatában új és hatékonyabb segédeszközöket fejleszthetnek ki az érzékelési zavarban szenvedőknek.

A Patrick McGillivray vezetésével készült kutatás során egy elektromos angolna középagyi régiójában található elektro-szenzoros neuronjainak külső stimulusra adott reakcióit figyelték meg. A kutatók rájöttek, hogy bizonyos neuronok csak az egyes ingerek specifikus jellemzőire reagálnak. Ez a jelenség egyszerű és alapvető idegi kapcsolatok segítségével valósul meg.

Agyunk tehát sorrendet állít fel a külvilágból érkező ingerek tulajdonságainak feldolgozására: így a hallásnál elkülönül a hangmagasság és a hangszín, látásnál pedig a fényerősség és a kontraszt.

belsoful-d000012B73d564b92b40d

Forrás: Medipress


"Rendkívül érdekes látni, hogy agyunk hogyan választja szét az ingerek által hordozott információt" - nyilatkozta Dr. Maurice Chacron, a McGill Számítási Rendszerek Idegtudományi Laboratóriumának vezető kutatója. "A beszéd és a zene például rendkívül sokrétű inger, hiszen zenehallgatáskor a frekvenciát és a hangszínt egyaránt érzékeljük, agyunk mégis képes elkülöníteni ezeket a jellemzőket."

A kutatás részletes leírása a Journal of Neurosciences című szaklapban olvasható.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# érzékszervek # kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés