Ezeket látta már?

Kiderült, tényleg rákot okoz a vérnyomáscsökkentő: ennyi a káros napi adag

Gyógyszerterápia
2018. augusztus 13. 12:29
Módosítva: 2018. augusztus 15. 11:43
szennyezett_vernyomascsokkento

Az Európai Gyógyszerügynökség számszerűsítette a szennyezett valzartános vérnyomáscsökkentők rákkockázatát. Hányan lehetnek érintettek?

Az elmúlt hetekben tisztázódott, hogy hogyan kerülhetett az N-nitrozo-dimetilamin (NDMA) nevű rákkeltő hatású anyag a valzartános vérnyomáscsökkentő gyógyszerekbe.

Potenciális rákkeltő anyag került a vérnyomáscsökkentőkbe

Kiderült, hogy a tablettákba kerülő valzartán hatóanyagot előállító kínai gyártó, a Zhejiang Huahai Pharmaceuticals hat évvel korábban a valzartán előállításának több kémiai reakcióból álló folyamatát módosította.Az új reakcióút során – nem kívánatos vegyületként - keletkezett NDMA-t azonban nem távolította el a valzartán mellől, így a potenciális rákkeltő anyag jelen volt azokban a valzartános porokban, amit több gyógyszergyár az adott kínai gyártótól megvásárolt, és amikből tablettákat gyártott. Azoknak a valzartános gyógyszereknek a forgalmazását, amiket az említett kínai gyártótól származó valzartánból készítettek, világszerte beszüntették. Laboratóriumi vizsgálatok alapján az egyéb hatóanyaggyártók által előállított valzartán minősége megfelelőnek bizonyult,- eddig.

Már vissza lehet vinni a hibás vérnyomáscsökkentőket - kattintson tovább!

Az Amerikai Egyesült Államok gyógyszerügynöksége, az FDA, augusztus 9-én jelentette be, hogy további valzartános gyógyszereket hív vissza,- mégpedig a Camber Pharmaceuticals valzartános vérnyomáscsökkentőit, amit a gyár az indiai Hetero Labs Limited-től vásárolt valzartánból állított elő.

A Hetero Labs vizsgálatai szerint az általa előállított valzartánban is a megengedett szint feletti volt az NDMA-szennyezés mértéke, bár az nem érte el a kínai gyártó által értékesített valzartánban kimutatott NDMA-koncentrációt.

Magyarországon a Camber Pharmaceuticals valzartános termékei nincsenek forgalomban, így hazánkban ez nem vezet újabb gyógyszerek visszahívásához.

szennyezett_vernyomascsokkento

Forrás: EgészségKalauz


Az Európai Gyógyszerügynökség számszerűsítette a szennyezett valzartános vérnyomáscsökkentők rákkockázatát

Az Európai Unió tagállamaiban az emberi, illetve állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek tudományos értékelését, felügyeletét és biztonságosságuk figyelemmel kísérését az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) végzi. A nemzetközi hatóság a rendelkezésre álló adatok alapján számszerűsítette azt, hogy mekkora rákkockázatot jelent az, ha valaki N-nitrozo-dimetilamint (NDMA) tartalmazó valzartános vérnyomáscsökkentőt szedett.

Az állatkísérletes eredmények, a táplálékkal naponta szervezetbe jutó NDMA-mennyiség és egyéb faktorok figyelembe vételével kiderült, hogy 5000 szennyezett valzartános gyógyszert szedő beteg közül 1-nél alakulhat ki daganat – a nem megfelelő minőségű vérnyomáscsökkentőre visszavezethetően. Ez a kockázat arra az esetre vonatkozik, ha valaki az elmúlt hét évben, a lehető legmagasabb dózisban (napi 320 mg) szedte a szennyezett hatóanyagú vérnyomáscsökkentő gyógyszert.

Valzartánt szedtem, mennyi rákkeltő anyagot ettem? Kattintson tovább!

A NDMA-szennyezés tablettánkénti mértékének a pontos meghatározására vonatkozó laboratóriumi vizsgálatok továbbra is folynak, így a jövőben várható, hogy az újabb adatok ismeretében az EMA pontosítani fogja a jelenleg megadott, rákkockázatra vonatkozó értéket.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# rákkockázat # valzartán # vérnyomáscsökkentő

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés