18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Hirdetés

Tévhitek a hüvelyszárazságról (x)

Extra ajánló
2024. november 15. 09:45
Fotó: Shutterstock

A hüvelyszárazság sok nő számára jelent kínos problémát – a kellemetlen tünetek zavaró, fájdalmas panaszt okoznak, amelyről ráadásul nem szívesen beszélnek az érintettek. Ez is oka lehet annak, hogy a tartósan vagy átmenetileg jelentkező állapottal kapcsolatban több tévhit kering a köztudatban. Mutatunk néhányat, és elmondjuk a tényeket is.

#1. tévhit: csak a változókorban járó nőket érinti

A legtöbbször emlegetett tévhit. Tény, hogy a negyvenes évek közepén kezdődő változókorban természetesen következik be a hormonszintcsökkenés, ezért a menopauza után minden második nő megtapasztalhatja a hormonhiánnyal járó tüneteket. Átmeneti ösztrogénhiány azonban a fiatalabb években is előfordulhat: a hüvelyszárazság tüneteit – égő, feszítő érzés, viszketés, fájdalmas szexuális érintkezés – gyakran tapasztalják például a szoptató kismamák.

#2. tévhit: fertőzés okozza

A hüvelyszárazság hátterében leggyakrabban hormonális változások állnak, de kialakulhat fogamzásgátlók vagy más gyógyszerek, betegségek, orvosi kezelések, műtéti beavatkozások következményeként; okozhatja a tüneteket erős fizikai megterhelés, túlzásba vitt fogyókúra vagy stressz is. Az viszont igaz, hogy a hüvelyszárazság egyes tünetei hasonlíthatnak a fertőzések tüneteihez – a megfelelő kezelés kiválasztásához fontos, hogy pontosan tudjuk, mivel állunk szemben.

#3. tévhit: nem elég figyelmes a partner

Igaz, hogy a hüvely nedvesedése, amely megkönnyíti a behatolást a nemi aktus során, sokban függ a szexuális izgalom mértékétől. Ha azonban fennáll a hüvelyszárazság, a legnagyobb gyengédség sem segít: megfelelő nedvesedés hiányában a hüvelyhám érzékeny, sérülékeny lesz – ez okozza az aktus közben érzett fájdalmat.

#4. tévhit: csak a szexuális életre van hatással

Az égő érzés, a viszketés a mindennapokban is kellemetlenséget okoz, hosszú távon pedig a száraz, sérülékeny, rugalmatlan hüvelyhám ellenállóképessége meggyengül, fogékonyabb lehet a fertőzésekre is. A kezeletlen hüvelyszárazság növeli az intimproblémák kockázatát – a hüvelyfertőzések mellett a húgyúti megbetegedések is nagyobb arányban fordulhatnak elő.

#5. tévhit: a síkosító minden megold

A vízbázisú síkosítók hasznosak az aktus idején, mert megkönnyítik a behatolást – de hosszú távon nem segítenek, mert nem hidratálják, nem regenerálják a hüvelyhámot, tehát magát a problémát nem tudják megszüntetni.

#6. tévhit: elmúlik majd magától

Ez is veszélyes tévhit. A hüvelyszárazságot kezelni kell akkor is, ha csak átmeneti problémaként jelentkezik. A szoptatás idején például a csökkent ösztrogénszint több hónapon át fennállhat, a hüvelyszárazság folyamatosan panaszokat okozhat: nemcsak a fertőzések kockázata nő ezzel, de megnehezíti azt is, hogy visszatérjen a párkapcsolatba az intimitás.

#7. tévhit: csak hormonokkal kezelhető

A hormonpótlás hatásos, de sok nő – például nőgyógyászati daganatos betegségben szenvedők, sztrók vagy szívbetegség miatt veszélyeztettek – számára ellenjavallt ez a terápia. Vannak, akik eleve elutasítják ezt a lehetőséget, számukra nyújt segítséget a hormonmentes hidratáló gélek, kúpok, krémek használata.

Klinikailag igazoltan NEM tévhit: a hialuronsav hatásos hüvelyszárazságban

A tünetek enyhítésében segíthet a hialuronsavat és ápoló olajokat, illetve gyógynövények kivonatát tartalmazó Cikatridina hüvelykúp és kenőcs. A hialuronsav nedvességgel tölti fel, és helyreállítja az irritált, érzékeny, sérült szöveteket.

A Cikatridina hüvelykúp a hüvelyben, a kenőcs pedig a szeméremtest hámirritációjának enyhítésére alkalmazható. A két készítmény önállóan vagy egymással kombinálva is használható. Hormonmentesek, így orvosi javaslatra akár szoptatás alatt is alkalmazhatóak. Változókorban a kezdeti, napi rendszerességű használat szükség szerint folytatható, ismételhető. Lokális hormonkezelés után az elért állapot hosszan fenntartható a Cikatridina készítmények használatával, ráadásul hormonmentesen. A patikában vény nélkül kapható Cikatridina készítmények gazdaságos, nagyobb kiszerelésben is elérhetők.

kockázatokról szürke háttér

Forrás: EgészségKalauz


Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Változókor: csak könnyedén # Cikatridina # hüvelyszárazság

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés