Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Hihetetlen: ezt teszi a stressz az intimzónával

Extra ajánló
2024. december 06. 19:04
Fotó: Shutterstock

Alvászavar, gyomorpanaszok, magas vérnyomás – ha a hosszan tartó, stresszes állapot következményeit soroljuk, ezek a betegségek szinte biztosan az eszünkbe jutnak. Az viszont talán kevésbé, hogy a kellemetlen tünetekkel járó, akár visszatérő gombás hüvelyfertőzés okozója is lehet a stressz.

A stresszt nehéz elkerülni, lépten-nyomon találkozunk vele szinte minden napunkon. Ami nem is baj, hiszen a stressz rövid távon motiváló erő lehet: segíti a koncentrációt, növeli a teljesítményt és energiát adhat. Ez az úgynevezett eustressz, ezt érezzük, ha átmegyünk egy nehéz vizsgán, ha sikerül megszerezni a vágyott munkát, vagy éppen megvalósul a dédelgetett utazási álmunk. Ha viszont huzamosabb ideig nyomás alatt élünk – például a munkahelyi év végi hajrá, párkapcsolati válság vagy a szorító anyagi nehézségek miatt –, a stressz tartóssá válik, a szervezet nem tud regenerálódni: ez a distressz, amely testi és lelki problémák kialakulásához vezethet.

A tartós stressz a hüvelygomba „barátja”

A tartósan fennálló stresszes állapot a szervezet hormonegyensúlyára is hatással van. A stressz hatására a szervezetben kortizol szabadul fel, ez a megnövekedett hormonszint hosszú távon gyengíti az immunrendszert, növeli a gyulladásos folyamatok kockázatát, és hatással lehet az anyagcserére is. Ezek a hatások nemcsak általános egészségi állapotunkat, hanem az intimegészségünket is befolyásolják – a tartós stressz a hüvelygomba kialakulásának is kedvez. Sok nő nem is gondol arra, hogy a rá háruló sok teher miatt jelentkeznek a kellemetlen tünetek: viszketés, égő érzés az intimzónában, sárgásfehér, túrószerű hüvelyváladék, fájdalmas intim együttlét.

Ha borul az egyensúly, a Candida támad

A gombás hüvelyfertőzést a Candida gomba elszaporodása okozza. A Candida megtalálható a hüvelyflórában, amelynek egészséges, enyhén savas közege természetes gátat szab a fertőzést okozó mikroorganizmusok, köztük a gomba túlszaporodásának. Ha azonban a savas pH-érték fenntartásáért felelős Lactobacillusok száma csökken, és felborul a hüvelyflóra egyensúlya, a Candida erőre kap, és fertőzést okoz. Az állandó túlterheltség, a tartós stressz miatt meggyengülhet a szervezet természetes védekezőképessége, ez hozzájárulhat a tejsavbaktériumok pusztulásához.

Tartsuk kordában a stresszt

Általános egészségi állapotunk és az intimegészségünk érdekében is hasznos, ha megtanuljuk kordában tartani a stresszt. Ebben segíthetnek a ma már akár az interneten is megtalálható relaxációs és légzőgyakorlatok, amelyekkel lecsillapíthatjuk az elmét, ezzel csökkenthetjük a kortizoltszintet a szervezetben. Érdemes a mindennapok részévé tenni a mozgást, a rendszeres séták a szabadban, a jóga vagy akár a tai chi bizonyítottan segítik a stressz levezetését. Fontos az is, hogy megtanuljunk nemet mondani, akár a családban, akár a munkában: biztosítsunk magunknak elegendő időt a feltöltődésre, a pihenésre. A lelki egyensúly megteremtése nemcsak komfortosabbá teszi a mindennapokat, de jelentősen csökkentheti az egészségi problémák, köztük a hüvelygomba kialakulásának esélyét is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Intimzóna # Micovag Plus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés