Ezeket látta már?

Apróbojtorján: nem hiszi el, mennyi mindenre hatásos lehet

apróbojtorján, gyógynövény, hatása, gyűjtése

Az apróbojtorján a No1 gyógynövény: minden tea alapja kellene, hogy legyen. Mire jó, miként kell használni, mikor és hogyan gyűjthető?

Az EgészségKalauznak a témában Lencsés Rita gyógynövényszakértőt ad tippeket, ötleteket és hasznos tanácsokat.

Így néz ki az apróbojtorján

Az apróbojtorján vadon szinte mindenhol megtalálható, erdők szélén, mezőkön, legelőkön. Szerencsére nincs hozzá hasonló növény, amivel össze lehet téveszteni. Levelei páratlanul szárnyasan összetettek, szélük durván fogazott, szára merev, elágazó, sárga virágai a lándzsásan ívelt hajtások végén növekednek. A gyógynövényszakértő hozzátette, hogy az apróbojtorján az elvirágzás után apró bogáncsokat fejleszt, amik könnyen beragadnak a ruhába, és az állatszőrbe.

Apróbojtorján gyűjtése: ezekre figyeljünk!

Az apróbojtorjánnak a föld feletti egészséges virágos-leveles hajtásait gyűjtjük. "Figyeljünk rá, hogy a levelek egészségesek legyenek, a sárga virágok már szépen kinyíltak a hajtások végén, de még ne legyenek ott az apró bogáncsai. Ha mégis sok rajta a bogáncs, azokat érdemes a feldolgozás előtt eltávolítani. Mindig vágóeszközt alkalmazzunk, ne tépjük fel gyökeresen a növényt. Hoz új oldalhajtásokat, amikért érdemes lesz később is visszalátogatni a lelőhelyünkre" - emelte ki Lencsés Rita.

Epeproblémákra is hatásos lehet az apróbojtorján

Az apróbojtorján felhasználása igen széleskörű, mivel gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású növény. A begyűjtött virágos leveles hajtásokat szárítsuk le. A gyógynövényszakértő elmondta, hogy az apróbojtorjánt önmagában, vagy teakeverékben fogyaszthatjuk, akár minden nap 2-3 bögrényi mennyiséggel. Teája forrázattal, vagy 1-2 perces főzéssel készíthető. Fontos, hogy kerüljük a fém eszközök alkalmazását! Nincs ellenjavallata.

Az apróbojtorján belsőleg teaként sokféle problémára alkalmazható, legyen az légúti, gyomor, bélrendszeri, húgyúti probléma. Tonizálja a húgyhólyagot, emellett epehajtó, fájdalomcsillapító, vízhajtó hatással is rendelkezik.

Mire jó a hársfavirág és hogyan érdemes gyűjteni? A gyógynövényszakértő válaszol - olvasson tovább!

Lencsés Rita megjegyezte, hogy az apróbojtorjánt külsőleg gyulladásokra, sebekre, fekélyre, pattanásokra alkalmazhatjuk. Öblögethetünk vele a szájüregben afta, fogínygyulladás és szájpenész esetén is. Használat előtt azonban mindig kérjük ki orvosunk véleményét.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához