Hirdetés
Várandósság: innen tudjuk, ha kóros a hüvelyi folyás(x)
A várandósság alatt sok minden másképp működik a kismamák szervezetében, mint egyébként. Az élettani és az anatómiai változások mind azt szolgálják, hogy a női test képes legyen az új élet kihordására és világra hozatalára, néhány kellemetlenségre azonban fogékonyabbak lehetünk ilyenkor. Ide tartozik a gyomorégés, az aranyér vagy a bakteriális vaginózis is.
A terhesség korai jelei
A modern, bárki számára könnyen hozzáférhető és egyszerűen használható terhességi tesztek segítségével már akkor értesülhetünk a terhesség meglétéről, amikor az még semmilyen különösebb fizikai jelet nem mutat. A sárgatest túlélését segítő HCG szintjének megemelkedése után nemsokára érezhetővé válnak a markáns hormonális változások következményei: a kimerültség, fáradékonyság, csökkent koncentrációs készség, hangulatingadozás, adott esetben reggeli rosszullétek. Ezek természetesnek tekinthetők – azt jelzik, hogy a szervezetünk elkezdett felkészülni a megtermékenyült petesejt befogadására, táplálására, a magzat kihordására és világra hozatalára.
Az intimflóra is átalakul
Nemcsak a kedélyünk változik ilyenkor, hanem a bőr állapota, a keringési rendszer, illetve a bélműködés is, a hüvelyflóra állapotáról nem is szólva. A hormonszint-változás miatt a hüvely kémhatása még savasabb irányba tolódik. A fertőzések ellen ilyenkor a savasabb pH-val és a megnövekedett mennyiségű hüvelyváladékkal védekezik a szervezet. Ha a folyásnak nincs kellemetlen szaga vagy szokatlan színe, akkor teljesen normálisnak tekinthető, ellenkező esetben viszont érdemes felkeresni a nőgyógyászunkat.
Ilyenkor kóros a hüvelyi folyás
A várandósság alatt igen sok kismamánál jelentkezik bakteriális hüvelyfertőzés, más néven bakteriális vaginózis (BV). Ennek legismertebb tünete a bőséges, szürkésfehér, kellemetlen, leginkább halra emlékeztető szagú hüvelyfolyás. A bakteriális hüvelyfertőzés antibiotikumokkal könnyen kezelhető, ha ez nem történik meg időben, annak viszont szövődményei lehetnek: a kezeletlen bakteriális vaginózis koraszülést vagy vetélést is okozhat.
Okok a visszatérő BV hátterében
A bakteriális hüvelyfertőzés a várandósság során több alkalommal is visszatérhet, ennek minden trimeszterben más oka van: a második trimeszterben gyakori a terhességi cukorbetegség, ami immungyengítő hatású, a harmadik trimeszterben pedig a torlódó szövetek növelhetik a fertőzésveszélyt. A várandósság utolsó harmadában ugyanis igen gyorsan nő a magzat, és a kismamák is hirtelen gyarapodnak ilyenkor. A méh nyomja a körülötte lévő szerveket, ami számos kellemetlenséget okozhat: gyakori gyomorégést, aranyeret, sűrűn jelentkező vizelési ingert. A nyomás alatt kissé kitágul és lerövidül a hüvely, valamint a húgycső, így a végbélnyílás környékéről könnyebben vándorolnak át a bélrendszer bacilusai, és bakteriális vaginózist okoznak.
Vitagyn C: várandósság alatt is használható
A legjobb tanács, ami adható, hogy figyeljünk magunkra, törődjünk magunkkal – és ebbe értsük bele a hüvelyflóránk megerősítését, regenerálását is! Erre alkalmas a vény nélkül kapható Vitagyn C hüvelykrém.
A Vitagyn C hüvelykrém tejsav- és aszkorbinsav-tartalma révén helyreállítja a hüvely élettani pH-értékét, és gátolja a kórokozók szaporodását. A készítményben lévő prebiotikum, a maltodextrin pedig elősegíti a saját Lactobacillus-flóra növekedését. A Vitagyn C hüvelykrém várandósság és szoptatás idején is alkalmazható a bakteriális vaginózis megelőzésének és kezelésének kiegészítésére. A készítmény használatáról tájékoztassuk kezelőorvosunkat!
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!