Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Fiatalon átmeneti, időseknél végleges – mi az?

Extra ajánló
2024. augusztus 07. 08:31
Fotó: Shutterstock

A kérdés ma talán már nem is olyan talányos, hiszen egyre több cikk, ismertető beszélgetés, videó születik a változókorról, amelynek része a hüvelyszárazság is. Ezt a kellemetlen állapotot még ma is sokan kizárólag a változókor problémájának tartják. Átmenetileg ugyan, de a hüvelyszárazság fiatalabb korban is megjelenhet.

A változókorban minden második nő megtapasztalja a hormonális változásokkal járó hüvelyszárazság tüneteit, amely a fokozatosan csökkenő, majd a menopauza után alacsony szinten állandósuló ösztrogénszint következménye. A problémára az égő, feszítő érzés, de elsőként általában a fájdalommal járó közösülés hívja fel a figyelmet. A hüvely szárazságát, érzékenységét fiatalabb korban is okozhatja a hormonszint átmeneti csökkenése. Ilyenkor az alábbi kiváltó okok megszüntetésével helyreállhat a korábbi rend, amivel a tünetek megszűnhetnek.

Az intimszárazság oka fiatalabb korban

· Várandósság, szoptatás – A várandósság alatt a szervezet hormonálisan is más állapotba kerül, a női hormonok szintje átrendeződik. A szoptatás időszakában viszont a tejtermelést serkentő prolaktin „dirigál”, az ösztrogén szintje alacsony, ezért tapasztalhatnak hüvelyszárazságot a kismamák.

· Fogamzásgátlók, egyéb gyógyszerek – Egyes hormonális fogamzásgátlók mellett a pajzsmirigy-rendellenességekre vagy más, hormonális problémákra felírt gyógyszerek, de allergia vagy depresszió elleni készítmények is okozhatnak hüvelyszárazságot.

· Lelki okok, stressz – A hüvelyszárazságot a lélek bajai is előidézhetik: a párkapcsolati problémák okozta szorongás, félelem, a szexuális élet zavarai, a fokozott stressz is kiválthatja a tüneteket.

· Intenzív sporttevékenység – Az egészséget szolgáló mozgás nem, de a túl intenzív edzések, a testet-lelket igénybe vevő versenysport is felboríthatja a hormonegyensúlyt, így okozva hüvelyszárazságot.

· Túlzott diéta – A nők számára fontos, hogy jól nézzenek ki, ezért sokan hajlandóak olyan fogyókúrába kezdeni, amely megzavarja a hormonális egyensúlyt, és negatívan hat a hüvely állapotára is.

· Korai menopauza – Ha betegség miatt kell eltávolítani a petefészke(ke)t, a változókorhoz hasonló menopauzás tünetek jelentkeznek, köztük a hüvelyszárazság is. Sajnos ebben az esetben végleges állapotról beszélünk.

Tartós hüvelyszárazság idősebb korban

A változókor az élet része, egyetlen nő sem kerülheti el az általában a negyvenes évek közepén kezdődő, testet és lelket megviselő, kihívásokkal teli időszakot, amely a hormonális változások következménye. A hőhullámok, a verejtékezés, az alvászavarok, a hízás mellett a legtöbb nőt a hüvely sorvadása, az azzal járó hüvelyszárazság is kínozza. A menopauza után állandósuló ösztrogénhiány a hüvelyszárazságot is tartóssá teszi: az ösztrogénhiány hatására a hüvelyhám fokozatosan elvékonyodik, romlik a vérellátása, elveszíti rugalmasságát, sérülékennyé válik – az érintetteknek hosszú távon kell számolniuk a hüvelyszárazság tüneteivel, az esetleges szövődményekkel.

Van segítség, enyhíthetők a tünetek

Fiatalabb korban is, de a változókorú nők esetében különösen fontos a hüvelyszárazság kezelése, anélkül ugyanis mind a hüvelyi, mind a húgyúti fertőzések kockázata növekszik. A hüvelyhám sorvadása és a húgyúti szövetek meggyengülése vizelési és vizelettartási panaszokat is okozhat. Ma már sokféle lehetséges módszer közül választhatunk, mindenki megtalálhatja a neki legjobban megfelelőt. A helyi hormonpótló terápia (HRT) az ösztrogénszint emelésével segít helyreállítani a hüvelyhám nedvességtartalmát és vastagságát. A hormonmentes, például hiarulonsavat, tejsavat és gyógynövényi összetevőket tartalmazó hüvelyi hidratálók (krémek, gélek, kúpok) visszaállítják a hüvely nedvességtartalmát, regenerálják a hüvelyhámot. Mindezek mellett az életmódszokások megváltoztatásának hatása sem elhanyagolható: a stressz csökkentése, a kiegyensúlyozott étrend és a megfelelő hidratáltság fenntartása mind hozzájárulhatnak az állapot javulásához.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Változzunk a korral # várandósság # Fogamzásgátló # Stressz # Cikatridina-hüvelyszárazság

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés