Ezeket látta már?

Hirdetés

Fact-check: megfelelő étrenddel a vashiány megelőzhető (x)

mfo egkal 5

Kutyafuttában bekapott gyorsételek vagy szélsőséges növényi diéta – bármelyik végletes étrend vezethet hiányállapothoz. Mennyi vasra van szükségünk, és hogyan vihetjük be azt a szervezetünkbe, hogy megelőzzük a vashiány kialakulását? Mutatjuk.

Ilyen esetekben jobban kell figyelnünk a vasbevitelre

Alapigazság, hogy egészséges felnőtteknél a kiegyensúlyozott, vegyes étrenddel a legtöbb hiányállapot, így a vashiány is megelőzhető. A felnőtt emberek szervezete 3-4 gramm vasat tartalmaz. Ez a létfontosságú nyomelem az alapvető alkotóeleme a vér oxigénszállításáért felelős hemoglobinnak és az izmok oxigénellátását biztosító mioglobinnak. Vasat a szervezet nem tud előállítani, a táplálékkal kell azt bevinni. Napi 1-2 milligramm vasat veszítünk például a hajhullással, körömvágással, a bőr hámlásával vagy a verejtékezéssel is, de ez a mennyiség a vasban gazdag táplálkozással könnyen pótolható. Már amennyiben nem vagyunk vegánok, nem szenvedünk vasfelszívódási zavarban, nem vagyunk éppen várandósok vagy szoptató kismamák, nem küzdünk erős menzesszel illetve más, folyamatos vérzéssel járó betegséggel, vagy nem vagyunk kitettek fokozott fizikai igénybevételnek. Ilyenkor ugyanis megnőhet a szervezetünk vasigénye.

Állati vagy növényi eredetű vas: ez a különbség

Jó tudni, hogy a szervezetünk a legkönnyebben az állati eredetű táplálékokban található, fehérjéhez kötött vasat hasznosítja. A legjobban hasznosuló vasforrások a belsőségek (különösen a kacsamáj), illetve a vörös húsok, de a halak, a tenger gyümölcsei és a fehér húsok is ebben a formában tartalmazzák a vasat. A növényekben található, nem fehérjéhez kötött vashoz nehezebben jut hozzá s szervezet, az ilyen formában bevitt vasnak mindössze 3-5 százalékát tudja felvenni (az állati eredetű élelmiszerekből akár ötször több is hasznosul). Azaz egyáltalán nem mindegy, milyen az étrendünk: egy túl szigorú, esetleg húsmentes diéta gyorsan kimerítheti a vasraktárakat, és vashiányhoz vezethet – különösen, ha azt megnövekedett vasigény, például élsport vagy várandósság mellett tartjuk.

A vashiányt betegség is okozhatja

Meglehet, hogy könnyen felszívódó vasban gazdagon étkezünk, a laborvizsgálat mégis vashiányt jelez, esetleg sápadtak vagyunk, hullik a hajunk, fáj a fejünk, kimerültnek érezzük magunkat. Ilyenkor érdemes megvizsgálni, hogy nincs-e vasfelszívódási zavarral járó alapproblémánk: valamilyen még nem feltárt és nem kezelt gyulladásos állapot vagy autoimmun betegség. A lisztérzékenység néven ismert cöliákia esetében például pont azon a vékonybélszakaszon károsodnak a bélbolyhok, amely a vasfelszívódásért is felel. Jó hír, hogy az előírt gluténmentes étrendet betartva a bélbolyhok képesek regenerálódni, így újra lehetővé válik a vasfelszívódás.

Ételek és italok is okozhatnak problémát

Az sem mindegy, mivel esszük egy időben a vasat. A magas vastartalmáról közismert spenót például oxálsavat tartalmaz, ami nagymértékben gátolja a vas hasznosulását. Az oxálsav mellett a teában, a kávéban és a vörösborban található csersav ugyancsak akadályozza a vasfelvételt, a szervezet számára szintén létfontosságú magnézium és a kalcium pedig oldhatatlan elegyet alkot a vassal. A fokozott rostbevitel és a magas fitáttartalom szintén a vasfelszívódás ellen dolgozik: az egyébként nagyon egészséges, teljes kiőrlésű lisztből előállított élelmiszerek gátolják a vas hasznosulását. Bizonyos konzervkészítményekkel is jobb vigyázni: az E-385 néven ismert kálcium-dinátrium-EDTA ugyancsak gátolja a vas felszívódását. Ez a vegyület előfordulhat hüvelyesnövény-, gomba- és articsókakonzervekben, illetve fagyasztott rákokban vagy mosószerekből visszamaradva az ivóvízben.

Így segít a vaspótlásban a Maltofer rágótabletta

Ha megcsappannak a szervezet vasraktárai, akkor már nem elég a vasban gazdag étrend, hanem valamilyen magas vastartalmú gyógyszerre lesz szükségünk. Ha vashiányunk van, és szeretnénk biztonságosan és hatásosan pótolni a vasat, patikában kapható készítményt érdemes választanunk. A Maltofer rágótabletta hazánkban a vezető, recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer* vashiány megelőzésére, kezelésére.

A Maltofer rágótabletta 100 mg elemi vasat tartalmaz, és étkezéssel együtt is bevehető, mert nem lép reakcióba a leggyakoribb étel- és italösszetevőkkel. C-vitamin nélkül is jól hasznosul. A kellemes, csokoládéízű tablettából szabályozottan szívódik fel a vas, és a vashiány mértékétől függően tölti fel a vasraktárakat. Szedése ritkábban okoz gyomor- és bélpanaszokat, mint más típusú vaspótlók.

*IQVIA OLA Pharmacy Sell-in adatok alapján, a Maltofer rágótabletták együttes eladásait tekintve az OTC vaspótlók (04F2) csoportban, a 2022. január – 2023. május időszakban.

kockazatokrol22
Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához